Novim terapijama do manje smrtnosti od raka pankreasa
Rak pankreasa je i u svetu i kod nas četvrti vodeći uzrok smrti od malignih bolesti, a predviđanja kažu da će se do 2020. godine popeti na drugo mesto.
Broj obolelih stalno raste i u poslednjih deset godina za 50 odsto je više novootkrivenih slučajeva, a mogućnost preživljavanja je izuzetno mala, tek oko pet odsto. Kako bi se pripremili za borbu protiv ove opake bolesti, stručnjaci Instituta za onkologiju Vojvodine zajedno sa Medicinskim fakultetom u Novom Sadu podneli su projekat Pokrajinskom sekretarijatu za nauku i tehnološki razvoj, koji bi omogućio unapređenje lečenja od raka pankreasa.
Pomoćnik direktora Instituta za onkologiju Vojvodine zadužen za medicinska pitanja, strateški razvoj i planiranje docent dr Mlađan Protić kaže da je donedavno bilo gotovo izvesno da će skoro svaki oboleli o raka pankreasa i umreti od ove bolesti.
- Velika je smrtnost zbog agresivne prirode bolesti i lokalizacije, jer je on na nezgodnom mestu i kada se pojave simptomi, bolest je već uznapredovala. Kada se otkrije bolest, metastaze ima od 40 do 45 odsto pacijenata - objašnjava ovaj hirurg koji se posvetio borbi protiv raka pankreasa, zbog čega je u više navrata tokom poslednjih deset godina bio na usavršavanju u Americi, u “Memorial Sloan Kattering Cancer Center” u Njujorku. Objavljuje i stručne radove u najpoznatijim međunarodnim medicinskim časopisima.
Oko 20 odsto ovih tumora može da se operiše u trenutku postavljanja dijagnoze i to su lokalizovani tumori, bez metastaza. Lokalno uznapredovali tumor koji zahvata velike krvne sudove ima od 35 do 40 odsto pacijenata, a metastatskih između 40 i 45 procenata. Preživljavanje svih obolelih je malo, svega oko pet odsto. Prema Protićevim rečima, u poslednjih deset godina za 50 odsto je više novootkrivenih slučajeva bolesti. Moguće je i da je dobra dijagnostika uzrok povećanja broja obolelih, ali je ipak činjenica da je raka pankreasa sve više. Institut za onkologiju Vojvodine i Medicinski fakultet su konkurisali za dugoročni projekat kod Pokrajinskog sekretarijata za nauku i tehnološki razvoj, kako bi se istražila mogućnost unapređenja lečenja, naročito kod onih tumora gde ne može hirurški da se odstrani bolest.
- Pacijenti se sada leče hirurški i dobijaju hemiotrapiju, a cilj nam je da pokušamo s agresivnom hemioterapijom i zračenjem da stabilizujemo bolest kod određenog broja pacijenata, da se neki tumori prevedu u resektabilne, odnosno da mogu da se operišu, jer je to jedina šansa za izlečenje ovih bolesnika. Projekat predviđa iznalaženje novih terapijskih opcija lečenja i novih protokola - navodi dr Protić.
Nedavnom nabavkom novog aparata za zračenje, Institut za onkologiju Vojvodine je u potpunosti opremljen, a i kadrovski osposobljen za kompletno zbrinjavanje bolesnika. Protić kaže da se ubacivanje novih protokola hemioterapije i zračne terapije u lečenju raka pankreasa potencira u Americi, kao i nekim većim evropskim centrima.
Ljubica Petrović
Statistika
Dosadašnja statistika kaže da rak pankreasa u 35 odsto slučajeva dobijaju ljudi od 80 godina, a najveći procenat obolelih, njih 55 odsto, je u dobi od 60 do 80 godina. Ispod deset odsto su mlađi od 60 godina. Dr Protić napominje da se granica pomera na dole, te od ove bolesti sve više obolevaju i mlađi ljudi.
Pogođeni i muškarci i žene
Populacija je sve starija, a takvo je i naše društvo, pa je i to razlog što je sve više obolelih od ove bolesti. U Vojvodini bezmalo pođednako obolevaju i muškarci i žene. Do 2006. godine bio je skoro identičan broj novootkrivenih slučajeva bolesti i umrlih, a od 2007. godine ima pomaka u lečenju i manje je umrlih od broja novootkrivenih.