Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Кроз Сајам прошло више од хиљаду пацијената, све више отпуста

29.04.2020. 13:43 13:46
Пише:
Фото: Координатор привремене болнице на Београдском сајму потпуковник др Вељко Милић фото: Танјуг/видео

БЕОГРАД:  Више од хиљаду пацијената заражених коронавирусом прошло је кроз привремену болницу на Београдском сајму , а отпуштено је више од 800 излечених, каже главни медицински координатор те болнице потпуковник др Вељко Милић

Он истиче да све мање позитивних на Ковид 19 долази на Сајам, док је повећан број отпуста. Милић каже да су на Сајму тренутно смештена 154 пацијента и да је у последња 24 сата примљен 21 пацијент, а отпуштен 31 излечени пацијент.



Међу пацијентима на Сајму има и десетак медицинских радника који су већином из Београда и околних места.



''У почетку је био већи прилив пацијената, али се пријем новооболелих смањује, док се повећава број отпуста што се запажа и у другим здравственим установама у којима су збринути ковид пацијенти'', каже Милић за Танјуг.



Због погоршања здравственог стања до сада је 25 пацијената са Сајма премештено у ковид болнице, а према речима Милића ти пацијенти су на време идентификовани и послати у надлежне установе како би им се пружила адекватна медицинска нега.



''Нисам сигуран да би се то десило да нису били на Сајму и да су остали у кућној изолацији'', наводи Милић.



О зараженима на Сајму брине 18 лекара и 36 медицинских сестара и техничара који се смењују у три смене, а у медицинском тиму је и осам војних лекара који су, каже Милић, углавном запослени на Војномедицинској академији.



Он сматра да се о затварању Сајма може размишљати када број пацијената у тој болници буде сведен на око 50.



''Tеško је то прогнозирати, али то би могло да се догоди за недељу или две'', каже координатор болнице на Сајму.



Милић напомиње да је основни задатак болнице медицински надзор и да пацијенти у просеку на Сајму бораве око две недеље.



''Балансирамо између жеље пацијената да што пре изађу из болнице и правила и епиделмиолошких норми задатих од Кризног штаба и здравствене струке. Наши пацијенти треба да буду свесни да наш није циљ тестирање и да оно нема терапеутску сврху него да је на првом месту медицински надзор'', наглашава Милић.



Пацијентима смештеним у болници на Сајму дан почиње у шест сати када је прописано буђење , а доручак је између 7.00 и 8.00 сати после чега у 9.00 сати следи лекарска визита.



Оболелима се тада мери температура и периферна оксиметрија, односно сетурација кисеоника што се, према речима Милића, показало најпоузданијим индикатором прогресије болести.



Ако се пацијент пожали на озбиљније тегобе медински техничар га доводи до пулта где му се мери крвни притисак, ради ЕКГ и уколико је потребно рендгенографија плућа и срца.

''Време ручка је од 14 до 15 часова, а после поподневне визите у 16 часова, пацијенти имају слободно време за читање или бављење спортом који захтева лаганији физички напор јер је ипак реч о особама које носе вирус у себи'', напомиње Милић.



Наглашава да медицинско особље има комплетну заштитну опрему састављену од комбинезона са капуљачом, заштитног визира, маске, два пара рукавица и натикача за обућу.



Привремена болница је подељена у три зоне-црвену, жуту и зелену, а по изласку из црвене зоне, односно хале у којој су смештени пацијенти, медицинскоо особље долази до тунела са алкохолним облаком где се обавља први ниво дезинфекције,а после тога се пролази кроз тунел за деконтаминацију где се свлачи опрема.



Зелена зона је простор у коме медицински радници облаче опрему, а проласком кроз жуту зону, односно ходником од око 40 метара, стиже се до црвене зоне.



''Кинески експерти који су обилазили сајам потвдили су да се све ради исправно и по епидемиолошким правилима'', прича Милић.



Додаје да тим Завода за биоциде свакодневно дезинфикује унутрашњост болнице, док су за дезинфекцију спољашњег простора задужене јединице АБХ службе Војске Србије.

Пише:
Пошаљите коментар
Привремена болница "Чаир" биће затворена

Привремена болница "Чаир" биће затворена

23.04.2020. 11:11 11:12
Љајић: Привремена болница ускоро прима прве пацијенте

Љајић: Привремена болница ускоро прима прве пацијенте

09.04.2020. 19:51 19:53
Дом ученика у Сремској Митровици спреман да послужи као привремена болница

Дом ученика у Сремској Митровици спреман да послужи као привремена болница

06.04.2020. 11:48 11:51