ODAKLE TOLIKE POPLAVE NA MEDITERANU Studija kaže ovo je razlog
KLIMATSKE promene najverovatnije su dovele do katastrofalnih poplava, kakve su zabeleženih poslednjih nedelja u regionu Mediterana, navodi međunarodna istraživačka grupa.
World Weather Attribution (WWA), grupa klimatskih naučnika iz Sjedinjenih Država, Britanije, Francuske, Indije i Holandske, objavila je svoja opažanja u utorak.
Prema njima, globalno otopljavanje koje je prouzrokovao čovek, moglo je da poveća verovatnoću tako obilnih kiša za oko 10 puta u zemljama kao što su Grčka, Bugarska i Turska.
U Libiji bi jake kiše kao što su one koje su pogodile zemlju prošle nedelje mogle biti čak do 50 puta verovatnije nego u scenariju bez klimatskih promena izazvanih čovekom.
Ekstremni vremenski uslovi mogli bi se pretvoriti u humanitarnu katastrofu, kao u Libiji, ako su zgrade ili brane u poplavljenim područjima loše održavane, obašnjava grupa naučnika.
Studija je analizirala i uporedila klimatske podatke s kompjuterskim simulacijama sveta bez globalnog otopljavanja, što je ekvivalentno oko 1,2 stupnja Celzijusa na globalnom nivou od kasnog 18. veka.
Međutim, istraživači upozoravaju na to da se rezultati temelje na mernim nesigurnostima. Događaji su bili na relativno malim područjima i većina klimatskih modela nije u stanju da tačno reprodukuije padavine u tako malim regijama.
Teško je izmeriti doprinos globalnog otopljavanja poplavama, za razliku od razornih toplotnih talasa i šumskih požara u regiji, rekla je istraživačica klime Frederike Oto s Kraljevskog koledža u Londonu.
"Mediteran je žarište opasnosti povezanih s klimatskim promenama. Otpornost na ekstremne vremenske prilike mora se znatno povećati u regiji, kako bi se sačuvali ljudski životi u budućnosti", rekla je.