Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Maj mesec borbe protiv melanoma: Tumor koji može da se spreči i na vreme otkrije

16.05.2021. 13:47 13:49
Piše:
Izvor: Dnevnik.rs

Melanom kože se sve češće javlja u Srbiji i svetu, a maj je posvećen borbi protiv ove bolesti.

U Srbiji se nažalost tek jedna petina tih tumora otkriva u ranom stadijumu, kada je bolest izlečiva jednostavnom hirurškom intervencijom. Ukoliko se bolest otkrije u ranoj fazi, više od 90 odsto obolelih ima veliku šansu za potpuno ozdravljenje. U kasnijim fazama bolest se širi na limfne čvorove, potom i na udaljene organe, postupak lečenja je znatno komplikovaniji, a šanse za preživljavanje manje.

- U Kliničkom centru Vojvodine se više od jedne decenije primenjuje najsavremeniji pristup pacijentima sa faktorima razika za tumore kože, ili već nastalim tumorima kože. U Kliničkom centru Vojvodine su i pored kovid-19, neprekidno bili obezbeđeni uslovi za prijem svih pacijenata sa sumnjivim promenama na koži. Takođe svi pacijenti koji su ranije operisali melanom kože i kojima su bile potrebne periodične kontrole su nesmetano obavljali svoje preglede u polikliničkom delu Klinike za kožno-venerične bolesti, Kliničkog centra Vojvodina - kaže docentkinja dr Milana Ivkov Simić iz Klinike za kožno-venerične bolesti KCV.

Na nastanak melanoma utiču brojni faktori. Od čitavog niza faktora, ultravioletno zračenje je najvažniji faktor koji utiče na pojavu melanoma, a na koji možemo veoma lako uticati. Naime, potrebno je veoma ograničiti, a ako je moguće potpuno izbeći rizično izlaganje ultravioletnim (UV) zracima bilo da su prirodnog porekla, Sunce ili veštačkog porekla, kao što su na primer solarijumi.


Zbog straha izbegavaju lekara

Pacijenti se često plaše odlaska kod lekara. Imaju strah da će prilikom “diranja” mladeža doći do nepovoljnog ishoda, da su čuli da se to događalo. Pacijenti često mešaju mladež (dobroćudnu promenu) i melanom (zloćudnu promenu) koji nekada mogu da liče. Kada postoji sumnja na melanom ili bilo koja dilema oko neke promene na koži, potrebno ju je hirurški odstraniti i pregledati pod mikroskopom. Prilikom ovakvog hirurškog odstranjivanja promene ne može od dobroćudne promene nastati zloćudna. Niti može doći do “rasejanja” zloćudne promene - objašnjava dr Ivkov-Simić.


Dr Ivkov-Simić savetuje zaštitu od ultravioletnog zračenja, kao i samo pregled kože. Navodi da sunce treba izbegavati od 10 do 17 časova u letnjem periodu, od juna do oktobra, naročito tokom boravka u blizini vodenih površina, na pesku, i zimi na snegu, jer se UV zraci odbijaju od njih i pojačavaju  štetan efekat. Treba proveravati UV indeks, nositi zaštitnu odeću i šešir, kao i naočare za sunce koje ne propuštaju UV zračenje, nanositi preparate za zaštitu od sunca s visokim faktorom zaštite, kožu pregledati jednom mesečno, potpuno zabraniti solarijume, ići kod dermatologa jednom godišnje, a vitamin D nadoknaditi hranom i suplementima.

Važno je da se obrati pažnja na mladeže, i to u slučaju kada se oni pojavljuju kasnije, a nakon 50 godine života nije uobičajeno stvaranje novih mladeža. Boja mladeža je uobičajeno smeđa. Boja varira od svetlije smeđe kod osoba svetle kože, plave i crvenkaste kose i svetlih očiju ili tamnije smeđa kod osoba tamnije kože, crne kose i tamnih očiju.

- Melanom je zloćudni tumor kože i relativno je redak. Suprotno uobičajenom mišljenju, melanom u manjem broju slučajeva nastaje vezano za ranije postojeći mladež. U većem broju slučajeva nastaje na delu kože gde ranije nije bilo nikakve promene, pa ni mladeža. Kod osoba koje imaju veći broj mladeža, više od 50, smatra se da postoji veći rizik za nastanak melanoma kože. Ove osobe treba da se jave dermatologu, da bi se mladeži pregledali, ali i da se kroz razgovor utvrdi eventualno postojanje i nekih drugih faktora rizika koji mogu dodatno uticati na pojavu melanoma kod te osobe. U odnosu na ukupan zaključak o ovakvoj osobi, planira se dalji režim ispitivanja i kontrolnih pregleda - istakla je dr Ivkov-Simić.

Postoji više vrsta melanoma, a sumnjiva je svaka novostvorena promena kod odrasle osobe koja se menja, raste u širinu ili visinu ili je asimetrična. Melanom kože je najčešće tamnije smeđe boje ili crn ili višebojan, ređe ružičast ili bez boje, po pravilu se neprekidno se menja i raste. U ekstremno retkim slučajevima pojave melanoma kod dece, melanom može biti čvorić bez boje.

- Kada uočimo neobičnu ili sumnjivu promenu od izuzetnog značaja je da se javimo  lekaru opšte medicine, potom dermatologu i da se taj pregled ne odlažemo mesecima i godinama - upozorava dr Ivkov-Simić.

Ljubica Petrović

Autor:
Pošaljite komentar
PREVENCIJA MELANOMA Fotografijama o tamnoj strani Sunca

PREVENCIJA MELANOMA Fotografijama o tamnoj strani Sunca

28.06.2020. 11:06 11:10