Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Mali maturanti se s matematikom manje mučili nego sa srpskim

28.06.2022. 14:07 14:09
Piše:
Foto: Dnevnik/ Slobodan Šušnjević

Mali maturanti polagali su danas test iz matematike u 522 škole širom Srbije.

Na malu maturu ove godine je izašlo više od 65.000 svršenih osnovaca, kao i oko 1.500 polaznika koji se školuju po modelu Funkcionalnog osnovnog obrazovanja odraslih. Pitanja je, kao i svake prethodne, pripremio Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, a testovi su odštampani na srpskom i jezicima osam nacionalnih manjina.

Svih 207 osmaka novosadske OŠ „Svetozar Marković Toza” imalo je privilegiju da polaže završni ispit u poznatom prostoru, budući da je ona izabrana za jedan od punktova, koji je ugostio učenike i kolege iz OŠ „Prva vojvođanska brigada”.

– Prvi dan je protekao bez ikakvih problema, kao i ovaj, a iz te perspektive očekujem isto i na kombinovanom testu – kaže za „Dnevnik” direktor osmoletke „Svetozar Marković Toza” Petar Narančić, te dodaje da je žandarmerija prisutna 24 sata. – Svi su jedno vreme bili pod tenzijom zbog lažnih dojava o bombama, međutim, čini mi se da su deca rasterećenija nego ranijih godina. Za jučerašnji test iz srpskog jezika kažu da je bio srednje težine i gotovo svi zadaci bili su na zaokruživanje.

Nakon 11 sati, kada đaci izađu iz škole, dodaje Narančić, testovi se sakupljaju, sortiraju, pakuju i odnose u Ministarstvo prosvete, u pratnji policije. Oni se inače pregledaju u 15 skening centara u Srbiji, što omogućava viši kvalitet, brzinu i manji broj pregledača. Svaki odgovor proverava se dvostruko. Isključena je bilo kakva pristrasnost jer nastavnici ne znaju čije testove pregledaju.

– Zadatke otvorenog tipa nastavnici pregledaju iz svojih domova. Sve je šifrovano, pa nekome iz Novog Sada može da stigne na pregled test učenika iz Kraljeva. Zagarantovan je fer-plej do kraja – ističe Narančić.

Načelnik Školske uprave Novi Sad Milan Grujin podsetio je da su, kao i svake godine, u osnovnim školama organizovane pripreme za malu maturu, i to minimum deset časova za svaki predmet, mada se đaci za ovaj trenutak spremaju osam godina. U saradnji sa Ministarstvom prosvete, lokalnim samoupravama i MUP-om, bezbednost je, kaže, podignuta na maksimum.

– Što se tiče procedura u vezi sa završnim ispitom, nismo imali većih prekoračenja i zasad sve protiče po planu – ističe Grujin, dodajući da je na nivou Školske uprave Novi Sad preko 8.500 malih maturanata. – Nakon preliminarnih rezultata, đaci imaju pravo žalbe. Istakao bih da svako ko preskoči prvostepenu žalbu nema prava da se obraća drugostepenoj komisiji, pa treba ispratiti tu dinamiku.

Preliminarni rezultati završnog ispita biće dostupni na portalu Moja srednja škola u petak, 1. jula, dok će konačni biti objavljeni 5. jula.

– Posle toga učenici će popunjavati listu želja, da li u papirnom ili elektronskom obliku, u školi odnosno kod kuće. Nakon raspodele po srednjim školama i gimnazijama, sledi upis, koji će ove godine kompletno moći da se obavi elektronski – objašnjava Grujin.

Davida Bukovčana iz OŠ „Prva vojvođanska brigada” matematika nije namučila koliko i srpski jezik. Ipak, umesto očekivanih 15, prema njegovoj računici sakupio je 17 poena.

– Vrlo dobar sam đak i za malu maturu nisam uzimao privatne časove. Verovatno ću se upisati u Ekonomsku, na smer hotelijersko-turistički tehničar, ili u Elektrotehničku, gde mi je interesantna energetika. Nisam za gimnazije, jer se podrazumeva da ćeš posle njih ići na fakultet – objasnio je David.

Njegovoj vršnjakinji iz iste škole Mini Mihajlović nije bio problem što polaže u nepoznatom okruženju.

– Nije bitno, škola je škola – kaže Mina, dodajući da je u njenoj učionici bilo petnaestoro đaka. – Kad sam izašla sa testa iz srpskog jezika, imala sam utisak da sam ga uradila užasno, što se pokazalo kao tačno. Osvojila sam devet i po bodova, a na probnom 16. Pogrešila sam padeže, sintagme i još ponešto iz gramatike. Matematika mi je bila laka, nisam uradila samo dva-tri računska zadatka. Prvi na listi želja biće mi nov smer: tehničar za operativnu forenziku u Tehničkoj školi „Pavle Savić”, a nakon toga farmaceutski ili laboratorijski tehničar.

Učenica Jelena Petrović iz OŠ „Svetozar Marković Toza” pomalo strepi od rezultata nakon jučerašnjeg testa, jer od njega zavisi gde će se upisati. Planira da to bude TŠ „Mileva Marić Ajnštajn”, veb ili grafički dizajn, odnosno bilo koji smer u Elektrotehničkoj školi.

– Na srpskom imam 17 od 20 bodova, što me je stvarno iznenadilo, a celu moju porodicu i prijatelje obradovalo. Bilo je nekoliko zadataka u kojima smo na osnovu teksta, na čak dve strane, zaokruživali ponuđene odgovore. Dok se sve to iščita, odnese ti mnogo vremena i izgubiš se. Većina drugara postigla je sličan uspeh, jer nije bilo mnogo teško, a matematiku su baš zakomplikovali – iskrena je Jelena.

S. Milačić

Foto: S. Šušnjević

 

Autor:
Pošaljite komentar