Пет стипендија по 200.000 аустралијских долара за докторанте УНС-а
НОВИ САД: Током међународног скупа о двојном менторству; који је недавно одржан на Меквори универзитету у Сиднеју, конкретизован је начелни договор о сарадњи те институције и Универзитета у Новом Саду, на нивоу докторских студија.
Престижни аустралијски унвиерзитет издвојио је пет стипендија од 200.000 аустралијских долара за студенте докторских студија Универзитета у Новом Саду.
- Стипендисти ће бити укључени у напредна, интердисциплинарна истраживања вишег нивоа у областима у којима Меквори универзитет има једну од водећих улога у свету - каже ректор УНС-а професор др Душан Николић. - Стипендија покрива повратну авионску карту, школарину, чија се висина креће од 30.000 до 40.000 долара по семестру, као и трошкове смештаја, исхране и здравственог осигурања, за шта ће стипендистима бити исплаћен износ од 27.000 долара, на годишњем нивоу. Независно од тога, Меквори универзитет омогућиће студентима да учествују на међународним научним скуповима у земљи и иностранству ради представања резултата њихових истраживања и платиће котизацију, трошкове превоза, смештаја и исхране.
Студенти ће један део студија реализовати у Новом Саду, а други у Сиднеју, под коменторством професора с оба универзитета. Њихова једина радна обавеза биће истраживања у вези с темом докторске дисертације, а моћи ће да се укључе и у наставу и рад на другим истраживањима на Меквори универзитету, за шта ће бити посебно плаћени.
Стипендије ће, по речима ректора УНС-а, бити додељене најуспешнијим студентима који се определе за интердисциплинарна истраживања у областима од приоритетног значаја за Универзитет у Новом Саду. Од кандидата се очекује добро познавање енглеског језика и посебно добро познавање стручне терминологије. Стипендирање сваког стипендисте биће предмет посебног споразума између две институције.
Животни пут професора Ајзака Преториуса прилично подсећа на животне изазове, прегнућа и достигнућа Михајла Идворског Пупина. Преториус је одрастао на фарми у унутрашњости Јужне Африке. До двадесете године није знао енглески (служио се искључиво језиком локалне заједнице). Студирао је пољопривреду на Универзитету Слободна земља. Докторирао је 1986. у области физичких, генетских и биохемијских карактеристика квасца, и усавршавао се у САД. Идентификовао је јединствене карактеристике јужноафричког вина, увео нове технологије и допринео да постану позната и тражена широм света. На Меквори универзитет дошао је 2013. Пионир у области молекуларне микробиологије и биотехнологије, рангиран је међу један одсто најбољих истраживача у области пољопривредних наука у свету.
Професор Ајзак Преториус одржаће једно од првих предавања на недавно акредитованим интердисциплинарним мастер студијама Виноградарство и винарство, чији је носилац Центар за стратегијске и напредне студије Универзитета у Новом Саду.
За Универзитет у Новом Саду ово је прилика да отвори нове развојне перспективе, а за кориснике стипендија да раде истраживања на једном од водећих универзитета у свету, познатом по врхунским истраживачима, добро опремљеним лабораторијама и изузетном финансијском потенцијалу.
Меквори универзитет има кампус с технолошким парком, површине 127 хектара, у ком се налазе равојни и логистички центри око 300 великих светских компанија. За даљи развој кампуса и изградњу нових објеката издвојено је 2,6 милијарди аустралијских долара.
Последњих година Универзитет је доживео снажну експанзију у области науке, захваљујући добро осмишљеној и прецизно разрађеној стратегији развоја под називом “Водеће светско истраживање - утицај који мења свет - Стратегијски оквир 2015-2024”, чији је творац и непосредни координатор професор Ајзак Преториус, вршилац дужности ректора с изузетно широким овлашћењима, који ужива високо поверење академске заједнице, пре свега због напретка који је видљив у свим областима, али и због чињенице да је и његов животни пут, сам по себи, доказ да је све могуће.
Д. Девечерски