Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dnevnik na testu iz srpskog jezika na završnom ispitu

15.06.2017. 09:36 10:33
Piše:
Izvor: Testiranje u OŠ Dositej Obradović", foto: Dnevnik (B. Lučić)

Osmaci, kojih je ove godine u Srbiji bezmalo 70.000, juče su polagali prvi od tri testa na završnom ispitu na kraju osnovne škole i tako znanjima iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, započeli završnu trku za 76.131 mesto u srednjim školama.

Iz novosadske OŠ „Petefi Šandor“ juče već oko 10 sati počeli su da izlaze i prvi osmaci, a glavna tema u školskom dvorištu bila su pitanja s testa iz srpskog, odnosno maternjeg jezika.

„S odličnim uspehom  i onim što osvojim na završnom, pokušaću da se upišem u Gimnaziju „Laza Kostić“ u Novom Sadu, kaže Jana Milivojević.

„Test iz srpskog nije bio jako težak i mislim da ću na njemu imati devet od deset bodova. Najteže mi je bilo da odredim vrstu rečenica u datom tekstu i pitanje o ratu za srpski jezik.“

I dok se Jana najviše boji testa iz matematike, za koji se i najviše spremala, Vanja Radoičić, koja će s vrlo dobrim uspehom, a kako kaže i već izvesnih sedam bodova s testa iz srpskog, pokušati da se upiše na Smer za poslovne administratore u Srednjoj školi „Svetozar Miletić“ u Novom Sadu, strepi od kombinovanog testa.

Strahinja Ljubotina u osnovnoj školi je bio odlikaš, a pošto se za završni pripemao i kod kuće i u školi, nada se da će, s bodovima koje sakupi, uspeti da se upiše u novosadsku Gimnaziju „Svetozar Marković“. Za sat je uspeo da, prvo olovkom, odgovori na sva pitanja, proveri odgovore i napiše ih hemijskom, pa se nada da će mu od 20 odgovora, 18 ili čak i 19 biti tačno.

„Taj test mi nije bio težak i mislim da su mi svi odgovori tačni i to zahvaljujući pripremama na koje sam išla u Karlovačku gimnaziju“, kaže Mia Bogdanović.

„Prijemni u Karlovačkoj sam već položila i na njemu sam, od mogućih 240 bodova, osvojila 202. Sada mi ostaju još ova dva testiranja, od kojih se malo više bojim kombinovanog testa nego matematike.“

Kombinovanog testa se više od matematike plaši i Nađa Bogdanović, koja kao odličan učenik planira naredne četiri godine da provede u Gimnaziji „Isidora Sekulić“ u Novom Sadu. Test iz srpskog ni njoj nije bio naročito težak, a najviše vremena i ona je provela nad pitanjem o vrstama rečenica.

Svi mali maturanti s kojima smo juče razgovarali ispred škole „Petefi Šandor“ posle testiranja požurili su kući da se naspavaju, a zatim će još malo prelistati matematiku. Šta su iz kraljice nauka naučili u osnovnoj školi pokazaće danas na testiranju od devet do 11. Za razliku od jučerašnjeg testiranja, kad su, uz đačku knjižicu, u učionicu smeli da unesu još samo gumicu, grafitnu i hemijsku olovku, danas su u obaveznom priboru još i lenjir i šestar.

Završni ispit završava se sutra odgovaranjem na pitanja iz fizike, hemije, biologije, geografije i istorije na kombinovanom testu, koji takođe počinje u devet sati.

Privremene rezultate završnog ispita osnovne škole će na svojim oglasnim tablama objaviti najkasnije u nedelju do 20 časova. Sutradan, u ponedeljak, 19. juna, od 8 do 16 časova osmaci će moći da se žale školskim komisijama na bodovanje, a ukoliko ne budu zadovoljni odlukama tih komisija, u utorak, 20. juna, takođe od 8 do 16 časova, žalbe će u školskim upravama primati okružne upisne komisije.

