Mladen Šarčević na Univerzitetu “Edukons” i okruglom stolu o studentskoj praksi u Novom Sadu
Povezivanje visokog obrazovanja i privrede, kao i razvijanje uslova za studentsku prakasu u privatnim kompanijama i javnom sektoru, aktuelna su stremljenja koja treba realizovati u praksi za boljitak celog društva, čulo se u Novom Sadu prilikom posete ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladena Šarčevića Univerzitetu “Edukons” i njegovom učešću na Okruglom stolu o Nacionalnom modelu studentske prakse, u organizaciji Privredne komore Srbije, Stalne konferencije gradova i opština i Centra za razvoj karijere Univerziteta u Beogradu.
Ministar Šarčević je u kompaniji Šnajder elketrik DMS potpisao i Memorandum o saradnji Ministarstva i Fondacije “Centar za mlade talente” Novi Sad za organizovanje besplatnih onlajn obuka iz matematike i programiranja, za učenike osnovnih i srednjih škola.
“Zaista je prijatno videti koliko je ovde uloženo u obrazovanje i kako privatna obarazovna institucija doseže kvalitet koji imamo na drugim novosadskim fakultetima”, rekao je ministar Šarčević pošto je sa svojim saradnicima iz Ministarstva, pokrajinskim sekretarom za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost dr Zoranom Miloševićem i rektorom Unverziteta “Edukons” Aleksandrom Andrejevićem obišao Studentski dom i novoizgrađenu Sportsku salu “Edukonsa”, u sastavu Međunarodnog kampusa ovog univerziteta.
Uskoro rang lista “prohodnih” smerova
Šarčević se posebno osvrnuo na fundamentalni značaj povezivanja nauke, viskog obrazovanja i privrede.
“Studentska praksa je jako bitna i zbog poslodavaca. U novom zakonu imamo Savet poslodavaca koji će govoriti šta je potrebno tržištu šta je bolje finansirati kada su u pitanju studije, a na da se pune biroi rada strukama za koja su radna mesta već prebukirana”, rekao je Šarčević.
“Biće to prilika i da posleodavci kažu svoje mišljenje o radu studenata na praksi. A ako i kada se svršeni studenti zaposle, biće i to merilo kavliteta onoga što univerziteti daju. Na portalu Ministarstva prosvete “Dositej” postojaće rang lista na kojoj će se videti posle kojih se studija posao dobija odmah, a za koje vam predstoji dugo čekanje na birou. Tako će se na isti način vrednovati rad i privatnih i državnih univerziteta, kao i bilo kojih stranih univerziteta”, objasnio je Šarčević.
Ministar je istakao da se “zalaže za kvalitet i efikasnost obrazovnih ustanova i de ih ne deli na državne i privatne, već po tome koje su dobre i koje su manje dobre”. Najavio je, i to već od novembra, nova merila za vrednovanje visokog školstva, novi konkurs za nauku, kao i formiranje Nacionalnog fonda za nauku.
Pored državne uprave koja je u Beogradu u za svoje potrebe kroz praksu, s izgledom za posao, angažovala 100 naboljih studenata s Pravnog fakulteta i 100 s Fakulteta političkih nauka, gradonačelnik Novog sada Miloš Vučević istakao je i dobru praksu Grada Novog Sada.
“Od 2013. studenti završnih godina Univerziteta u Novom Sadu imaju mogućnost da obave stručnu praksu u Gradskoj upravi, gradskim javnim komunalnim preduzećima i drugim službama. Takođe smo i s Pravnim fakultetima potpisali deklaraciju o takvom vidu saradnje. Verujem da su to primeri koji treba da slede i ostale jedinice lokalne samopuprave jer nije dovljono teorijsko znanje ako ne vidite i njegovu praktičnu primenu”, istakao je Vučević.
V. Crnjanski
Foto: F. Bakić