Kroz Sajam prošlo više od hiljadu pacijenata, sve više otpusta
BEOGRAD: Više od hiljadu pacijenata zaraženih koronavirusom prošlo je kroz privremenu bolnicu na Beogradskom sajmu , a otpušteno je više od 800 izlečenih, kaže glavni medicinski koordinator te bolnice potpukovnik dr Veljko Milić
On ističe da sve manje pozitivnih na Kovid 19 dolazi na Sajam, dok je povećan broj otpusta. Milić kaže da su na Sajmu trenutno smeštena 154 pacijenta i da je u poslednja 24 sata primljen 21 pacijent, a otpušten 31 izlečeni pacijent.
Među pacijentima na Sajmu ima i desetak medicinskih radnika koji su većinom iz Beograda i okolnih mesta.
''U početku je bio veći priliv pacijenata, ali se prijem novoobolelih smanjuje, dok se povećava broj otpusta što se zapaža i u drugim zdravstvenim ustanovama u kojima su zbrinuti kovid pacijenti'', kaže Milić za Tanjug.
Zbog pogoršanja zdravstvenog stanja do sada je 25 pacijenata sa Sajma premešteno u kovid bolnice, a prema rečima Milića ti pacijenti su na vreme identifikovani i poslati u nadležne ustanove kako bi im se pružila adekvatna medicinska nega.
''Nisam siguran da bi se to desilo da nisu bili na Sajmu i da su ostali u kućnoj izolaciji'', navodi Milić.
O zaraženima na Sajmu brine 18 lekara i 36 medicinskih sestara i tehničara koji se smenjuju u tri smene, a u medicinskom timu je i osam vojnih lekara koji su, kaže Milić, uglavnom zaposleni na Vojnomedicinskoj akademiji.
On smatra da se o zatvaranju Sajma može razmišljati kada broj pacijenata u toj bolnici bude sveden na oko 50.
''Teško je to prognozirati, ali to bi moglo da se dogodi za nedelju ili dve'', kaže koordinator bolnice na Sajmu.
Milić napominje da je osnovni zadatak bolnice medicinski nadzor i da pacijenti u proseku na Sajmu borave oko dve nedelje.
''Balansiramo između želje pacijenata da što pre izađu iz bolnice i pravila i epidelmioloških normi zadatih od Kriznog štaba i zdravstvene struke. Naši pacijenti treba da budu svesni da naš nije cilj testiranje i da ono nema terapeutsku svrhu nego da je na prvom mestu medicinski nadzor'', naglašava Milić.
Pacijentima smeštenim u bolnici na Sajmu dan počinje u šest sati kada je propisano buđenje , a doručak je između 7.00 i 8.00 sati posle čega u 9.00 sati sledi lekarska vizita.
Obolelima se tada meri temperatura i periferna oksimetrija, odnosno seturacija kiseonika što se, prema rečima Milića, pokazalo najpouzdanijim indikatorom progresije bolesti.
Ako se pacijent požali na ozbiljnije tegobe medinski tehničar ga dovodi do pulta gde mu se meri krvni pritisak, radi EKG i ukoliko je potrebno rendgenografija pluća i srca.
''Vreme ručka je od 14 do 15 časova, a posle popodnevne vizite u 16 časova, pacijenti imaju slobodno vreme za čitanje ili bavljenje sportom koji zahteva laganiji fizički napor jer je ipak reč o osobama koje nose virus u sebi'', napominje Milić.
Naglašava da medicinsko osoblje ima kompletnu zaštitnu opremu sastavljenu od kombinezona sa kapuljačom, zaštitnog vizira, maske, dva para rukavica i natikača za obuću.
Privremena bolnica je podeljena u tri zone-crvenu, žutu i zelenu, a po izlasku iz crvene zone, odnosno hale u kojoj su smešteni pacijenti, medicinskoo osoblje dolazi do tunela sa alkoholnim oblakom gde se obavlja prvi nivo dezinfekcije,a posle toga se prolazi kroz tunel za dekontaminaciju gde se svlači oprema.
Zelena zona je prostor u kome medicinski radnici oblače opremu, a prolaskom kroz žutu zonu, odnosno hodnikom od oko 40 metara, stiže se do crvene zone.
''Kineski eksperti koji su obilazili sajam potvdili su da se sve radi ispravno i po epidemiološkim pravilima'', priča Milić.
Dodaje da tim Zavoda za biocide svakodnevno dezinfikuje unutrašnjost bolnice, dok su za dezinfekciju spoljašnjeg prostora zadužene jedinice ABH službe Vojske Srbije.