Ванредна ситуација у Зајечару, Житорађи, Дољевцу и Прокупљу
БЕОГРАД: Начелник Управе за управљање ризиком Сектора за ванредне ситуације МУП Живко Бабовић изјавио је да је због опасности од поплава на територији Житорађе, Дољевца и Прокупља проглашена ванредна ситуација.
У току јучерашњег дана дошло је до појаве веће количине воде у општини Житорађа услед топљења снега. У току ноћи и дана то стање се проширило на Прокупље и Дољевац, где је такође проглашена ванредна ситуација, рекао је Бабовић.
Сектор за ванредне ситуације, како је навео Бабовић, упутио је инструкцију свим председницима општина, који су уједно и команданти општинских штабова за ванредне ситуације, да се одмах предузму све превентивне мере како би се спречили евентуални проблеми, сазову седнице штабова и обави припрема свих јавних комуналних предузећа. Сектор за ванредне ситуације ставио је у приправност све своје снаге које ће, уколико буде било потребно, одмах реаговати, а у Зајечар је упућен тим за спасавање на води који је стављен на располагање локалном штабу за ванредне ситуације.
Он је додао да је начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић одржао је и координациони састанак са директором ЈП “Србија воде” и руководством Републичког хидрометоролошког завода.
И у Зајечару је проглашена ванредна ситуација због опасности од поплава. Градоначелник Зајечара и начелник Штаба за ванредне ситуације у том граду Бошко Ничић, након проглашења ванредне ситуације због могућих поплава Тимока, Белог Тимока и Црног Тимока, казао је да је ситуација у том граду алармантна због наглог топљења снега. Додао је да сви у Зајечару надају да ће ноћ бити хладна. Бели Тимок изашао је из корита код села Вратарица. Драматично стање у вези са могућим поплавама је још у неколико места на територији Града Зајечара, а велика опасност прети насељу Грљан, које је највише угрожено.
- Бели и Сврљишки Тимок наилазе у већој мери него 2010. године - казао је Ничић и напоменуо да је из Сврљишког језера превентивно испуштено готово два милиона кубних метара воде пре почетка поплава, као и да се на најкритичнијим тачкама постају yakovi с песком. Код моста на Белом Тимоку између Аврамице и Грљана, где је дошло и до напрснућа једног од стубова, гомилање дрвећа угрожава статику моста и ствара природну брану. Према Ничићевим речима, вода сада надолази из правца Сврљишког Тимока, из Књажевца.
Након што се река Топлица излила из корита у делу дивљег насеља Мала Губа, одакле је из кућа евакуисано 45 особа, општински Штаб је прогласио ванредну ситуацију у општини Прокупље. И у Житорађи, где је вода дошла до појединих кућа, такође је проглашена ванредна ситуација. С обзиром на високу температуру и нагло топљење снега, очекује се да ниво Косанице и Топлице и даље расте. Поједини делови Прокупља због остали су без пијаће воде. Код Куршумлије се излила река Косаница и поплавила млин и поље у селу Кастрат. Због новонастале ситуације, у сталном је заседању Штаб за ванредне ситуације општине Прокупље, мобилисани су сви капацитети јавних предузећа, а на располагању је и велики број волонтера, који су спремни да се укључе у заштиту од поплава.
Активисти Црвеног крста евакуисали су девет особа из села Шаиновац и четири у селу Мекиш, општина Дољевац. Међу евакуисанима у Шаиновцу је петоро деце старости до седам година, међу којима је и једна деветомесечна беба. У Шаиновцу се излио Дулин поток, а у Мекишу Југбогдановачка река.
Водостаји су порасли на Јужној Морави, Бресничкој реци, Пустој реци, Јабланици, Ветерници, Власини с Лужницом и на реци Врла, на којима је, јављају, и уведена ванредна одбрана, како би се на време очистила евентуална запушења.
Због наглог топљења снега расте водостај на Великој Морави и свим рекама у Поморављу, Ресави и Левчу. Јужна Морава код Мојсиње прешла је границу редовне одбране од поплава. Границу редовне одбране од поплава прешла је Ветерница код Лесковца и Јабланица код Печењевца. Морава је мутна, набујала, носи велике количине смећа, грана, пластичних боца.
Велике војвођанске реке мирују, мале убрзано расту
У Војводини, велике реке мирују, али је пораст мањих приметан, иако су још увек далеко од нивоа редовне одбране од поплава. Према подацима Републичког хидрометеоролошког завода, Дунав и Сава су у опадању, а Тиса у стагнацији и благом опадању. Бегеј је такође у опадању, али је пловни део Бегеја у порасту код Српског Итебеја. Златица је у стагнацији, а благо је порасла и Нера код Кусића. Тамиш је у озбиљнијем порасту, доносећи воду из Румуније, а највише је порастао Караш код Куштиља, за 89 центиметара у току 24 сата.
Нишава и Јужна Морава још увек су под контролом, али су проблем бујични потоци. На подручју фабрике “Јура” у Нишу дошло је до проблема с подземним водама. Сектор МУП-а за ванредне ситуације је на терену и очекује се да Штаб за ванредне ситуације добије информације како би се предузеле адекватне мере – кажу у Граду.
Републички хидрометеоролошки завод упозорава на то да ће од данас, услед пораста температуре, појачања јужног ветра и кише, повремено доћи до наглог топљења снега, што може изазвати нове проблеме на бујичним рекама.
Е. Д.