clear sky
0°C
22.02.2025.
Нови Сад
eur
117.0992
usd
112.8015
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Најсавременији микроскоп за операције мозга и кичме у КЦВ

09.11.2018. 10:42 10:57
Пише:
Фото: 1. Др Јагош Голубовић, др Ђула Ђилвеси, др Петар Вулековић и др Едита Стокић

Клиника за неурохирургију Клиничког центра Војводине добила је пре десетак дана најновији микроскоп, на којем је већ урађено око 20 интервенција.

Цајс ОПМИ Пентеро 800 микроскоп један је од најсавременијих уређаја, неопходних за успешно извођење неурохириршких процедура, а набављен је захваљујући Покрајинском секретаријату за здравство и коштао је око 30 милиона динара.

Помоћница директора Клиничког центра Војводине професорка др Едита Стокић истакла је да овакав савремени микроскоп осим КЦВ има још само Клинички центар Србије у Београду, док су у клиничким центрима у Нишу и Крагујевцу микроскопи старије генерације.

- Микроскоп смо користили одмах, првог дана када смо га добили. Жена из Зрењанина имала је крварећи тумор мозга и одмах је оперисана. Она се добро осећа и пуштена је на кућно лечење - казао је управник Клинике за неурохирургију КЦВ доцент др Ђула Ђилвеси и напоменуо како је микроскоп смештен у неурохируршку салу Ургентног центра КЦВ.

Помоћник директора КЦВ за хирургију професор др Петар Вулековић истакао је да је ово изузетно скупа опрема, али да савремена неурохиругија не може да се ради без најсавременије опреме. Подсетио је на то да неурохирурзи раде и операције тумора у будном стању, операције тумора комора мозга, тумора хипофизе и друге бројне савремене процедуре.

- У питању је један од најсавременијих микроскопа у свету и ради се са великим увећањима, јер су у питању танане структуре - казао је др Вулековић.

Микроскоп је компатибилан с опремом у сали, која је једна о најмодернијих у Србији, а сада је у свакодневној употреби у области неуроонкологије, цереброваскуларних обољења и спиналне хирургије.

- Користи се за операције на мозгу, кичми, периферним нервима. У Ургентном центру се раде најделикатније операције у артеријама мозга, анеуризме, хитна стања и зато нам је овај микроскоп изузетно важан. Слика с њега каблом се преноси на цео систем, може да се обезбеди снимање операције за документацију, као и да се комбинује с ендоскопом и неуронавигацијом - објаснио је др Ђилвеси.

Неурохирурзи Клиничког центра Војводине били су од 21. до 25. октобра и на Европском неуролошком конгресу у Бриселу и од девет учесника из наше земље, четворо их је било из КЦВ. Др Вулековић је истакао да је прву награду међу младим неурохирузима освојио др Јагош Голубовић из КЦВ и добио 2.000 швајцарских франака, а да су српски неуролози одржали изузетно значајна пленарна предавања.

- Част је била држати предавање пред људима који пишу књиге из којих ми учимо, а мој рад се бавио развојем хидроцефалуса на основу наше базе података и направио сам један прогностички модел - казао је др Голубовић. Како је објаснио, имао је базу података од 237 пацијената који су због те дијагнозе, која се у народу зове излив крви на мозак, током две године били у Клиници.


За процедуре у деликатним регијама

Неурохирузи раде вишесатне операције које захтевају максималну концентрацију, прецизну координацију руку и очију, уз максимално искоришћавање ефикасности операционе сале. Микроскоп је важан јер омогућава спровођење неурохируршких процедура у деликатним регијама мозга, те је стога његова набавка од изузетне важности.


- У питању су пацијенти из целе Војводине, а 60 одсто их умре пре него што стигну до болнице и свега седам одсто се врати prеthodnom занимању. Око три одсто становништва оболи, а код једног процента долази до пуцања. Руптура се око један и по до два пута чешће догађају женама него мушкарцима и то у добу од 40 до 60 године - казао је др Голубовић.

Љ. Петровић

Фото: Б. Лучић

Пише:
Пошаљите коментар