Reforma gimnazija: U trećem razredu novi izborni predmeti
NOVI SAD: Reforma gimnazija, započeta pre dve godine, od naredne školske godine ulazi u drugu fazu.
Ovogodišnji đaci drugog razreda, koji su po novim programima i krenuli u srednju školu, već u prvom razredu od ponuđenih šest birali su jedan izborni predmet, a u septembru će birati nove. U ponudi će biti šest predmeta, od kojih su Obrazovanje za održivi razvoj i Umetnost i dizajn, već imali u ponudi u prvom razredu, dok su Primenjene nauke 1, Primenjene nauke 2, Osnove geopolitike, Ekonomija i biznis, Religije i civilizacije i Savremene tehnologije novi predmeti. Kao i u prvoj godini i u trećoj će izabrane predmete slušati dve godine, to jest do kraja gimnazijskog školovanja i to sa po dva časa nedeljno.
Nastava će biti projektna, a kako programi povezuju više predmeta za njih nisu predviđeni udžbenici. Nije predviđeno ni da se časovi održavaju u školi, pa ni da striktno traju 45 minuta, nego će nastavnici đacima davati teme koje će obrađivati u grupama.
Ipak, učenici će i za izborne programe dobijati brojčane ocene koje će zavisiti od angažmana đaka, grupnog rada i produkta istraživanja i ulaziće u prosek.
U skladu s reformisanim gimnazijskim programima i ovog septembra prvaci će od šest ponuđenih izbornih programa birati jedan. I ovaj put taj izbor će važiti u prvom i drugom razredu, a ponuđeni će biti Jezik, mediji i komunikacija; Pojedinac, grupa, društvo; Zdravlje i sport; Obrazovanje za održiv razvoj; Primenjene nauke i Umetnost i dizajn.
Programi izbornih predmeta trebalo bi da usmere učenike ka određenim naučnim disciplinama na fakultetima. Tako Primenjene nauke 1 vode ka medicini, biologiji, hemiji; Primenjene nauke 2 ka tehnici i tehnologiji, mašinstvu, tehnologiji i elektrotehnici; Osnove geopolitike su za učenike koji žele kasnije da upišu političke nauke, geografiju, ekonomiju; Ekonomija i biznis trebalo bi da ih zainteresuju za ekonomiju, biznis ili menadžment. Religija i civilizacije usmeravaće đake ka političkim naukama, filozofiji, istoriji, sociologiji, geografiji; Metodologija naučnog istraživanja tretira različite naučne pristupe, od eksperimenata, preko empirijskih studija slučaja; Savremene tehnologije obrađivaće teme kao što su pametni gradovi, kako se razvijaju savremene tehnologije, kako održati bezbednost na mreži, robotiku, mobilnu tehnologiju...
Predviđeno je da nove programe predaju nastavnici koji već rade u gimnazijama, a jedino će izborni program Ekonomija i biznis moći da predaju nastavnici koji rade u ekonomskim školama.
D. Devečerski