Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Potvrđene male boginje u Vranju

20.10.2017. 22:06 22:12
Piše:
Foto: Sve manje vakcinisane dece (arhiva Dnevnika)

Vranjski Zavod za javno zdravlje potvrdio je da je mladić iz okoline Bujanovca koji je primljen na Infektivno odeljenje bolnice u Vranju, oboleo od malih boginja.

Mladić se zrazio u Prištini na Infektivnoj klinici. On je student Medicinskog fakulteta u tom gradu. S prvim sumnjivim simptomima javio se vranjskom Zdravstvenom centru gde je hospitalizovan.

Kako kažu u Institutu, time je sprečen rizik od širenja zaraze, a zdravstveno stanje obolelog mladića je stabilno. Vranjski lekari napominju da nema drugih sumnjivih slučajeva na ovu bolest u Pčinjskom okrugu.

Iako je, zahvaljujući činjenici da je oboleli mladić – budući lekar, na vreme prepoznao simptome, sprečeno širenje zaraze i početak epidemije, lekari kažu da je ovaj događaj posledica trenda smanjene stope imunizacije u Srbiji i da je pitanje vremena kada će se desiti neka ozbiljna epidemija.

Epidemiolog dr Svetlana Ilić iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine, ranije je rekla za “Dnevniik” da su značajni uzroci za pad obuhvata vakcinacijom jednim delom prouzrokovani nepravovremenom distribucijom potrebnih vakcina, kao i nepravovremenim odazivanjem na poziv na vakcinaciju, ali i odlaganjem ili odbijanjem vakcinacije.

"Pozivu za imunizaciju u Vojvodini u 2016. nije se odazvalo ukupno 6.074 dece. Od tog broja njih 2.000 nije se odazvalo upravo pozivu za vakcinaciju MMR vakcinom. Od 1.150 dece Vojvodini čiji roditelji su se izjasnili za odlaganje ili odbijanje imunizacije njih 730 navelo je kao razlog upravo MMR vakcinu", kaže dr Svetlana Ilić i dodaje da je poverenje roditelja u sistem imunizacije poslednjih godina ozbiljno uzdrmano aktivnostima antivakcinalnog pokreta.

Poruke antivakcinalnog pokreta koji jača bez veće kontrole na društvenim mrežama, forumima, i u različitim medijima, ozbiljno ugrožavaju opstanak sistema imunizacije i održavanje poverenja roditelja u bezbednost vakcina.

Nepoverenje u vakcinaciju podgrevaju rekla-kazala priče iz života i neproverene vesti sa sajtova, gde se manipuliše poluistinama i lažnim istraživanjima kojekakvih “doktora”, uz propagiranje “prirodnog lečenja”, te su roditelji zbunjeni i u strahu da će svojim postupanjem naškoditi detetu.

Zato se sve više odlučuju na to da odbiju ili maksimalno odlože vakcinaciju deteta, nadajući se da je zaštićeno zahvaljujući drugoj, vakcinisanoj deci. Sve to podgrejano je pričama o štetnosti MMR vakcine koja “izaziva autizam” .

"Iako rezultati ozbiljnih naučnih istraživanja u svetu nedvosmisleno ukazuju da ne postoji povezanost izneđu davanja MMR vakcine i pojave oboljenja za koja se optužuje, kao što su autizam, astma, leukemija, dijabetes tipa 1 i Kronova bolest, podaci iz drugih istraživanja, sprovedenih u evropskom regionu, pokazuju da sumnja u bezbednost pojedinih vakcina opstaje i prisutna je, kako među roditeljima, tako i među pojedinim lekarima koji se bave izvođenjem imunizacije. Međutim, u prilog bezbednosti vakcina na teritoriji Pokrajine ide i podatak opadajućeg trenda prijavljenih neželjenih reakcija nakon imunizacije u AP Vojvodini,pogotovo nakon zamene visoko reaktogene DTP sa DTaP vakcinom u kombinovanoj Pentaksim vakcini", rekla je dr Ilić.

Epidemije morbila širom Evrope

"Epidemije morbila u Evropi ove godine registrovane su u Rumuniji, Nemačkoj (891 slučaj sa jednim smrtnim ishodom), Italiji (3501 slučaj sa 4 smrtna ishoda), Bugarskoj (162 slučaja s jednim smrtnim ishodom), Ujedinjenom Kraljevstvu (25), Španiji (138), Austriji (84)", kažu u Institutu za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut”.

Od početka epidemije morbila u Rumuniji početkom 2016. do kraja septembra 2017. prijavljeno je 9.539 slučajeva sa 34 smrtna ishoda. U ovoj epidemiji bebe ispod godinu dana i deca do 4 godine čine dve trećine obolelih, a 98 posto slučajeva je nevakcinisano. U septembru 2017. registrovana je epidemija morbila u Skoplju u Republici Makedoniji, s 11 obolelih lica. U prvih devet meseci 2017. u Srbiji je registrovano je 12 slučajeva malih boginja (genotip B3) iz prijavljenih epidemija u Kruševcu i Sremskoj Mitrovici.

LJ. Petrović

Autor:
Pošaljite komentar