Највише пушача међу незапосленима
У првим месецима ступања на снагу, половином маја 2010, Закон о заштити становништва од изложености дуванском диму они који су се нашли на удару доживели су као претеран, а предвиђене казнене одредбе за послодавце и директоре који не обезбеде његово спровођење давале су наду да ће ствар и дугорочно заживети.
Лица одговорна за спровођење забране пушења у радном простору ту и тамо сносила су последице кршења закона, а стекао се утисак да се највише поштује у просторијама државних и јавних служби. Другде, пракса је показала да је стање шарено. Како је време протицало, Закон је за многе прешао у домен успомене. Колико и како, покушали су да утврде у Институту за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут”.
Резултати Истраживања о ефектима и ставовима у вези са Законом о заштити становништва од изложености дуванском диму показују да више од трећине (35 одсто) грађана Србије у доби између 18 и 64 годна пуши свакодневно, и то бар једну цигарету дневно, док њих четири одсто каже да пуши повремено. Сваки четврти непушач некада је пушио па престао (16 одсто) док жене у много већем броју у односу на мушкарце изјављују да нису конзумиреле дуван. Највећи број пушача је у старосној групи од 45 до 59 година, док бивших пушача очекивано највише има међу популацијом старијом од 60 година.
Инспектор може да изрекне мандатну казну и покрене прекшајни поступак. Новчаном казном од 5.000 динара казниће се свако ко пуши у затвореном простору као и јавном простору; пуши у јавном превозу или чекаоници или станици јавног превоза. Казном од 800.000 до милион динара казниће се правно лице: ако не спроведе забрану пушења у затвореном јавном простору, ако не забрани пушење у јавном превозу, чекаоници или станици јавног превоза,-ако у угоститељском објекту (хотелу) писмено не наведе које су собе у којима је дозвољено пушење и уреди их сходно овом закону (вентилација и натпис)...
Истраживање је показало да је највећи број свакодневних пушача у категорији незапослених. Највећи удео повремених и свакодневних пушача у току просечног дана када пуши, попуши између 11 и 20 цигарета. Око четвртине мушкараца ( 24 одсто) пуши више од кутије цигарета дневно, док то исто чини свака десета жена. С друге стране, знатно је више жена пушача (41 одсто) него мушкараца (19 одсто) који пуше до десет цигарета дневно.
Белики број пушача у Србији ни не размишља о престанку пушења, али охрабрује то што је скро четвртина пушача озбиљно решила да престане да пуши. Чак 51 одсто оних који не желе да престану с пушењем најчешће изјављује да им пушење прадставља велико задовољство.
Закон о забрани пушења утицао је на 15 одсто пушача да почуну да размишљају о престанку, док је само један одсто њих престао да пуши. Чак 76 одсто пушача каже да их Закон није подстакао да размишљају о престанку пушења.
Забрињавајући је податак да је више од две трећине пунолетних грађана Србије, пушача и непушача изложено дуванском диму у својој кући (65 одсто), а сваки пети грађанин изјављује да је дуванском диму изложен и на послу, упркос забрани пушења на радном месту.
В. Црњански