Lalošević: Srbija ima kapacitete da proizvodi kinesku vakcinu
BEOGRAD: Srbija ima kapacitete za proizvodnju vakcine protiv virusa korona kineskog proizvođača Sinofarm, kaže prof. Medicinskog fakulteta u Novom Sadu Dušan Lalošević.
On je za Tanjug rekao da Srbija ima tradiciju i da je decenijama bila čuveni proizvođač i izvoznik vakcina širom planete.
Napominje da je "fantastična vest" koja je sinoć stigla da će naša zemlja zajedno sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima i Kinom početi da proizvodi vakcinu protiv virusa korona kineske kompanije "Sinofarm.
"To je fantastična vest i ne mogu da sakrijem zadovoljstvo. Od početka epidemije cilj je bio da se mobilišu sve snage, jer je ovo je rat protiv virusa. Mi moramo da se borimo i tu bitku ćemo dobiti", rekao je on.
Navodi da je kineska vakcina klasična vakcina, kao što je vakcina protiv besnila, koju je Srbija proizvodila i sa kojom ima veliko iskustvo.
"Decenijama je Srbija bila proizvođač niza vakcina i čuveni izvoznik. U Pasterovom zavodu je rađena vakcinu protiv besnila", naveo je Lalošević.
Takve vakcine prave se u nekoliko koraka. Najpre je važno izolovati virus, a virus korona ( Sars-Cov-2) već su izolovala dva veterinarska instituta- u Novom Sadu i Kraljevu. Zatim se virus ubije određenim sredstvima, ali tako da ostane imunogen.
Upitan da li Srbija ima kapacitete za proizvodnju on je rekao da ima i da je to samo pitanje da li želimo da ih imamo ili ne.
Ističe da se mora raditi više na kadrovskim kapacitetima i da bi bilo poželjno da mladi virusolozi, imunolozi, veterinari idu na usavršavanje u Rusiju i Kinu.
Izgradnja nove fabrike za proizvodnju kineskih vakcina, kako je rekao, otvoriće nova radna mesta za mlade ljude, za mlade biologe, farmaceute, virusolloge... koji će moći da rade proizvodnju bioloških lekova- vakcina i seruma.
On smatra da je realan rok da se sa proizvodnjom vakcina krene u oktobru.
Kako kaže, Srbija nema školu klasične vakcinologuje, te je zagovornik ideje da bi trebalo uvesti te master studije na nekoliko fakulteta.
"Za dve, tri godine mi bi imali odlične kadrove", smatra Lalošević.
Podseća da bi vakcina koja je napravljena na klasičan način mogla da se modifikuje i čim se pojavi novi soj mogao bi da se stavi u vakcinu, jer je to tehnološki moguće.
"Mi ne treba da budemo konkurencija nekim velikim kompanijama", kaže Lalošević i dodaje da će priozvodnja ruske vakcine u Torlaku i kineske vakcine osim Srbiji značiti mnogo i zemljama regiona.