Несавесним родитељима казна до 150.000 динара
Имунизација, односно вакцинација против неких заразних болеси, регулисан аје и законом. Професорка Правног факултета у Новом Саду и једна од оснивачица Удружења “Родитељ” доцент Драгана Ћорић каже како је Закон о заштити становништва од заразних болести морао да претрпи значајне промене због све присутнијег, такозваног антивакцинашког покрета.
БАУК НЕВАКЦИНАЦИЈЕ ДЕЦЕ ЗАХВАТИО И НАШУ ЗЕМЉУ (3)
Нови закон донет је прошле године, а осим што прописује којесу то боелсти којеподлежу обавезној вакцинацији, он доноси и казнене одредбе за родитеље или стаатеље који одбијају да вакцинишу дете. Ћорићева наводи да казнене мере у вези с одбијањем вакцинације постоје и у другим државама и веома су строге по родитеље.
„Најбитнији казнени члан којим се прописују казне за одбијање обавезне имунизације, посебно у одређеном старосном узрасту, што се односи на децу предшколског и школског узраста, предвиђене су Чланом 85, и износе од 30 до 150.000 динара за физичко лице, које се не одазове том позиву, у овом случају родитељу или старатељу. Такође, ова казна може да се изрекне и лицу које скрива податке од здравствене установе, у смислу неприказивања правог здравственог стања неке особе, у овом случају детета“, казала је за “Дневник” Драгана Ћорић.
Закон о заштити становништва од заразних болести објављен је у Службеном гласнику РС”, бр. 15/2016 и у члану 5. наведене су заразне болести чија појављивање је могуће спречити имунизацијом, односно вакцинацијом.
„То су дифтерија, инфекције узроковане хемофилусом инфлуенце групе Б, инфлуенца/грип укључујући инфлуенцу А(Х1Н1), морбили/мале богиње, паротитис/заушке, пертусис/велики кашаљ, полиомијелитис/дечја парализа, рубела/црвенка, вариола вера/велике богиње и тетанус“, наводи Драгана Ћорић и додаје да постоји још пет врста болести које су епидемиолошког порекла и чије стање се прати и предузимају се мере које су предвиђене управо овим Законом, као што су полно преносиве болести, болести које се преносе храном и ваздухом итд.
Члан 32. истог Закона предвиђа обавезну имунизацију, а Ћорићева наглашава како то значи да нема одлагања, размишљања и гуглања, питања како и зашто, јер је већ довољна штета направљена сличним нестручним написима.
„Овај члан се односи на следеће категорије болести: на лица одређеног узраста против туберкулозе, дифтерије, тетануса, великог кашља, дечје парализе, малих богиња, рубеле, заушака, вирусног хепатитиса Б, обољења изазваних хемофилусом инфлуенце типа Б и обољења изазваних стрептококом пнеумоније. Затим на лица изложена одређеним заразним болестима: хепатитису Б, хепатитису А, трбушном тифусу, беснилу и тетанусу, као и на лица у посебном ризику од болести: хепатитиса Б, грипа, менингококне болести, обољења изазваних стрептококом пнеумоније и хемофилусом инфлуенце Б, варичеле, инфекције изазване респираторним синцицијалним вирусом“, појаснила је Ћорићева.
Када је реч о казненим мерама у другим државама, Драгана Ћорић наводи пример Аустралије, чија Влада сматра да нема изговора за родитеље који без валидног медицинског разлога одлуче да не вакцинишу своју децу.
У Аустрији укидање социјалне помоћи за одбијање вакцине
У Аустралији, примаоци социјалне помоћи или било ког додатка од државе, који одбијају да вакцинишу дете, одмах се скидају с листе корисника помоћи. Дете се свакако вакцинише, али помоћ више не добијају, пример је казнених мера које наводи Драгана Ћорић.
„Наиме, њихови строги закони који су се показали успешним у пракси, постају строжи. Предшколске установе и центри за негу деце не би требало да прихвате невакцинисано дете, чиме се штите остала деца. Казна износи 30.000 аустралијских долара. Министарка за образовање и развој деце Јужне Аустралије, Сусан Клосе, изјавила је да је не занима ниједан аргумент који није заснован на науци, када је у питању обухват вакцинацијом. Сви родитељи ће претрпети мере казнене политике, уколико се противе вакцинацији деце, без изузећа по основу идеолошких, филозофских или верских разлога“, навела је Ћорићева.
Италија је увела обавезну вакцинацију до 16 године, и то свих вакцина по календару. Ако се деца не вакцинишу, родитељ плаћа 500 евра по одбијању. Ако одбије више пута, сваки пут плаћа 500 евра, а може и да добије казну затвора.
Љ. Петровић
СУТРА: Опасност од празноверица