Najsavremeniji mikroskop za operacije mozga i kičme u KCV
Klinika za neurohirurgiju Kliničkog centra Vojvodine dobila je pre desetak dana najnoviji mikroskop, na kojem je već urađeno oko 20 intervencija.
Cajs OPMI Pentero 800 mikroskop jedan je od najsavremenijih uređaja, neophodnih za uspešno izvođenje neurohirirških procedura, a nabavljen je zahvaljujući Pokrajinskom sekretarijatu za zdravstvo i koštao je oko 30 miliona dinara.
Pomoćnica direktora Kliničkog centra Vojvodine profesorka dr Edita Stokić istakla je da ovakav savremeni mikroskop osim KCV ima još samo Klinički centar Srbije u Beogradu, dok su u kliničkim centrima u Nišu i Kragujevcu mikroskopi starije generacije.
- Mikroskop smo koristili odmah, prvog dana kada smo ga dobili. Žena iz Zrenjanina imala je krvareći tumor mozga i odmah je operisana. Ona se dobro oseća i puštena je na kućno lečenje - kazao je upravnik Klinike za neurohirurgiju KCV docent dr Đula Đilvesi i napomenuo kako je mikroskop smešten u neurohiruršku salu Urgentnog centra KCV.
Pomoćnik direktora KCV za hirurgiju profesor dr Petar Vuleković istakao je da je ovo izuzetno skupa oprema, ali da savremena neurohirugija ne može da se radi bez najsavremenije opreme. Podsetio je na to da neurohirurzi rade i operacije tumora u budnom stanju, operacije tumora komora mozga, tumora hipofize i druge brojne savremene procedure.
- U pitanju je jedan od najsavremenijih mikroskopa u svetu i radi se sa velikim uvećanjima, jer su u pitanju tanane strukture - kazao je dr Vuleković.
Mikroskop je kompatibilan s opremom u sali, koja je jedna o najmodernijih u Srbiji, a sada je u svakodnevnoj upotrebi u oblasti neuroonkologije, cerebrovaskularnih oboljenja i spinalne hirurgije.
- Koristi se za operacije na mozgu, kičmi, perifernim nervima. U Urgentnom centru se rade najdelikatnije operacije u arterijama mozga, aneurizme, hitna stanja i zato nam je ovaj mikroskop izuzetno važan. Slika s njega kablom se prenosi na ceo sistem, može da se obezbedi snimanje operacije za dokumentaciju, kao i da se kombinuje s endoskopom i neuronavigacijom - objasnio je dr Đilvesi.
Neurohirurzi Kliničkog centra Vojvodine bili su od 21. do 25. oktobra i na Evropskom neurološkom kongresu u Briselu i od devet učesnika iz naše zemlje, četvoro ih je bilo iz KCV. Dr Vuleković je istakao da je prvu nagradu među mladim neurohiruzima osvojio dr Jagoš Golubović iz KCV i dobio 2.000 švajcarskih franaka, a da su srpski neurolozi održali izuzetno značajna plenarna predavanja.
- Čast je bila držati predavanje pred ljudima koji pišu knjige iz kojih mi učimo, a moj rad se bavio razvojem hidrocefalusa na osnovu naše baze podataka i napravio sam jedan prognostički model - kazao je dr Golubović. Kako je objasnio, imao je bazu podataka od 237 pacijenata koji su zbog te dijagnoze, koja se u narodu zove izliv krvi na mozak, tokom dve godine bili u Klinici.
Za procedure u delikatnim regijama
Neurohiruzi rade višesatne operacije koje zahtevaju maksimalnu koncentraciju, preciznu koordinaciju ruku i očiju, uz maksimalno iskorišćavanje efikasnosti operacione sale. Mikroskop je važan jer omogućava sprovođenje neurohirurških procedura u delikatnim regijama mozga, te je stoga njegova nabavka od izuzetne važnosti.
- U pitanju su pacijenti iz cele Vojvodine, a 60 odsto ih umre pre nego što stignu do bolnice i svega sedam odsto se vrati prethodnom zanimanju. Oko tri odsto stanovništva oboli, a kod jednog procenta dolazi do pucanja. Ruptura se oko jedan i po do dva puta češće događaju ženama nego muškarcima i to u dobu od 40 do 60 godine - kazao je dr Golubović.
LJ. Petrović
Foto: B. Lučić