Na Institutu počela s radom nova angio-sala
Institut za kardiovaskularne bolesti Vojvodine dobio je novu, najsavremeniju angio-salu u kojoj mogu da se rade sve, pa i najkomplikovanije procedure, uz manje zračenja.
Opremu je kupio Republički fonda za zdravstveno osiguranje, a cena angio-sale bez PDV je 57 miliona dinara.
Institut sada ima tri angio-sale za kateterizacije i stentove, koje su u objektu “Kamenica 1”, kao i jednu angio-salu u objektu “Kamenica 2” koja je za elektrofiziologiju i pejsmejkere. Nova oprema smeštena je u prostoru u kojem je postojala angio-sala, ali je rashodovana 2011. godine i od tada je prostor prazan. Nova sala je integrisana, sa kompletnom softverskom opremom, a u njoj je moguće i lečenje urođenih srčanih mana i ima kompletnu opremu za sve nakomplikovanije procedure interventne kardiologije. Preostale dve angio-sale u Institutu nabavljene su 2006, odnosno 2008. godine i sada ističe obaveza njihovog servisiranja.
- Poslednja angio-sala u Institutu kupljena je 2008. godine i sada, nakon 11 godina, Institut dobija najsavremeniju i tehnički najsofisticiraniju salu za najteže procedure, kao i za zamenu zalistaka i lečenje strukturalnih bolesti srca. Ovo je veliki iskorak za Institut, a u poslednje dve, tri godine Pokrajinska vlada uložila je četiri miliona evra u ovu kuću. Rezultat toga je da više nema pacijenata koji čekaju na procedure. Ovde se radi mninimalno invazivna hirurgija, kao i elektrofiziološke procedure, što je do sada bilo nezamislivo - kazao je pokrajinski sekretar za zdravstvo profesor dr Zoran Gojković.
Počinje rekonstrukcija kardiologije
Pokrajinski sekretar dr Zoran Gojković najavio je da će se nastaviti ulaganje u Institut, jer naredne sedmice počinje rekonstrukcija Klinike za kardiologiju. - Klinika za kardiologiju nije detaljno obnovljena od kada je napravljena, 1956. godine, a nakon obnove to će biti reprezentativan objekat u evropskoj i svetskoj ligi - istakao je dr Gojković.
Novac za angio-salu obezbedio je Republički fond za zdravstveno osiguranje (RFZO), a v.d. direktora Sanja Radojević Škodrić istakla je da je Institut referentna ustanova, koja radi na nivou ustanova u razvijenim zemljama.
- Fond izdavaja novac iz neutrošenih sredstava, kako ne bi bio zarobljen, već da se iskorisi za prioritete. Nabavka sale nije dovoljna, jer je potrebno da postoji kontinuitet i u nabavci ugradnog materijala, kako ne bi pacijenti čekali materijal, nego da materijal čeka pacijente i ugradni materijal je nabavljen za sve ustanove u Srbiji. Cilj Fonda nije samo da se nabavljaju inovativni lekovi i inovativne terapije, nego i inovativni ugradni materijali. U sklopu reformi u Fondu mi ćemo intenzivno da kontrolišemo finansije, direktno ćemo plaćati dobavljačima i imaćemo centralizovane tendere, te će sve ustanove dobiti materijal po istim cenama - kazala je direktorka RFZO i dodala da će do kraja ove, kao i u narednoj godini, biti nastavljena ulaganja u vojvođanske ustanove, takođe iz neutrošenih sredstava.
Direktor Instituta profesor dr Aleksandar Redžek istakao je da je ovo najsavremenija angio-sala u regionu i namenjena je rešavanju najkompleksnijih pocedura.
Godišnje ugrade 3.400 stentova
U Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine svake godine urade 3.900 koronarografija, od čega bude ugrađeno 3.400 stentova. Svakoga dana su u dve angio-sale lekari imali ukupno 15 zakazanih intervencija, a sa hitnim slučajevima koji svakodnevno stižu, imali su i 20 urađenih procedura dnevno.
- Pre tri godine imali smo problem, jer je na listi čekanja bilo blizu hiljadu pacijenata. Sada je taj problem rešen i cilj je postignut i više nema liste čekanja. Svi pacijenti u roku od jednog meseca dođu na intervenciju - rekao je dr Redžek i napomenuo kako lekari u Institutu urade za 30 posto viš procedura u odnosu nalekare drugih ustanova.
Prema njegovim rečima, medicina mora da prati stalni tehnološki razvoj i napredak, a nova angio-sala ima takva softverska rešenja i alate za krajnje preciznu vizualizaciju struktura srca, kao i alat za intervencije.
- U sali će biti rešeni brojni pacijenti bez operacionog reza, što ranije nije bilo moguće - napomenuo je dr Redžek.
Načelnik Službe za invazivnu hemodinamiku i radiološku dijagnostiku dr Dragan Debeljački rekao je da će nabavkom nove sale, kao i rekonstrukcijom Klinike koja započinje uskoro, biti bolji uslovi lečenja, ali će biti smanjen i broj dana koje pacijenti provode u bolnici.
- Ova sala ima minimalno 30 odsto manje zračenja u odnosu na druge sale, a pored toga oprema ne može da se pregreva, te i duge procedure mogu da se izvode bez prekidanja. Takođe, sala im dodatke koji olakšavaju rad i doprinose sigurnosti procedura - napomenuo je dr Debeljački.
LJ. Petrović