Младен Шарчевић на Универзитету “Едуконс” и округлом столу о студентској пракси у Новом Саду
Повезивање високог образовања и привреде, као и развијање услова за студентску пракасу у приватним компанијама и јавном сектору, актуелна су стремљења која треба реализовати у пракси за бољитак целог друштва, чуло се у Новом Саду приликом посете министра просвете, науке и технолошког развоја Младена Шарчевића Универзитету “Едуконс” и његовом учешћу на Округлом столу о Националном моделу студентске праксе, у организацији Привредне коморе Србије, Сталне конференције градова и општина и Центра за развој каријере Универзитета у Београду.
Министар Шарчевић је у компанији Шнајдер елкетрик ДМС потписао и Меморандум о сарадњи Министарства и Фондације “Центар за младе таленте” Нови Сад за организовање бесплатних онлајн обука из математике и програмирања, за ученике основних и средњих школа.
“Заиста је пријатно видети колико је овде уложено у образовање и како приватна обаразовна институција досеже квалитет који имамо на другим новосадским факултетима”, рекао је министар Шарчевић пошто је са својим сарадницима из Министарства, покрајинским секретаром за високо образовање и научноистраживачку делатност др Зораном Милошевићем и ректором Унверзитета “Едуконс” Александром Андрејевићем обишао Студентски дом и новоизграђену Спортску салу “Едуконса”, у саставу Међународног кампуса овог универзитета.
Ускоро ранг листа “проходних” смерова
Шарчевић се посебно осврнуо на фундаментални значај повезивања науке, виског образовања и привреде.
“Студентска пракса је јако битна и због послодаваца. У новом закону имамо Савет послодаваца који ће говорити шта је потребно тржишту шта је боље финансирати када су у питању студије, а на да се пуне бирои рада струкама за која су радна места већ пребукирана”, рекао је Шарчевић.
“Биће то прилика и да послеодавци кажу своје мишљење о раду студената на пракси. А ако и када се свршени студенти запосле, биће и то мерило кавлитета онога што универзитети дају. На порталу Министарства просвете “Доситеј” постојаће ранг листа на којој ће се видети после којих се студија посао добија одмах, а за које вам предстоји дуго чекање на бироу. Тако ће се на исти начин вредновати рад и приватних и државних универзитета, као и било којих страних универзитета”, објаснио је Шарчевић.
Министар је истакао да се “залаже за квалитет и ефикасност образовних установа и де их не дели на државне и приватне, већ по томе које су добре и које су мање добре”. Најавио је, и то већ од новембра, нова мерила за вредновање високог школства, нови конкурс за науку, као и формирање Националног фонда за науку.
Поред државне управе која је у Београду у за своје потребе кроз праксу, с изгледом за посао, ангажовала 100 набољих студената с Правног факултета и 100 с Факултета политичких наука, градоначелник Новог сада Милош Вучевић истакао је и добру праксу Града Новог Сада.
“Од 2013. студенти завршних година Универзитета у Новом Саду имају могућност да обаве стручну праксу у Градској управи, градским јавним комуналним предузећима и другим службама. Такође смо и с Правним факултетима потписали декларацију о таквом виду сарадње. Верујем да су то примери који треба да следе и остале јединице локалне самопуправе јер није довљоно теоријско знање ако не видите и његову практичну примену”, истакао је Вучевић.
В. Црњански
Фото: Ф. Бакић