Najviše pušača među nezaposlenima
U prvim mesecima stupanja na snagu, polovinom maja 2010, Zakon o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu oni koji su se našli na udaru doživeli su kao preteran, a predviđene kaznene odredbe za poslodavce i direktore koji ne obezbede njegovo sprovođenje davale su nadu da će stvar i dugoročno zaživeti.
Lica odgovorna za sprovođenje zabrane pušenja u radnom prostoru tu i tamo snosila su posledice kršenja zakona, a stekao se utisak da se najviše poštuje u prostorijama državnih i javnih službi. Drugde, praksa je pokazala da je stanje šareno. Kako je vreme proticalo, Zakon je za mnoge prešao u domen uspomene. Koliko i kako, pokušali su da utvrde u Institutu za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.
Rezultati Istraživanja o efektima i stavovima u vezi sa Zakonom o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu pokazuju da više od trećine (35 odsto) građana Srbije u dobi između 18 i 64 godna puši svakodnevno, i to bar jednu cigaretu dnevno, dok njih četiri odsto kaže da puši povremeno. Svaki četvrti nepušač nekada je pušio pa prestao (16 odsto) dok žene u mnogo većem broju u odnosu na muškarce izjavljuju da nisu konzumirele duvan. Najveći broj pušača je u starosnoj grupi od 45 do 59 godina, dok bivših pušača očekivano najviše ima među populacijom starijom od 60 godina.
Inspektor može da izrekne mandatnu kaznu i pokrene prekšajni postupak. Novčanom kaznom od 5.000 dinara kazniće se svako ko puši u zatvorenom prostoru kao i javnom prostoru; puši u javnom prevozu ili čekaonici ili stanici javnog prevoza. Kaznom od 800.000 do milion dinara kazniće se pravno lice: ako ne sprovede zabranu pušenja u zatvorenom javnom prostoru, ako ne zabrani pušenje u javnom prevozu, čekaonici ili stanici javnog prevoza,-ako u ugostiteljskom objektu (hotelu) pismeno ne navede koje su sobe u kojima je dozvoljeno pušenje i uredi ih shodno ovom zakonu (ventilacija i natpis)...
Istraživanje je pokazalo da je najveći broj svakodnevnih pušača u kategoriji nezaposlenih. Najveći udeo povremenih i svakodnevnih pušača u toku prosečnog dana kada puši, popuši između 11 i 20 cigareta. Oko četvrtine muškaraca ( 24 odsto) puši više od kutije cigareta dnevno, dok to isto čini svaka deseta žena. S druge strane, znatno je više žena pušača (41 odsto) nego muškaraca (19 odsto) koji puše do deset cigareta dnevno.
Beliki broj pušača u Srbiji ni ne razmišlja o prestanku pušenja, ali ohrabruje to što je skro četvrtina pušača ozbiljno rešila da prestane da puši. Čak 51 odsto onih koji ne žele da prestanu s pušenjem najčešće izjavljuje da im pušenje pradstavlja veliko zadovoljstvo.
Zakon o zabrani pušenja uticao je na 15 odsto pušača da počunu da razmišljaju o prestanku, dok je samo jedan odsto njih prestao da puši. Čak 76 odsto pušača kaže da ih Zakon nije podstakao da razmišljaju o prestanku pušenja.
Zabrinjavajući je podatak da je više od dve trećine punoletnih građana Srbije, pušača i nepušača izloženo duvanskom dimu u svojoj kući (65 odsto), a svaki peti građanin izjavljuje da je duvanskom dimu izložen i na poslu, uprkos zabrani pušenja na radnom mestu.
V. Crnjanski