Međunarodni simpozijum „Energetska elektronika” na Univerzitetu u Novom Sadu
Međunarodni simpozijum Energetska elektronika (20th International Symposium on Power Electronics) proteklih dana održan je u centralnoj zgradi Univerziteta u Novom Sadu.
U naučnom delu konferencije, sa više od 150 učesnika iz više od 30 zemalja, šest vrhunskih međunarodnih predavača je predstavilo uvodne radove, četiri izuzetna naučnika su predstavila pozvane radove, a još 65 drugih istraživača je izložilo rezultate svojih visokokvalitetnih istraživanja. Tematski u fokusu konferncije bili su: energetski pretvarači i uređaji; automobilski i elektromotorni pogoni; električne mašine; upravljanje i merenje u energetici; energetska elektronika u telekomunikacijama; kvalitet električne energije i obnovljivi i distribuirani izvori energije.
Konferenciju je otvorio i učesnike pozdravio dekan Fakulteta tehničkih nauaka Univerziteta u Novom Sadu prof. dr Rade Doroslovački, istakavši da je FTN najveća i jedna od naznačajnih obrazovnonaučnih isnstitucija u regionu.
Ovaj jubilarni naučni skup, opštepoznat kao “Ee 2019”, nastavlja dugu tradiciju okupljanja eminentnih međunarodnih i domaćih stručnjaka u široj oblasti energetske elektronike, koja obuhvata i električne mašine, električne automobile, distribuirane sisteme i primenu obnovljivih izvora energije. Glavni cilj skupa je razmena znanja i predstavljanje najnovijih dostignuća i trendova razvoja u ovim oblastima.
Od svemira do punjača za mobilni
Energetska elektronika je oblast elektrotehnike koja je ključna za kvalitetno procesiranje energije.
- Ona se pre svega bavi povezivanjem objekta koji generišu električnu eneregiju sa potrošačima, a može da se bavi procesima prenosa i procesima obrade energije. Energetska elektronika ima udela u svim uređajima, počevši od domaćinstava, naših mobilnih telefona, odnosno punjača za mobilne telefone, do električnih automobila, do ultrabrzih vozova pa čak i svemirskih aplikacija. Dakle, mi smo okruženi uređajima koji nama pomažu da što efikasnije i kvalitetnije iskoristimo električnu energiju – objasnio je dr Vladimir Katić.
- Ovo je jedna od najstarijih naučnih konferencija u Srbiji, nastala još 1973. godine usled potrebe istraživača i industrije nekadašanje Jugoslavije da razmenjuju iskustva u toj oblasti koja je tada počela izuzetno brzo da napreduje i da se razvija. Kasnije je više prešla u akademsku sferu i danas je to jedna od najvažnijih međunarodnih konferencija koje Fakultet tehničkih nauka organizuje, od 1995. svake druge godine. Od 2017. konferencija je stekla svetski renome i sponzorisana je od Svetskog udruženja inženjera elekrotehnike i elektronike (IEEE). U tom smislu je konferencija veoma važna, jer omogućuje uglavnom istraživačima iz regiona, mada imamo i učesnike iz Kine, Južne Koreje, SAD iz Egipta... sa svih kontinenata. Konferencija omogućuje kontakte istraživača i povezivanje, unapređivanje i ugovaranje nekih novih projekata – rekao nam je prof. dr Vladimir Katić, predsedavajući konferencije, profesor na FTN-u i predsednik Društva za energetsku elektroniku u Srbiji.
Inače, svi na konferenciji prezentovani radovi biće publikovani u elektronskom zborniku (USB), uvršteni u bazu IEEE Xplore i citirani preko aplikacija Web of Science, Google Scholar i Scopus.
Simpozijum su organizovali Univerzitet u Novom Sadu i Fakultet tehničkih nauka, u saradnji s Institutom „Nikola Tesla“ iz Beograda i Društvo za energetsku elektroniku Srbije. Konferencija je održana pod patronatom svetskog udruženja inženjera elektrotehnike (IEEE) i pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, kao i Srpske akademije nauka i umetnosti i EPE asocijacije iz Brisela.
V. Crnjanski