Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ope­ra­ci­ja po­ma­že, ali ne le­či od vi­ška ki­lo­gra­ma

13.04.2017. 17:48 18:00
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

"U po­sled­njih šest go­di­na u Sr­bi­ji se be­le­ži trend po­ra­sta bro­ja go­ja­znih oso­ba, i to i me­đu od­ra­sli­ma i me­đu de­com, a go­ja­zna de­ca su bu­du­ći od­ra­sli go­ja­zni lju­di. Su­šti­na je u to­me da lju­di poč­nu vi­še da se kre­ću i da de­ca ne bu­du is­pred kom­pju­te­ra", re­kao je aka­de­mik Dra­gan Mi­cić u Kli­nič­kom cen­tru Voj­vo­di­ne na pro­mo­ci­ji knji­ge “Hi­rur­ško le­če­nje go­ja­zno­sti: od ba­ri­ja­trij­ske do me­ta­bo­lič­ke hi­rur­gi­je”.

Knji­ga, ko­ju je pro­šle go­di­ne ob­ja­vio Me­di­cin­ski fa­kul­tet u Be­o­gra­du, po­sta­la je udžbe­nik za stu­den­te, le­ka­re na spe­ci­ja­li­za­ci­ji i spe­ci­ja­li­ste. "Do sa­da ni­je bi­lo knji­ge iz ove te­ma­ti­ke i pre dve go­di­ne se ro­di­la ide­ja da na­pra­vi­mo pu­bli­ka­ci­ju. Me­đu­tim, vre­me­nom to je pre­ra­slo u knji­gu", ka­za­la je autor­ka i šef Am­bu­lan­te za go­ja­znost Kli­nič­kog cen­tra Sr­bi­je prim. dr Sne­ža­na Po­lo­vi­na i na­po­me­nu­la da nji­hov Cen­tar po­sto­ji se­dam go­di­na, a da se ove in­ter­ven­ci­je ra­de od pre pet go­di­na.

Hi­rurg pro­fe­sor dr Mi­loš Bje­lo­vić iz Kli­nič­kog cen­tra Sr­bi­je is­ta­kao je da hi­rur­gi­ja ni­je lek za go­ja­znost, već je jed­na od op­ci­ja u te­ra­pi­ji.

 "Ona mo­že da po­mog­ne ono­me ko je re­šio da pre­ki­ne s ne­zdra­vim na­vi­ka­ma, a pa­ci­jen­ti če­sto ni­su za­do­volj­ni ka­da to ču­ju. Pr­vo tre­ba da se pro­me­ni na­čin ži­vo­ta i is­hra­ne, po­tom da se uklju­če me­di­ka­men­ti i ta­ko re­du­ku­je te­le­sna ma­sa, a tek on­da do­la­zi na red hi­rur­gi­ja. Pa­ci­jen­ti gu­be mo­tiv ka­da vi­de da se ki­lo­gra­mi vra­ća­ju, jer se or­ga­ni­zam bo­ri pro­tiv gu­bit­ka. Ko oče­ku­je da će ope­ra­ci­jom sve da re­ši, ne­će us­pe­ti",  ka­zao je dr Bje­lo­vić i do­dao ka­ko je u pi­ta­nju la­pa­ra­skop­ska ope­ra­ci­ja, ko­ja je zah­tev­na i ve­li­ka, ali se ra­di kao stan­dard­na.

Le­ko­vi­ma pro­tiv he­do­ni­stič­kog na­go­na

Sma­tra se da je uzrok vi­ška ki­lo­gra­ma cen­tar za he­do­ni­zam, sme­šten u na­šem ner­vnom si­ste­mu. Po­sto­ji niz le­ko­va i te­ra­pij­skih pro­ce­du­ra ko­je po­ku­ša­va­ju da ob­u­zda­ju he­do­ni­stič­ki na­gon i unos hra­ne.

Aka­de­mik Mi­cić je re­kao ka­ko bi go­ja­zni pa­ci­jen­ti ra­di­je pi­li sve le­ko­ve, ne­go da se po­kre­nu i ba­ve fi­zič­kim ak­tiv­no­sti­ma. Sma­tra da ni­je po­treb­no ići u te­ra­ta­nu i ra­di­ti te­ške fi­zič­ke ve­žbe, već je do­volj­no ne­ko­li­ko pu­ta ne­delj­no še­ta­ti od 15 do 30 mi­nu­ta.

 

"Dr­ža­va tre­ba da se ume­ša u re­gu­la­ci­ju ogla­sa i da se ne­zdra­va i br­za hra­na ne re­kla­mi­ra u vre­me ka­da de­ca gle­da­ju te­le­vi­zij­ski pro­gram. Ta­ko­đe, tre­ba da bu­de ma­nje pro­dav­ni­ca br­ze hra­ne u bli­zi­ni ško­la, kao što je Fin­ska uve­la da na 500 me­ta­ra od ško­le ne mo­gu da bu­du objek­ti br­ze hra­ne. Svet­ska zrav­stve­na or­ga­ni­za­ci­ja je pri­hva­ti­la da je go­ja­znost bo­lest i bi­će uve­de­no šest no­vih ka­te­go­ri­ja zdrav­stve­no ugro­že­nih oso­ba",  re­kao je on i do­dao da se go­ja­zni lju­di su­o­ča­va­ju sa stig­mom u dru­štvu, te­ško na­la­ze po­sao, ne mo­gu da se ože­ne i uda­ju.

Pre­ma nje­go­vim re­či­ma, u sve­tu ima oko mi­li­jar­du i 700 mi­li­o­na go­ja­znih lju­di, a ope­ra­ci­je su na­me­nje­ne sa­mo za one ko­ji­ma je to pro­ce­du­ra za spa­sa­va­nje ži­vo­ta.

"U sve­tu se ura­di go­di­šnje iz­me­đu 400.000 i 500.000 ovih ope­ra­ci­ja, a kod nas je ura­đe­no od 200 do 250 ovih in­ter­ven­ci­ja, to­kom ko­je se od­stra­nju­je deo cre­va i že­lu­ca, po­sle če­ga do­la­zi do gu­blje­nja te­ži­ne. Oni ko­ji se ope­ri­šu, ce­log ži­vo­ta mo­ra­ju da vo­de ra­ču­na o is­hra­ni", ka­zao  je Mi­cić i oce­nio da je epi­de­mi­ja go­ja­zno­sti za­hva­ti­la Sr­bi­ju, te da je go­ja­zno 21,6 od­sto od­ra­slih i od 8,5 do 15,5 od­sto de­ce.

Pro­fe­sor­ka dr Edi­ta Sto­kić iz Kli­nič­kog cen­tra Voj­vo­di­ne, ko­ja je i autor jed­nog od 19 po­gla­vlja u knji­zi, na­gla­si­la je da će, uko­li­ko se ni­šta ne pro­me­ni, do 2030. go­di­ne go­ja­zno bi­ti po­la Evro­plja­na."U Voj­vo­di­ni je vi­še od 56 od­sto sta­nov­ni­ka go­ja­zno i pred­go­ja­zno, i me­đu od­ra­sli­ma i me­đu de­com", ka­za­la je dr Sto­kić.

 

LJ. Pe­tro­vić

Piše:
Pošaljite komentar