Razgovorom bez predrasuda do rešenja mentalnih problema
Prema podacima Unicefa, oko 20 odsto dece u Evropi ima mentalne probleme, od kojih većina nije tretirana.
Kako bi se prevazišle predrasude prema mladima sa problemima mentalnog zdravlja i osobama sa invaliditetom (OSI) u okviru projekta i kampanje „Niste sami” u Plavoj sali Skupštine grada Novog Sada je održana istoimena tribina. Na njoj se govorilo o prevazilaženju problema s kojima se te društvene kategorije suočavaju, a govornici su ukazali na značaj razgovaranja o problemima, a ne skrivanju pod tepih. Projekat sprovodi Petrovaradin medija pod pokroviteljstvom Predsednice Narodne skupštine Republike Srbije Maje Gojković, Unicefa i Ministarstva za rad, zapošljavanje i boračka i socijalna pitanja.
- Kao i sva društva u trnaziciji, a mi smo dodatno i postratno društvo, i naše ima mnoge probleme i velikom broju različitih kategorija stavništva je potrebna pomoć – rekao je predsednik Kolor pres grupe Robert Čoban i dodao da se, kako mladi tako i stariji, otuđuju od društva i druže samo sa mobilnim telefonima i kompjuterima, a ne traže pomoć zbog toga što živmo u digitalnom dobu. – I mlađima i starijima treba objasniti da su problemi koji ih muče rešivi i da je potrebno o njima razgovarati i biti otvoren. To je najveća misija ove kampanje koja će trajati do kraja ove godine, u okviru koje obilazimo još osam gradova i imamo dogovor da nastavimo sledeće godine. Razgovarao sam s predstavnikom fondacije „Heads together” iz Londona koju vodi princ Vilijem i mogu da najavim da ćemo početkom godine u Srbiji imati gosta iz njihove fondacije koji će nam ispričati njihova iskustva, s obzirom na to da se i oni takođe bave problemima mentalnog zdravlja.
Predstavnica Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Biljana Barošević kazala je da je ovaj projekat izuzetno značajan za OSI, ali i sve građane Srbije upravo zbog toga što pokazuje da niko nije sam.
- Mislim da će ova kampanja zaista doprineti da OSI, penzioneri, deca, trudnice i svi građani Srbije znaju da nisu sami, da imaju podršku – objasnila je Biljana Barošvić i objasnila da je Sektor za zaštitu OSI i resorno ministarstvo podržalo oko 2.000 inkluzivnih radionica, tribina, okruglih stolova iz svih projekata koje su prepoznali kao strateški zaista važne, kako bi upravo OSI bili ravnopravni članovi društvene zajednice.
O tome koliko je razgovor važan pričala je i predstavnica SOS linije centra „Srce” Timea Bodiš, koja je kazala da po iskustvu oni koji ih pozivaju se osećaju mnogo bolje nakon što podele probleme sa nekim drugim.
- Mentalno zdravlje mladih i mentalni poremećaji još uvek su tabu-tema kod nas, a iz našeg iskustva najčešći uzrok zbog kojih nam se mladi javljaju jeste usamljenost – naglasila je Timea Bodiš. – Tužan podatak je da nam se ne otvaraju jer imaju neki mentali poremećaj, nego zbog toga što imaju utisak da su sami u tom problemu. To nije zdravstveni, već društveni problem. Možda razvoj mentalih poremećaja ne možemo u potpunosti kontrolisati ili uticati na njega, ali i te kako možemo da otvoreno razgovarati o tome.
Na tribini je o svom iskustvu pričala stonoteniserka i paraolimpijka Borislava Berić Ranković, istakavši da je mnogo veći problem bio dok su OSI bile “nevidljive” i dok su se manje kretale.
- Sada nam i lokalne samouprave i država izlaze u susret, organizuju se tribine, imamo i medijsku podršku i sasvim je drugačija priča nego pre 10, 15 ili 20 godina - objasnila je Borislava. - Vidljivi smo, uspeli smo da se izborimo za nešto što je nama bitno, ali i dajemo dobru poruku celom svetu i populaciji da zajedno možemo puno da uradimo. OSI treba da shvate da ne može sve preko noći, da treba vreme za sve ostale, odnosno da nam se institucije prilagode, a ljudi da prihvate određenu stvar. Na nama je da kažemo šta nam je potreba, a ne da kažemo da nešto hoćemo a ni sami ne znamo šta.
Osim predstavnika republičke, pokrajinske i gradske vlasti, te učesnika panel diskusije, na tribini su bili i studenti Univerziteta u Novom Sadu, predstavnici društveno-odgovornih kompanija, kao i mladi s problemima i članovi njihovih porodica.
V. Bijelić