Намудривање с експлозивом, посао у којем је забрањен страх
У тридесетак година стажа шеф Одсека за оперативну форензику и контрадиверзиону заштиту новосадске Полицијске управе мајора Томе Матовића стало је решавање случајева више хиљада војноформацијских средстава.
Уз то, неутралисао је и демонтирао 194 "живе” експлозивне направе, а његово име се неретко појављује у медијима поводом захтевних ситуација у овој области безбедности.
Последњи случај имао је недавно, након што је дојављено полицији да је у шуми уз Дунав, на потесу између Ветерника и Новог Сада, пронађена већа количина муниције и бомби. Екипа је затекла око 300 пушчаних метака и три ручне офазивне бомбе "кашикаре". Могуће да је корозија на њима настала услед боравка у реци, а да је након пада водостаја "испливало" наоружање. У оваквим ситуацијама све се документује фотографијама, ради се вештачење и одмах, без складиштења, направе се шаљу на уништавање, а пре тога обавести Сектор за ванредне ситуације, уз записник, па је тако урађено и овај пут. Неколико дана пре тога, код стуба Каћког моста, пронађена је такође корозирана ручна бомба и о томе обавештена полиција. Поседовање ручних бомби јесте кривично дело, али дојаве су честе и добродошле, јер полицији је циљ да не буде повређених.
- Често се налазе формацијска средста на каналу, на Дунаву, депонијама, и таванима, а готово свакодневно излазимо на дојаве, а потом пишемо вештачења о томе - каже за “Дневник” Тома Матовић и додаје: - Пролетос смо имали прилично језив догађај када је пролазник на Лиману случајно приметио децу у дечјем базенчићу с песком, док се безбрижно играју и распакују ручну бомбу из пластичне кесе и разбијене стаклене тегле. Човек је реаговао присебно, удаљио све из близине, позвао полицију и посматрао до доласка патроле, да нико не дође у опасну зону. У Новом Саду и околини није у последње време било несрећних случајева у оваквим ситуацијама, али у Србији јесте.
Он напомиње да има случајева који захтевају веома озбиљан приступ, без обзира на то што се на крају све добро заврши. На пример, недавно је у новосадској Палати правде иза ве - це котлића остављена коверта, која је по свему споља личила на опасну направу.
- Имала је чак светлуцаве пулсирајуће одсјаје, али установили смо да се унутра налазио пластелин. Очигледно је неко гледао филмове на ову тему. Ситуација се не сме ни преценити, да се не би ушуњао страх, који је забрањен у овом послу, али ни подценити. Радило се о верној копији праве направе, с одговарајућим обликом и масом, а са светлосним сигналом батеријске лампе… - појашњава Матовић.
Он је испричао и како је текао један случај који се догодио у зградама у близини Новосадског сајма, где је пред улазом у зграду остављен бицикл, непознат станарима, карактеристично паркиран, са сумњивом торбицом на раму.
- Проверили смо дојаву грађана, срећом није се радило о опасној ситуацији већ о мобилном телефону с батеријским напајањем. Међутим, после тога, на истој адреси, ухапшен је човек с правом направом веома опасном и око килограма разорног експлозива у ранцу с електронским делом, који се активира даљински … - навео је Матовић.
У овом послу неопходна је добра заштитна опрема, нарочито за импровизована експлозивна средста. Она подразумева одело с панцирном плочом и мрежом, тешко 42 килограма у неколико слојева и с кулером за хлађење, пошто је херметички заворена.
- Поседујем и заштитни шлем с непробојним стаклима у који се убацује свеж ваздух - наводи наш саговорник. - Једино руке нису заштићене, да би се могло спретно радити. Свакако, за овај посао потребни су јаки живци, уз контролу страха и концентрација. Не сме се дозволити да страх, који је за очекивати у одређеној мери, надвалада разум у тим осетљивим тренуцима - објашњава Матовић.
Миша Вујачић