Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Namudrivanje s eksplozivom, posao u kojem je zabranjen strah

03.10.2021. 15:19 15:24
Piše:
Foto: Privatna arhiva

U tridesetak godina staža šef Odseka za operativnu forenziku i kontradiverzionu zaštitu novosadske Policijske uprave majora Tome Matovića stalo je rešavanje slučajeva više hiljada vojnoformacijskih sredstava.

Uz to, neutralisao je i demontirao 194 "žive” eksplozivne naprave, a njegovo ime se neretko pojavljuje u medijima povodom zahtevnih situacija u ovoj oblasti bezbednosti.

Poslednji slučaj imao je nedavno, nakon što je dojavljeno policiji da je u šumi uz Dunav, na potesu između Veternika i Novog Sada, pronađena veća količina municije i bombi. Ekipa je zatekla oko 300 puščanih metaka i tri ručne ofazivne bombe "kašikare". Moguće da je korozija na njima nastala usled boravka u reci, a da je nakon pada vodostaja "isplivalo" naoružanje. U ovakvim situacijama sve se dokumentuje fotografijama, radi se veštačenje i odmah, bez skladištenja,  naprave se šalju na uništavanje, a pre toga obavesti  Sektor za vanredne situacije, uz zapisnik, pa je tako urađeno i ovaj put. Nekoliko dana pre toga, kod stuba Kaćkog mosta, pronađena je takođe korozirana ručna bomba i o tome obaveštena policija. Posedovanje ručnih bombi jeste krivično delo, ali dojave su česte i dobrodošle, jer policiji je cilj da ne bude povređenih.

- Često se nalaze formacijska sredsta na kanalu, na Dunavu, deponijama, i tavanima, a gotovo svakodnevno izlazimo na dojave, a potom pišemo veštačenja o tome - kaže za “Dnevnik” Toma Matović i dodaje: - Proletos smo imali prilično jeziv događaj kada je prolaznik na Limanu slučajno primetio decu u dečjem bazenčiću s peskom, dok se bezbrižno igraju i raspakuju ručnu bombu iz plastične kese i razbijene staklene tegle. Čovek je reagovao prisebno, udaljio sve iz blizine, pozvao policiju i posmatrao do dolaska patrole, da niko ne dođe u opasnu zonu. U Novom Sadu i okolini nije u poslednje vreme bilo nesrećnih slučajeva u ovakvim situacijama, ali u Srbiji jeste.

On napominje da ima slučajeva koji zahtevaju veoma ozbiljan pristup, bez obzira na to što se na kraju sve dobro završi. Na primer, nedavno je u novosadskoj  Palati pravde iza ve - ce kotlića ostavljena  koverta, koja je po svemu spolja ličila na opasnu napravu. 

- Imala je čak svetlucave pulsirajuće odsjaje, ali ustanovili smo da se unutra nalazio plastelin. Očigledno je neko gledao filmove na ovu temu. Situacija se ne sme ni preceniti, da se ne bi ušunjao strah, koji je zabranjen u ovom poslu, ali ni podceniti. Radilo se o vernoj kopiji prave naprave, s odgovarajućim oblikom i masom, a sa svetlosnim signalom baterijske lampe… - pojašnjava Matović.

On je ispričao i kako je tekao jedan slučaj koji se dogodio u zgradama u blizini Novosadskog sajma, gde je pred ulazom u zgradu ostavljen bicikl, nepoznat stanarima, karakteristično parkiran,  sa sumnjivom torbicom na ramu.

- Proverili smo dojavu građana, srećom nije se radilo o opasnoj situaciji već o mobilnom telefonu s baterijskim napajanjem. Međutim, posle toga, na istoj adresi, uhapšen je čovek s pravom napravom veoma opasnom i oko kilograma razornog eksploziva u rancu s elektronskim delom, koji se aktivira daljinski … - naveo je Matović. 

U ovom poslu neophodna je dobra zaštitna oprema, naročito za improvizovana eksplozivna sredsta. Ona podrazumeva odelo s pancirnom pločom i mrežom, teško 42 kilograma u nekoliko slojeva i s kulerom za hlađenje, pošto je hermetički zavorena.

- Posedujem i zaštitni šlem s neprobojnim staklima u koji se ubacuje svež vazduh - navodi naš sagovornik. -  Jedino ruke nisu zaštićene, da bi se moglo spretno raditi. Svakako, za ovaj posao potrebni su jaki živci, uz kontrolu straha i koncentracija. Ne sme se dozvoliti da strah, koji je za očekivati u određenoj meri, nadvalada razum u tim osetljivim trenucima - objašnjava Matović.

Miša Vujačić

 

Piše:
Pošaljite komentar