Мали матуранти се с математиком мање мучили него са српским

Мали матуранти полагали су данас тест из математике у 522 школе широм Србије.
2
Фото: Дневник/ Слободан Шушњевић

На малу матуру ове године је изашло више од 65.000 свршених основаца, као и око 1.500 полазника који се школују по моделу Функционалног основног образовања одраслих. Питања је, као и сваке претходне, припремио Завод за вредновање квалитета образовања и васпитања, а тестови су одштампани на српском и језицима осам националних мањина.

Свих 207 осмака новосадске ОШ „Светозар Марковић Тоза” имало је привилегију да полаже завршни испит у познатом простору, будући да је она изабрана за један од пунктова, који је угостио ученике и колеге из ОШ „Прва војвођанска бригада”.

– Први дан је протекао без икаквих проблема, као и овај, а из те перспективе очекујем исто и на комбинованом тесту – каже за „Дневник” директор осмолетке „Светозар Марковић Тоза” Петар Наранчић, те додаје да је жандармерија присутна 24 сата. – Сви су једно време били под тензијом због лажних дојава о бомбама, међутим, чини ми се да су деца растерећенија него ранијих година. За јучерашњи тест из српског језика кажу да је био средње тежине и готово сви задаци били су на заокруживање.

Након 11 сати, када ђаци изађу из школе, додаје Наранчић, тестови се сакупљају, сортирају, пакују и односе у Министарство просвете, у пратњи полиције. Они се иначе прегледају у 15 скенинг центара у Србији, што омогућава виши квалитет, брзину и мањи број прегледача. Сваки одговор проверава се двоструко. Искључена је било каква пристрасност јер наставници не знају чије тестове прегледају.

– Задатке отвореног типа наставници прегледају из својих домова. Све је шифровано, па некоме из Новог Сада може да стигне на преглед тест ученика из Краљева. Загарантован је фер-плеј до краја – истиче Наранчић.

Начелник Школске управе Нови Сад Милан Грујин подсетио је да су, као и сваке године, у основним школама организоване припреме за малу матуру, и то минимум десет часова за сваки предмет, мада се ђаци за овај тренутак спремају осам година. У сарадњи са Министарством просвете, локалним самоуправама и МУП-ом, безбедност је, каже, подигнута на максимум.

– Што се тиче процедура у вези са завршним испитом, нисмо имали већих прекорачења и засад све протиче по плану – истиче Грујин, додајући да је на нивоу Школске управе Нови Сад преко 8.500 малих матураната. – Након прелиминарних резултата, ђаци имају право жалбе. Истакао бих да свако ко прескочи првостепену жалбу нема права да се обраћа другостепеној комисији, па треба испратити ту динамику.

Прелиминарни резултати завршног испита биће доступни на порталу Моја средња школа у петак, 1. јула, док ће коначни бити објављени 5. јула.

– После тога ученици ће попуњавати листу жеља, да ли у папирном или електронском облику, у школи односно код куће. Након расподеле по средњим школама и гимназијама, следи упис, који ће ове године комплетно моћи да се обави електронски – објашњава Грујин.

Давида Буковчана из ОШ „Прва војвођанска бригада” математика није намучила колико и српски језик. Ипак, уместо очекиваних 15, према његовој рачуници сакупио је 17 поена.

– Врло добар сам ђак и за малу матуру нисам узимао приватне часове. Вероватно ћу се уписати у Економску, на смер хотелијерско-туристички техничар, или у Електротехничку, где ми је интересантна енергетика. Нисам за гимназије, јер се подразумева да ћеш после њих ићи на факултет – објаснио је Давид.

Његовој вршњакињи из исте школе Мини Михајловић није био проблем што полаже у непознатом окружењу.

– Није битно, школа је школа – каже Мина, додајући да је у њеној учионици било петнаесторо ђака. – Кад сам изашла са теста из српског језика, имала сам утисак да сам га урадила ужасно, што се показало као тачно. Освојила сам девет и по бодова, а на пробном 16. Погрешила сам падеже, синтагме и још понешто из граматике. Математика ми је била лака, нисам урадила само два-три рачунска задатка. Први на листи жеља биће ми нов смер: техничар за оперативну форензику у Техничкој школи „Павле Савић”, а након тога фармацеутски или лабораторијски техничар.

Ученица Јелена Петровић из ОШ „Светозар Марковић Тоза” помало стрепи од резултата након јучерашњег теста, јер од њега зависи где ће се уписати. Планира да то буде ТШ „Милева Марић Ајнштајн”, веб или графички дизајн, односно било који смер у Електротехничкој школи.

– На српском имам 17 од 20 бодова, што ме је стварно изненадило, а целу моју породицу и пријатеље обрадовало. Било је неколико задатака у којима смо на основу текста, на чак две стране, заокруживали понуђене одговоре. Док се све то ишчита, однесе ти много времена и изгубиш се. Већина другара постигла је сличан успех, јер није било много тешко, а математику су баш закомпликовали – искрена је Јелена.

С. Милачић

Фото: С. Шушњевић

 

EUR/RSD 117.0412
Најновије вести