Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Nesavesnim roditeljima kazna do 150.000 dinara

12.08.2017. 11:43 14:15
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Imunizacija, odnosno vakcinacija protiv nekih zaraznih bolesi, regulisan aje i zakonom. Profesorka Pravnog fakulteta u Novom Sadu i jedna od osnivačica Udruženja “Roditelj” docent Dragana Ćorić kaže kako je Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti morao da pretrpi značajne promene zbog sve prisutnijeg, takozvanog antivakcinaškog pokreta.

BAUK NEVAKCINACIJE DECE ZAHVATIO I NAŠU ZEMLJU (3)

Novi zakon donet je prošle godine, a osim što propisuje kojesu to boelsti kojepodležu obaveznoj vakcinaciji, on donosi i kaznene odredbe za roditelje ili staatelje koji odbijaju da vakcinišu dete. Ćorićeva navodi da kaznene mere u vezi s odbijanjem vakcinacije postoje i u drugim državama i veoma su stroge po roditelje.

„Najbitniji kazneni član kojim se propisuju kazne za odbijanje obavezne imunizacije, posebno u određenom starosnom uzrastu, što se odnosi na decu predškolskog i školskog uzrasta, predviđene su Članom  85, i iznose od 30 do 150.000 dinara za fizičko lice, koje se ne odazove tom pozivu, u ovom slučaju roditelju ili staratelju. Takođe, ova kazna može da se izrekne i licu koje skriva podatke od zdravstvene ustanove, u smislu neprikazivanja pravog zdravstvenog stanja neke  osobe, u ovom slučaju deteta“, kazala je za “Dnevnik” Dragana Ćorić.

Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti objavljen je u Službenom glasniku RS”, br. 15/2016 i u članu 5. navedene su zarazne bolesti čija pojavljivanje je moguće sprečiti imunizacijom, odnosno vakcinacijom.

„To su difterija, infekcije uzrokovane hemofilusom influence grupe B, influenca/grip uključujući influencu A(H1N1), morbili/male boginje, parotitis/zauške, pertusis/veliki kašalj, poliomijelitis/dečja paraliza, rubela/crvenka, variola vera/velike boginje i tetanus“, navodi Dragana Ćorić i dodaje da postoji još pet vrsta bolesti koje su epidemiološkog porekla i čije stanje se prati i preduzimaju se mere koje su predviđene upravo ovim Zakonom, kao što su polno prenosive bolesti, bolesti koje se prenose hranom i vazduhom itd.

Kazna za roditelje nevakcinisanih beba u Italiji 500 evra po vakcini

Član 32. istog Zakona predviđa obaveznu imunizaciju, a Ćorićeva naglašava kako to znači da nema odlaganja, razmišljanja i guglanja, pitanja kako i zašto, jer je već dovoljna šteta napravljena sličnim nestručnim napisima.

„Ovaj član se odnosi na sledeće kategorije bolesti: na lica određenog uzrasta protiv tuberkuloze, difterije, tetanusa, velikog kašlja, dečje paralize, malih boginja, rubele, zaušaka, virusnog hepatitisa B, oboljenja izazvanih hemofilusom influence tipa B i oboljenja izazvanih streptokokom pneumonije. Zatim na lica izložena određenim zaraznim bolestima: hepatitisu B, hepatitisu A, trbušnom tifusu, besnilu i tetanusu, kao i na lica u posebnom riziku od bolesti: hepatitisa B, gripa, meningokokne bolesti, oboljenja izazvanih streptokokom pneumonije i hemofilusom influence B, varičele, infekcije izazvane respiratornim sincicijalnim virusom“, pojasnila je Ćorićeva.

Kada je reč o kaznenim merama u drugim državama, Dragana Ćorić navodi primer Australije, čija Vlada smatra da nema izgovora za roditelje koji bez validnog medicinskog razloga odluče da ne vakcinišu svoju decu.


U Austriji ukidanje socijalne pomoći za odbijanje vakcine



U Australiji, primaoci socijalne pomoći ili bilo kog dodatka od države, koji odbijaju da vakcinišu dete, odmah se skidaju s liste korisnika pomoći. Dete se svakako vakciniše, ali pomoć više ne dobijaju, primer je kaznenih mera koje navodi Dragana Ćorić.


„Naime, njihovi strogi zakoni koji su se pokazali uspešnim u praksi, postaju stroži. Predškolske ustanove i centri za negu dece ne bi trebalo da prihvate nevakcinisano dete, čime se štite ostala deca. Kazna iznosi 30.000 australijskih dolara. Ministarka za obrazovanje i razvoj dece Južne Australije, Susan Klose, izjavila je da je ne zanima nijedan argument koji nije zasnovan na nauci, kada je u pitanju obuhvat vakcinacijom. Svi roditelji će pretrpeti mere kaznene politike, ukoliko se protive vakcinaciji dece, bez izuzeća po osnovu ideoloških, filozofskih ili verskih razloga“, navela je Ćorićeva.

Italija je uvela obaveznu vakcinaciju do 16 godine, i to svih vakcina po kalendaru. Ako se deca ne vakcinišu, roditelj plaća 500 evra po odbijanju. Ako odbije više puta, svaki put plaća 500 evra, a može i da dobije kaznu zatvora.

LJ. Petrović

 

SUTRA: Opasnost od praznoverica

Piše:
Pošaljite komentar