Konačni rezultati završnog ispita na oglasnim tablama osnovnih škola naći će se 23. juna.

Kada vide kako su prošli na završnom ispitu i te bodove saberu s onima po osnovu uspeha iz osnovne škole, mali maturanti moći će dobro da odmere svoje želje i mogućnosti i 24. i 25. juna od 8 do 15 časova podnesu svojim matičnim osnovnim školama prijavu sa željama za nastavak školovanja. Te želje škole će objaviti 29. juna do osam časova i toga dana kandidati za srednjoškolce bi trebalo da provere da li su njihove želje tačno unete u centralnu upisnu bazu podataka, pa ukoliko nisu, odmah da podnesu prigovor. Posle toga, 30. juna biće istaknute konačne liste učeničkih želja, dok će se zvanični rezultati raspodele kandidata po srednjim školama i obrazovnim profilima, odnosno po smerovima gimnazija, na oglasnim tablama osnovnih škola naći najkasnije 3. jula u osam časova. Istog dana na ovim oglasnim tablama naći će se i spisak nepopunjenih mesta u srednjim školama

Kandidati koji su raspoređeni, upisivaće se u svoje nove škole s originalnim dokumentima 4. i 5. jula od 8 do 15 časova.

Oni koji ostanu neraspoređeni, nove liste, ali sada samo sa željama za upis na neko od preostalih slobodnih mesta u srednjim školama podnosiće u svojim dojučerašnjim osnovnim školama 4. jula od 8 do 15 časova. Konačni raspored u tom, drugom, upisnom krugu, na oglasnim tablama svojih dojučerašnjih škola moći će da vide 7. jula od osam časova, a upisivaće se istog dana do 15 časova, čime će i ovogodišnji upis u srednje škole biti završen.

Da podsetimo, u srednju školu mali maturanti konkurišu s bodovima dobijenim na osnovu uspeha u osnovnoj školi i onih osvojenih na završnom ispitu, a od ove godine ponovo i po osnovu osvojenog nekog od prva tri mesta na međunarodnim ili državnim takmičenjima u osmom razredu osnovne škole.


Bodovi s takmičenja

Uspesi na takmičenjima, ako su međunarodna, boduju se s 12 bodova za prvo mesto, deset za drugo i osam za treće, dok oni s državnih nose šest za prvo mesto, četiri za drugo i dva boda za treće. Ukoliko učenik ostvari više nagrada iz istog predmeta, računa se ona na kojoj je osvojio više bodova.


Po osnovu uspeha iz osnovne škole osmaci mogu da sakupe maksimalno 70 bodova, i to tako što se opšti uspeh na kraju šestog razreda množi sa četiri, a na kraju sedmog i osmog s po pet. Na završnom ispitu moguće je osvojiti maksimalno 30 bodova u tri ravnopravna testa, od kojih svaki nosi najviše deset bodova.

I mada je i ove godine mesta više nego osmaka pa niko neće ostati neupisan, od broja bodova koje sakupe zavisiće i kakve su im šanse da se upišu baš u željenu školu. Oni koji „tipuju“ na četvorogodišnje smerove srednjih stručnih škola, na kojima ima mesta za nešto više od 43.000 prvaka i na gimnazije, u kojima je više od 18.000 mesta, moraće sakupiti bar polovinu od mogućih 100 bodova, dok za upis na neko od bezmalo 15.000 mesta na trogodišnjim smerovima srednjih stručnih škola to nije uslov.  

D. Devečerski

 

Autor:
Pošaljite komentar
Testom iz srpskog počeo završni ispit za male maturante

Testom iz srpskog počeo završni ispit za male maturante

14.06.2017. 11:44 12:57
Šarčević: Interesi đaka na prvom mestu

Šarčević: Interesi đaka na prvom mestu

14.06.2017. 11:40 12:17
Pogledajte rezultate testa iz srpskog jezika

Pogledajte rezultate testa iz srpskog jezika

14.06.2017. 13:00 16:41