Њилаш о годишњим резултатима: Интерактивна табла у свакој школи
– Успели смо да у оквирима могућности, пре свега буџета АПВ, извршимо све задатке и остваримо многе циљеве које смо зацртали, а из текуће буџетске резерве Покрајинска влада је врло често додатно излазила у сусрет захтевима наших образовних установа – рекао је потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар Михаљ Њилаш на годишњој прес-конференцији.
Осим започетог процеса обнављања образовних установа, настављена је рационализација и оптимизација мрежа основних и средњих школа, што је пре тога урађено још 70-их и 80-их година прошлог века, напоменуо је Њилаш.
– Бројчано стање осмолетки се незнатно смањило, па сад имамо 364 матичне школе и 267 издвојених одељења, која су задржала самосталност. То значи седам јединица мање у објектима где није било довољно деце. Највеће промене десиле су се у Зрењанину, Кикинди, Новој Црњи, Новом Бечеју и Сечњу, где су 22 школе промениле правни статус, а исто се очекује у општинама Сента и Опово. Спојиле су се само четири средње школе: у Новом Кнежевцу Гимназија Нови Кнежевац и СШ „Доситеј Обрадовић”, а у Апатину Гимназија „Никола Тесла” и Средња грађевинска и дрвопрерађивачка стручна школа.
Године 2019. у фокусу је било, додао је, обнављање вртића, школа и домова ученика, у шта су уложена готово 334 милиона, и то највише за грађевинске радове. Замену дотрајале столарије, електричних инсталација и расветних тела, санацију кровова, реконструкцију централног грејања или реновирање санитарних чворова добило је 80 војвођанских установа образовања, уз додатна средства локалне самоуправе и Канцеларије за управљање јавним улагањима у Београду.
Покрајинска просветна инспекција реализовала је укупно 154 надзора у првом степену у општинама које немају овај вид контроле. Лиценцу директора, у шест испитних рокова, добио је 31 кандидат, а лиценцу наставника, васпитача и сручних сарадника 724 особе.
– Укупно 57 милиона динара, путем различитих конкурса, било је намењено остваривању мањинских права, док је националним саветима додељено 60 милиона. У оквиру пројекта „Афирмација мултикултурализма и толеранције у Војводини”, који се спроводи од 2005. године, организован је 13. циклус квиза из културе и историје националних заједница Војводине „Колико се познајемо”, где је учествовало 27 средњих школа такмичећи се на српском, мађарском, словачком, русинском и румунском језику. За нови потпројекат „Камп ОАСИС”, у којем су се ученици 16 школа с територије Војводине, током два четвородневна кампа, надметали у популарним играма вештине, спретности и знања, успели смо да добијемо и средства из ЕУ, преко ИПА конкурса.
Како је додао Њилаш, усвојен буџет за 2020. износи 30,3 милијарде динара, од чега су изворна средства АПВ 770 милиона. Већи део поново је усмерен на образовање – 490 милиона.
– Определили смо се да наредне године највише уложимо у дигитализацију школа. С тим у вези, већ у јануару биће раписана два конкурса. Намера нам је да обезбедимо по једну интерактивну таблу са пројектором свакој војвођанској школи, издвојеном одељењу и дому ученика – рекао је Њилаш, додавши да ће 704 табле, вредности 70 милиона динара, бити подељене у пролеће, по редоследу пријављивања, те да ће бити организована обука за њихово коришћење у свим школским предметима. –Додатних 10 милиона биће уложено у програме и пројекте које креирају саме школе, а тичу се вршњачког насиља, каријерног вођења, спортских активности и осталог, и то онима које издају у закуп своје просторије. Тако смо, с обзиром на измењене прописе, према којима приходи од закупа припадају Покрајини, нашли начин да им се тај новац врати.
С. Милачић