Lončar: Intubiranje nekog sa saturacijom 96 je krivično delo
BEOGRAD: Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je danas da bi bilo krivično delo, kada bi nekog pacijenta sa saturacijom 96 ili 97 koliku je imao preminuli Ljubiša Đurić, lekari intubirali.
Na pres konferenciji, na pitanje šta je od onoga što je AFP objavio netačno, odnosno da li je izveštaj o smrti Ljubiše Đurića istinit, Lončar je rekao da nije siguran da li svi znaju šta je respiratorni centar, šta jedinica intenzivne nege, šta je invazivni, a šta neinvazivni respirator.
"Ni u jednom trenutku nije sustina da nije bilo respiratora i da je umro zbog toga. On je bio na neinvazivnom respiratoru. Imao je saturaciju 96 i to je trajalo četiri dana. Ako mislite da su iz AFP ti koji treba da odluče kada će neko biti intubiran, mislim da nisu merodavni", rekao je Lončar.
"On je bio na bezbednijem nivou, u jedinici za intenzivnu negu za praćenje. Kada neko ima saturaciju 96 - 97 bilo bi krivično delo da ga intubirate", rekao je Lončar.
On je dodao da kada se pojavi bilo kakva sumnja, unutrašnji nadzor izvrši kontrolu, pa odatle nadležni imaju više podataka o konkretnom slučaju, a novinaru zamerio da ne razume dokumenta, jer nije iz medicinske struke.
Direktor KBC Zemun dr Dragoš Stojanović rekao je da je ta zdravstvena ustanova 15. marta, kada je počela borba sa korona virusom, imao svojih 35 respiratora, da je država obezbedila 38, i sada ima 73, koji su svi u upotrebi, raspoređeni na jedinice intenzivne nege.
"Ti respiratori su raspoređeni u šest intenzivnih nega. Jedna je respiratorni centar, u njemu je bilo 30 pacijenata koji su bili na respiratoru", rekao je Stojanović.
On je dodao da tim lekara odlučuje, od ulaska pacijenta u bolnicu, da li ide u stacionar, na terapiju kiseonikom, gde ima oko 150-200 mesta, ili u određenom trenutku da li će pacijent preći u jedinicu intenzivne nege ili respratoni centar.
"Trend je uvek da se ide od nižeg ka višem. U pomenutom trenutku je bilo 30 intubiranih pacijenata u respiratornom centru. Uvek se proba tretiranje neinvazivnom ventilacijom. Kada su se podesili parametri, konzilijum je odlučio da nastavi sa daljim lečenjem na intenzivnoj nezi sa neinvazivnom respiratoru. To je dovelo do poboljšanja stanja", rekao je Stojanović.
Prema njegovim rečima, u sledeća četiri dana odgovor organizma bio je dobar i sve govorilo da ne mora da bude intubiran.
"Anesteziolozi, pulmolpozi su članovi konzilijuma. Svi su pratili pacijenta. U toku večeri, u 22:30 došlo je do pada kisoenika na 37 procenata, posle osam minuta dolazi do naglog gubitka svesti, srčang zastoja, zastoja u disanju, koje nije moglo da se vrati.
Postoje stanja koja se dešavaju na prijemu, na ulici, nagle zadesne nepredvidive smrti.
Razgovarate sa pacijentom, a u drugom trenutku gubi svest", rekao je Stojanović.
Posle pokušaja kompletne reanimacije, lekari nisu uspeli da ga povrate, naveo je Stojanović.
"Takve stvari se dešavaju i na ulici... Da nije stavljen na adekvatnu negu i respirator, preminuo bi istog trenutka. Malo mi teško pada da posle toliko godina brige o svim pacijentima, dolazim u situaciju da branim kolege", rekao je Stojanović.
Na primedbu novinara da je doktorka KBC Zemuna u izveštaju napisala da je 9. aprila konstatovala da je "kontaktiran anesteziolog iz Respiratornog centra radi prevođenja - trenutno bez slobodnih mesta", Lončar je odgovorio da to upravo ukazuje da je pacijent u tom momentu dobio adekvatnu terapiju na neinvazivnom respiratoru