Rak dojke godišnje odnese pola miliona žena
NOVI SAD: Oktobar je Međunarodni mesec borbe protiv raka dojke. Značaj obeležavanja Međunarodnog meseca borbe protiv raka dojke je u skretanju pažnje javnosti na rasprostranjenost bolesti i na podizanje svesti žena o značaju preventivnih pregleda u njenom ranom otkrivanju.
Kada se otkrije na vreme, rak dojke je izlečiv u više od 90 odsto slučajeva. Samim načinom lečenja, koje je kraće i efikasnije, podiže se kvalitet života obolelih i lečenih žena.
Rak dojke predstavlja vodeći uzrok obolevanja i umiranja od malignih bolesti u ženskoj populaciji širom sveta. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, u svetu se godišnje registruje skoro 1.700.000 obolelih žena, dok od iste bolesti svake godine umre preko pola miliona njih, kažu u Institutu za javno zdravlje Vojvodine “Dr Milan Jovanović Batut”.
Prema najnovijim procenama SZO i Međunarodne agencije za istraživanje raka, samo u Evropi je obolelo više od pola miliona žena od raka dojke. Procenjena stopa obolevanja u Evropi je iznosila 74,4 na 100.000 žena. Srbija se sa procenjenim stopama nalazi na 20. mestu u odnosu na 40 evropskih zemalja.
Potpredsednica Vlade Zorana Mihajlović izjavila je za Tanjug povodom obeležavanja Međunarodnog dana borbe protiv raka dojke da se 90 odsto žena izleči od raka dojke i da to govori koliko su važni prevencija i redovni odlasci na preglede, i pozvala žene da zajedno menjanju lošu statistiku, saopšteno je iz njenog kabineta.
Ona je podsetila da svaka osma žena tokom svog života oboli od ove maligne bolesti.
U Srbiji godišnje 4.600 žena oboli od raka dojke, po smrtnosti je to drugi po redu najčešći uzrok, odmah posle bolesti srca. Ohrabruju podaci da se stopa smrtnosti smanjuje kada se karcinom otkrije na vreme, rekla je Mihajlović.
Žene u Srbiji se nalaze u srednjem riziku obolevanja od ove vodeće maligne lokalizacije. Prema istim procenama 137.000 žena je umrlo u Evropi od raka dojke i procenjena stopa mortaliteta iznosila je 14,9 na 100.000. Žene u Srbiji se nalaze u visokom riziku umiranja od raka dojke. Srbija sa procenjenim stopama mortaliteta u odnosu na 40 evropskih zemalja nalazi se drugom mestu, odmah posle Crne Gore.
Rak dojke je vodeći maligni tumor u obolevanju i umiranju kod žena u Srbiji. Prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, u Republici Srbiji je registrovano 4.494 novoobolelih i 1.766 umrlih žena od raka dojke. Stopa obolevanja od raka dojke kod žena u Republici Srbiji iznosila je 67,2 na 100.000, a stopa umiranja 20,7 na 100.000 žena. Najviše stope incidencije su registrovane u Zapadnobačkoj, Severnobačkoj, Pomoravskoj oblasti i u Gradu Beogradu, a najniže u Topličkoj, Braničevskoj, Zaječarskoj, Zlatiborskoj i Podunavskoj oblasti. Kada govorimo o umiranju, najviša stopa mortaliteta je registrovana u Srednjebanatskoj, a najniža u Pomoravskoj oblasti - navode u “Batutu”.
U odnosu na prethodni period, zabeležen je porast uzrasno-specifičnih stopa obolevanja od 40. godine života, a najviše stope obolevanja su zabeležene u najstarijim uzrastima, od 60. do 74. godine života.
Prema kriterijumima Nacionalnog programa za rano otkrivanje karcinoma dojke, ukupna ciljna populacija žena u organizovanom skriningu karcinoma dojke u 2019. godini u 35 opština u kojima se sprovodio organizovani skrining radom stacionarnih mamografa, iznosila je 311.718 žena starosti od 50 do 69 godina, a za ciklus od dve godine ciljna populacija iznosi oko 630.000 žena. Samo u okviru organizovanog skrininga raka dojke u 2019. godini urađeno je oko 41.835 skrining pregleda mamografijom, a u cilju ranog otkrivanja raka dojke, kažu u “Batutu”.
Kada govorimo o umiranju od malignih tumora dojke primećuje se blagi porast već u uzrastu od 45. godine, ali najviše stope umiranja su i dalje u uzrastima od 55. do 74. godine života. Visoke stope obolevanja u uzrastima od 55. do 74. godine prate u istim uzrastima i visoke stope umiranja, što najverovatnije govori o kasnom javljanju žena te dobi, kada je maligna bolest već u uznapredovalom stadijumu, odnosno već su prisutne udaljene metastaze na susednim organima, napominju u “Batutu”.
LJ. Petrović