Међународни симпозијум „Енергетска електроника” на Универзитету у Новом Саду
Међународни симпозијум Енергетска електроника (20th Интернатионал Symposium он Power Елецтроницс) протеклих дана одржан је у централној згради Универзитета у Новом Саду.
У научном делу конференције, са више од 150 учесника из више од 30 земаља, шест врхунских међународних предавача је представило уводне радове, четири изузетна научника су представила позване радове, а још 65 других истраживача је изложило резултате својих висококвалитетних истраживања. Тематски у фокусу конфернције били су: енергетски претварачи и уређаји; аутомобилски и електромоторни погони; електричне машине; управљање и мерење у енергетици; енергетска електроника у телекомуникацијама; квалитет електричне енергије и обновљиви и дистрибуирани извори енергије.
Конференцију је отворио и учеснике поздравио декан Факултета техничких науака Универзитета у Новом Саду проф. др Раде Дорословачки, истакавши да је ФТН највећа и једна од назначајних образовнонаучних иснституција у региону.
Овај јубиларни научни скуп, општепознат као “Ее 2019”, наставља дугу традицију окупљања еминентних међународних и домаћих стручњака у широј области енергетске електронике, која обухвата и електричне машине, електричне аутомобиле, дистрибуиране системе и примену обновљивих извора енергије. Главни циљ скупа је размена знања и представљање најновијих достигнућа и трендова развоја у овим областима.
Од свемира до пуњача за мобилни
Енергетска електроника је област електротехнике која је кључна за квалитетно процесирање енергије.
- Она се пре свега бави повезивањем објекта који генеришу електричну енерегију са потрошачима, а може да се бави процесима преноса и процесима обраде енергије. Енергетска електроника има удела у свим уређајима, почевши од домаћинстава, наших мобилних телефона, односно пуњача за мобилне телефоне, до електричних аутомобила, до ултрабрзих возова па чак и свемирских апликација. Дакле, ми смо окружени уређајима који нама помажу да што ефикасније и квалитетније искористимо електричну енергију – објаснио је др Владимир Катић.
- Ово је једна од најстаријих научних конференција у Србији, настала још 1973. године услед потребе истраживача и индустрије некадашање Југославије да размењују искуства у тој области која је тада почела изузетно брзо да напредује и да се развија. Касније је више прешла у академску сферу и данас је то једна од најважнијих међународних конференција које Факултет техничких наука организује, од 1995. сваке друге године. Од 2017. конференција је стекла светски реноме и спонзорисана је од Светског удружења инжењера елекротехнике и електронике (ИЕЕЕ). У том смислу је конференција веома важна, јер омогућује углавном истраживачима из региона, мада имамо и учеснике из Кине, Јужне Кореје, САД из Египта... са свих континената. Конференција омогућује контакте истраживача и повезивање, унапређивање и уговарање неких нових пројеката – рекао нам је проф. др Владимир Катић, председавајући конференције, професор на ФТН-у и председник Друштва за енергетску електронику у Србији.
Иначе, сви на конференцији презентовани радови биће публиковани у електронском зборнику (УСБ), уврштени у базу ИЕЕЕ Xplore и цитирани преко апликација Web оф Сциенце, Google Scholar и Сцопус.
Симпозијум су организовали Универзитет у Новом Саду и Факултет техничких наука, у сарадњи с Институтом „Никола Тесла“ из Београда и Друштво за енергетску електронику Србије. Конференција је одржана под патронатом светског удружења инжењера електротехнике (ИЕЕЕ) и под покровитељством Министарства просвете, науке и технолошког развоја и Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност, као и Српске академије наука и уметности и ЕПЕ асоцијације из Брисела.
В. Црњански