Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

SOMBOR OBELEŽIO 276 GODINA OD STICANJA GRADSKOG STATUSA Od komorske uprave do grada s vizijom NEMANJI MAJSKOM „POVELJA GRADA SOMBORA“

19.02.2025. 12:01 12:30
Izvor:
Dnevnik
Варошка повеља Немањи Мајском
Foto: Grad Sombor

SOMBOR: Ravno 276 godina nakon što je carskim ukazom stekao status slobodnog kraljevskog grada, Sombor je i ovog februara obeležio svoj Dan grada.

Svečana akademija posvećena ovom varoškom prazniku je, potpuno neuobičajeno, umesto u Velikoj sali Županije ili u Narodnom pozorištu, prvi put održana u sali Kulturnog centra „Laza Kostić“, što je bila i prilika da „Povelja grada Sombora“ bude uručena ovogodišnjem laureatu, Nemanji Majskom, višestruko nagrađivanom informatičaru, trenutno studentu prve godine beogradskog Matematičkog fakulteta.

Ovogodišnja svečana akademija pod nazivom „Sombor 1750-2025 – od središta Komorske uprave do grada sa vizijom” bila je posvećena obeležavanju 275. godišnjice od početka zidanja Grašalković palate, zdanja koje je prvobitno poslužilo za prihvat podunavskih Švaba tokom kolonizacije, na šta je podsetio i domaćin svečanosti, somborski gradonačelnik Antonio Ratković.

- Na današnji dan pre 276 godina Sombor je uzdignut u status slobodnih kraljevskih gradova, a samo godinu dana kasnije, proglašen je za administrativno središte kraljevske komorske uprave u Bačkoj, za čije potrebe je, dakle, pre 275 godina postavljen kamen temeljac i započeta izgradnja zdanja, kasnije nazvanog Grašalkovićevom palatom, u kome će biti središte Komorske uprave, što je prethodilo kasnijem zvanju središta Bačke županije. Tako se naš Sombor razvijao: promišljeno, planski, mudro i uporno – rekao je Ratković, iznoseći i planove za dalji razvoj ove lokalne samouprave.

Protestanti pred skupštinom

Obeležavanju Dana grada u polupraznoj sali KC „Laza Kostić“, sa izuzetkom Danijela Mirkova, odbornika GG „Šamar“, odbili su da prisustvuju svi opozicioni odbornici u Skupštini grada. Oni su se pridružili protestima nekoliko stotina Somboraca, predvođenih studentima Pedagoškog fakulteta u blokadi, koji su, kao znak podrške studentskoj pobuni, održani pred zdanjem Županije, odnosno sedišta varoške skupštine i gradske uprave.

Pored Nemanje Majskog, kao laureata „Povelje grada Sombora“, varoške nagrade uručene su Aleksandru Gubici, za postignute izuzetne rezultate i osvojene mnogobrojne nagrade tokom gimnazijskog obrazovanja na takmičenjima u zemlji i inostranstvu i Slavenu Ključaru za nesebičnu podršku i profesionalni pristup i napore uložene za spasavanje ljudskih života i očuvanje zdravlja stanovnika Sombora.

Zahvalnice su dobili Regionalna privredna komora Zapadnobačkog upravnog okruga, Udruženje pčelara „Avram Maksimović“, Sportski savez grada, Međuopštinsko udruženje paraplegičara i kvadriplegičara Bačke, Džudo i sambo klub „Bačka“, Udruženje sportskih ribolovaca „Amur“ iz Kljajićeva, Srpsko kulturno-umetničko društvo „Đurđevak“ iz istog sela, kao i Srpsko kulturno-umetničko društvo „Izvor“ iz Stanišića. Program Svečane akademije izveden je prema scenariju Milivoja Mlađenovića, a u programu su učestvovali GKUD „Sombor“, SKUD „Izvor“ Stanišić i Tamburaški sastav „Đuvegije“.

M. Mć

Izvor:
Dnevnik
Pošaljite komentar