ОДАКЛЕ ТОЛИКЕ ПОПЛАВЕ НА МЕДИТЕРАНУ Студија каже ово је разлог
КЛИМАТСКЕ промене највероватније су довеле до катастрофалних поплава, какве су забележених последњих недеља у региону Медитерана, наводи међународна истраживачка група.
World Weather Attribution (WWA), група климатских научника из Сједињених Држава, Британије, Француске, Индије и Холандске, објавила је своја опажања у уторак.
Према њима, глобално отопљавање које је проузроковао човек, могло је да повећа вероватноћу тако обилних киша за око 10 пута у земљама као што су Грчка, Бугарска и Турска.
У Либији би јаке кише као што су оне које су погодиле земљу прошле недеље могле бити чак до 50 пута вероватније него у сценарију без климатских промена изазваних човеком.
Екстремни временски услови могли би се претворити у хуманитарну катастрофу, као у Либији, ако су зграде или бране у поплављеним подручјима лоше одржаване, обашњава група научника.
Студија је анализирала и упоредила климатске податке с компјутерским симулацијама света без глобалног отопљавања, што је еквивалентно око 1,2 ступња Целзијуса на глобалном нивоу од касног 18. века.
Међутим, истраживачи упозоравају на то да се резултати темеље на мерним несигурностима. Догађаји су били на релативно малим подручјима и већина климатских модела није у стању да тачно репродукуије падавине у тако малим регијама.
Тешко је измерити допринос глобалног отопљавања поплавама, за разлику од разорних топлотних таласа и шумских пожара у регији, рекла је истраживачица климе Фредерике Ото с Краљевског колеџа у Лондону.
"Медитеран је жариште опасности повезаних с климатским променама. Отпорност на екстремне временске прилике мора се знатно повећати у регији, како би се сачували људски животи у будућности", рекла је.