Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Male boginje podstakle vakcinaciju

03.11.2017. 08:49 08:52
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Od kako se epidemija malih boginja s Kosova i Metohije prelila na jug Srbije, i ukupno su obolele 34 osobe, zabeleženo je veće interesovanje roditelja za vakcinisanje dece protiv ove bolesti.

Male boginje su jedan od vodećih uzročnika smrtnosti dece u svetu, a bolest se efikasno sprečava vakcinom koja postoji već četiri decenije. Sve češće se čuju i najave da će deci za povratak u vrtiće i škole biti potrebna potvrda o vakcinaciji, a u Domu zdravlja „Novi Sad“ kažu da ovakve potvrde ne izdaju.

- Pedijatri u Domu zdravlja “Novi Sad” ne izdaju potvrde o ne/vakcinisanoj deci nakon njihovog povratka u kolektiv nakon bolesti. Za uvođenje takve prakse čeka se uvođenje pravne procedure nadležnih službi – kaže pedijatar Galina Gavanski iz Doma zdravlja „Novi Sad“.

Prema njenim rečima, povećano je interesovanje roditelja za sve vakcine, a posebno za vakcinu protiv malih boginja, zbog izbijanja epidemije ove bolesti na Kosovu i Metohiji. Dr Gavanski kaže i da još nemaju obrađene podatke o obuhvatu vakcinacije, ali navodi da je on različit po godištima i nešto niži od željenog u odnosu na prethodne godine, ali nije zabrinjavajući.

- Uvek postoji rizik od oboljevanja od bolesti protiv koje dete nije vakcinisano, ali kao što je napred rečeno, nije trenutno zabrinjavajući.  Apelujemo na roditelje dece koja mogu da se vakcinišu, a do sada to nisu učinila, da se jave izabranim lekarima – poručila je dr Gavanski.

MMR vakcina, koja štiti protiv tri zarazne bolesti: malih boginja, zaušaka i rubeole, daje se u dve doze: prva doza sa navršenih godinu dana i druga doza pred polazak u školu.

- U Vojvodini je u 2016. godini prvom dozom MMR vakcine dostignut obuhvat od 82,4 odsto obveznika, a u Novom Sadu 79 odsto. Drugu dozu MMR u Vojvodini je primilo 83 odsto obveznika, a u Novom Sadu 77 odsto – rekla je ranije za „Dnevnik“ epidemiolog Instituta za javno zdravlje Vojvodine dr Svetlana Ilić.

U poslednjih deset godina beleži se blagi pad obuhvata kod gotovo svih vrsta vakcina, a najizraženiji je u slučaju prve i druge doze MMR vakcine. Značajni uzroci za pad obuhvata jednim delom prouzrokovani su nepravovremenom distribucijom potrebnih vakcina, kao i nepravovremenim odazivanjem na poziv na vakcinaciju, odlaganjem ili odbijanjem vakcinacije.

- Pozivu za imunizaciju u Vojvodini se u 2016. godini nije odazvalo ukupno 6.074 dece. Od tog broja njih 2.000 nije se odazvalo upravo pozivu za vakcinaciju MMR vakcinom. Od 1.150 dece Vojvodini čiji roditelji su se izjasnili za odlaganje ili odbijanje imunizacije, njih 730 je navelo kao razlog upravo MMR vakcinu – navela je tada dr Ilić.

Kako bi se postigao bezbedan obuhvat, odnosno da se zarazna bolest protiv koje se obavlja imunizacija neće pojaviti u epidemijskom obliku, podrazumeva se da obuhvat potpuno imunizovanih bude veći od 95 odsto.


Lažna optužba za autizam

Sve je počelo u februaru 1998, kada je Endrju Vejkfild, inače abdominalnog hirurg, sa saradnicima u časopisu “Lanset” objavio članak o tome da MMR vakcina izaziva autizam. Članak su preneli mnogi mediji i tako je počeo lanac straha i antivakcinalnog pokreta, koji se proširio na vakcinaciju uopšte. Mnogi autori kasnije su na osnovu tog rada pokušavali da potvrde korelaciju morbila i autizma, ali nisu u tome uspeli. Jedinaveza između MMR vakcine i pojave autizma je – uzrast. Novinar Sandej Tajmsa 2004. otkriva da “Lanset” nije proverio sve navode u članku pre nego što je objavljen, kao i to da je Vejkfild imao finansijsku dobit od svojih trvdnji, koje nije mogao da obrazloži. Časopis “Lanset” u potpunosti se ogradio od Vejkfilda, doktor je izbačen iz Lekarske komore Engleske, a tek treba da se utvrdi koliko je dece umrlo od komplikacija zaraze morbilama.


Na teritoriji Srbije, uključujući i srpske enklave na KiM, tokom oktobra registrovana su 34 slučaja malih boginja, među njima i šestomesečna beba. Ona, istina, nije ni mogla biti vakcinisana MMR vakcinom i na taj način zaštićena od malih boginja, jer prema kalendaru vakcinacije ta vakcina se

Tokom oktobra Nacionalnoj referentnoj laboratoriji Intituta Torlak dostavljena su na ispitivanje 22 uzorka, za koje je postojala sumnja na male boginje, od kojih je kod 15 pacijenata laboratorijskim testiranjem potvrđena infekcija. Uzorci su dostavljani iz Kosovske Mitrovice, Kraljeva, Vranja, Novog Sada, Beograda i Niša.

Pooštrene mere epidemiološkog nadzora nad malim boginjama na teritoriji cele Republike na snazi su od 9. oktobra. Na teritoriji Zavoda za javno zdravlje Kosovska Mitrovica, na kojoj je prijavljena epidemija malih boginja, intenzivno se sprovodi vakcinacija svih nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih osoba, uzrasta od navršenih 12 meseci do navršenih 14 godina.

LJ. Petrović

Foto: arhiva Dnevnika

Piše:
Pošaljite komentar
Potvrđene male boginje u Vranju

Potvrđene male boginje u Vranju

20.10.2017. 22:06 22:12
Male boginje dobilo dvoje nevakcinisanih mališana

Male boginje dobilo dvoje nevakcinisanih mališana

16.01.2015. 20:09 22:07