Pet stipendija po 200.000 australijskih dolara za doktorante UNS-a
NOVI SAD: Tokom međunarodnog skupa o dvojnom mentorstvu; koji je nedavno održan na Mekvori univerzitetu u Sidneju, konkretizovan je načelni dogovor o saradnji te institucije i Univerziteta u Novom Sadu, na nivou doktorskih studija.
Prestižni australijski unvierzitet izdvojio je pet stipendija od 200.000 australijskih dolara za studente doktorskih studija Univerziteta u Novom Sadu.
- Stipendisti će biti uključeni u napredna, interdisciplinarna istraživanja višeg nivoa u oblastima u kojima Mekvori univerzitet ima jednu od vodećih uloga u svetu - kaže rektor UNS-a profesor dr Dušan Nikolić. - Stipendija pokriva povratnu avionsku kartu, školarinu, čija se visina kreće od 30.000 do 40.000 dolara po semestru, kao i troškove smeštaja, ishrane i zdravstvenog osiguranja, za šta će stipendistima biti isplaćen iznos od 27.000 dolara, na godišnjem nivou. Nezavisno od toga, Mekvori univerzitet omogućiće studentima da učestvuju na međunarodnim naučnim skupovima u zemlji i inostranstvu radi predstavanja rezultata njihovih istraživanja i platiće kotizaciju, troškove prevoza, smeštaja i ishrane.
Studenti će jedan deo studija realizovati u Novom Sadu, a drugi u Sidneju, pod komentorstvom profesora s oba univerziteta. Njihova jedina radna obaveza biće istraživanja u vezi s temom doktorske disertacije, a moći će da se uključe i u nastavu i rad na drugim istraživanjima na Mekvori univerzitetu, za šta će biti posebno plaćeni.
Stipendije će, po rečima rektora UNS-a, biti dodeljene najuspešnijim studentima koji se opredele za interdisciplinarna istraživanja u oblastima od prioritetnog značaja za Univerzitet u Novom Sadu. Od kandidata se očekuje dobro poznavanje engleskog jezika i posebno dobro poznavanje stručne terminologije. Stipendiranje svakog stipendiste biće predmet posebnog sporazuma između dve institucije.
Životni put profesora Ajzaka Pretoriusa prilično podseća na životne izazove, pregnuća i dostignuća Mihajla Idvorskog Pupina. Pretorius je odrastao na farmi u unutrašnjosti Južne Afrike. Do dvadesete godine nije znao engleski (služio se isključivo jezikom lokalne zajednice). Studirao je poljoprivredu na Univerzitetu Slobodna zemlja. Doktorirao je 1986. u oblasti fizičkih, genetskih i biohemijskih karakteristika kvasca, i usavršavao se u SAD. Identifikovao je jedinstvene karakteristike južnoafričkog vina, uveo nove tehnologije i doprineo da postanu poznata i tražena širom sveta. Na Mekvori univerzitet došao je 2013. Pionir u oblasti molekularne mikrobiologije i biotehnologije, rangiran je među jedan odsto najboljih istraživača u oblasti poljoprivrednih nauka u svetu.
Profesor Ajzak Pretorius održaće jedno od prvih predavanja na nedavno akreditovanim interdisciplinarnim master studijama Vinogradarstvo i vinarstvo, čiji je nosilac Centar za strategijske i napredne studije Univerziteta u Novom Sadu.
Za Univerzitet u Novom Sadu ovo je prilika da otvori nove razvojne perspektive, a za korisnike stipendija da rade istraživanja na jednom od vodećih univerziteta u svetu, poznatom po vrhunskim istraživačima, dobro opremljenim laboratorijama i izuzetnom finansijskom potencijalu.
Mekvori univerzitet ima kampus s tehnološkim parkom, površine 127 hektara, u kom se nalaze ravojni i logistički centri oko 300 velikih svetskih kompanija. Za dalji razvoj kampusa i izgradnju novih objekata izdvojeno je 2,6 milijardi australijskih dolara.
Poslednjih godina Univerzitet je doživeo snažnu ekspanziju u oblasti nauke, zahvaljujući dobro osmišljenoj i precizno razrađenoj strategiji razvoja pod nazivom “Vodeće svetsko istraživanje - uticaj koji menja svet - Strategijski okvir 2015-2024”, čiji je tvorac i neposredni koordinator profesor Ajzak Pretorius, vršilac dužnosti rektora s izuzetno širokim ovlašćenjima, koji uživa visoko poverenje akademske zajednice, pre svega zbog napretka koji je vidljiv u svim oblastima, ali i zbog činjenice da je i njegov životni put, sam po sebi, dokaz da je sve moguće.
D. Devečerski