Njilaš o godišnjim rezultatima: Interaktivna tabla u svakoj školi
– Uspeli smo da u okvirima mogućnosti, pre svega budžeta APV, izvršimo sve zadatke i ostvarimo mnoge ciljeve koje smo zacrtali, a iz tekuće budžetske rezerve Pokrajinska vlada je vrlo često dodatno izlazila u susret zahtevima naših obrazovnih ustanova – rekao je potpredsednik Pokrajinske vlade i pokrajinski sekretar Mihalj Njilaš na godišnjoj pres-konferenciji.
Osim započetog procesa obnavljanja obrazovnih ustanova, nastavljena je racionalizacija i optimizacija mreža osnovnih i srednjih škola, što je pre toga urađeno još 70-ih i 80-ih godina prošlog veka, napomenuo je Njilaš.
– Brojčano stanje osmoletki se neznatno smanjilo, pa sad imamo 364 matične škole i 267 izdvojenih odeljenja, koja su zadržala samostalnost. To znači sedam jedinica manje u objektima gde nije bilo dovoljno dece. Najveće promene desile su se u Zrenjaninu, Kikindi, Novoj Crnji, Novom Bečeju i Sečnju, gde su 22 škole promenile pravni status, a isto se očekuje u opštinama Senta i Opovo. Spojile su se samo četiri srednje škole: u Novom Kneževcu Gimnazija Novi Kneževac i SŠ „Dositej Obradović”, a u Apatinu Gimnazija „Nikola Tesla” i Srednja građevinska i drvoprerađivačka stručna škola.
Godine 2019. u fokusu je bilo, dodao je, obnavljanje vrtića, škola i domova učenika, u šta su uložena gotovo 334 miliona, i to najviše za građevinske radove. Zamenu dotrajale stolarije, električnih instalacija i rasvetnih tela, sanaciju krovova, rekonstrukciju centralnog grejanja ili renoviranje sanitarnih čvorova dobilo je 80 vojvođanskih ustanova obrazovanja, uz dodatna sredstva lokalne samouprave i Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima u Beogradu.
Pokrajinska prosvetna inspekcija realizovala je ukupno 154 nadzora u prvom stepenu u opštinama koje nemaju ovaj vid kontrole. Licencu direktora, u šest ispitnih rokova, dobio je 31 kandidat, a licencu nastavnika, vaspitača i sručnih saradnika 724 osobe.
– Ukupno 57 miliona dinara, putem različitih konkursa, bilo je namenjeno ostvarivanju manjinskih prava, dok je nacionalnim savetima dodeljeno 60 miliona. U okviru projekta „Afirmacija multikulturalizma i tolerancije u Vojvodini”, koji se sprovodi od 2005. godine, organizovan je 13. ciklus kviza iz kulture i istorije nacionalnih zajednica Vojvodine „Koliko se poznajemo”, gde je učestvovalo 27 srednjih škola takmičeći se na srpskom, mađarskom, slovačkom, rusinskom i rumunskom jeziku. Za novi potprojekat „Kamp OASIS”, u kojem su se učenici 16 škola s teritorije Vojvodine, tokom dva četvorodnevna kampa, nadmetali u popularnim igrama veštine, spretnosti i znanja, uspeli smo da dobijemo i sredstva iz EU, preko IPA konkursa.
Kako je dodao Njilaš, usvojen budžet za 2020. iznosi 30,3 milijarde dinara, od čega su izvorna sredstva APV 770 miliona. Veći deo ponovo je usmeren na obrazovanje – 490 miliona.
– Opredelili smo se da naredne godine najviše uložimo u digitalizaciju škola. S tim u vezi, već u januaru biće rapisana dva konkursa. Namera nam je da obezbedimo po jednu interaktivnu tablu sa projektorom svakoj vojvođanskoj školi, izdvojenom odeljenju i domu učenika – rekao je Njilaš, dodavši da će 704 table, vrednosti 70 miliona dinara, biti podeljene u proleće, po redosledu prijavljivanja, te da će biti organizovana obuka za njihovo korišćenje u svim školskim predmetima. –Dodatnih 10 miliona biće uloženo u programe i projekte koje kreiraju same škole, a tiču se vršnjačkog nasilja, karijernog vođenja, sportskih aktivnosti i ostalog, i to onima koje izdaju u zakup svoje prostorije. Tako smo, s obzirom na izmenjene propise, prema kojima prihodi od zakupa pripadaju Pokrajini, našli način da im se taj novac vrati.
S. Milačić