Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kišomeri i aplikacije za bezbedniji život u gradu

18.09.2019. 12:15 12:17
Piše:
Foto: Dnevnik (arhiva)

NOVI SAD: Pre kraja ove godine Novosađani i žitelji Segedina trebalo bi da imaju mogućnost da uz pomoć besplatnih mobilnih aplikacija vide da li ih očekuju ekstremne kiše i poplave, i to na kojim tačkama u okviru ovih urbanih područja.

To je rezultat prekograničnog projekta u kojem su učestvovali Prirodno-matematički fakultet, Fakultet tehničkih nauka, Odsek arhitekture Univerziteta u Novom Sadu, JKP „Vodovod i kanalizacija“ i tim kolega s Univerziteta u Segedinu.

Juče su na radionici za javnost i stejkholdere prezentovani rezultati ovog projekta, koji je sufinansirala Evropska unija preko Interreg-IPA CBC Mađarska-Srbija programaNadzor, predviđanje i razvoj onlajn javnog sistema ranog upozoravanja za obimne padavine i pluvijalne poplave u urbanim oblastima u pograničnom regionu Mađarske i Srbije (Urban-Prex).“

Rukovodilac Urban–Prex projekta Dr Stevan Savić s Prirodno - matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu u osvrtu na dvogodišnji rad na projektu istakao je da su kreirane dve mreže padavinskih stanica, u Novom Sadu i Segedinu, i da su one preduslov za model prognoziranja padavina u relanom vremenu.

Kreirana je i mobilna andriod aplikacija koja omogućuje vidljivost svih podataka koje dobijamo i od vremenske prognoze i od padavinskih stanica. Cilj je da oni budu što dostupniji građanima. Shvatili smo da je mobilna aplikacija ljudima u svakodnevnom životu pristupačnija nego veb sajt, a podaci će postojati i na jednoj i na drugoj platformi. Ime aplikacije je Urbanprex- weather i već je funkcionalna, ali još ne u potpunosti. Trenutno se platfroma s našim podacima povezuje s onom iz Segedina. Ideja je da sve to do 25. oktobra na završnoj konferenciji projekta u Segedinu bude zaokruženo i potpuno funkcionalano. Tada ćete uz pomoć aplikacije moći da dobijete informacije vezane za padavine i rizike za Novi Sad, kao i za Segedin. Želeli smo da sve što smo uradili bude maksimalno dostupno građanima i aplikacija je, naravno, besplatna, rekao je dr Savić i dodao:

Uz ovu, postoji i aplikacija „urbanprex “ koju su uradile kolege s Fakulteta tehničkih nauka, odnsono partneri s Arhitekture. Reč je aplikaciji koja simulira poplave u određenim delovima Novog Sada. Uz pomoć nje odmah se može videti šta će se desti ukoliko dođe do velike količine padavina i koliki je obim poplave u urbanoj sredini na nekoj određenoj lokaciji.


Do kraja meseca displeji s podacima

Dr Sanda Nastić, zadužena u JKP „Vodovod i kanalizacija“ za domaće i međunarodne projekte, navela je da je ovo jedan od međunarodnih projekata i da se uskoro privodi kraju.

Kada je u pitanju JKP „Vodovod i kanalizacija“ preostalo je da se postavi mreža dispeleja koji će građanima Novog Sada i okoline, podatke dobije sa servera pokazivati i upozoravati na to gde su kritične tačke kada dođe do ekstremnih padavina i poplava u određenim delovima grada. Displeji će biti postavljeni do kraja ovog meseca, najkasnije početkom oktobra, na sedam lokacija u Kaću, Futogu, Slanoj bari, Klisi, na Spensu, u Kovilju, rekla je Nastić.


Ovo je plod dvogodišnjeg rada kolega iz Segedina i kolega iz Novog Sada. Cilj nam je bio da ovim projektom pokažemo da ovakva infrastruktura monitoringa može da se implementira u urbanim sredinama. Jer, mi ne možemo da sprečimo poplave ako se u kratkom vremenu izruči velika količina padavina. Nema tog kanalizacionog sistema koji za tridesetak minuta može da odvede neke ekstremne količine vode. Naš cilj je da uz što bolje odrađeni monitornig, u što kraćem vremenu javimo građanima da može doći do poplave, kako se ne bi izlagali riziku. U klimatologiji, u proceni rizika, nema reči ublažavanje, jer je očigledno da čovek ne može da ublažava neke prirodne procese. Sada je glavna reč adaptacija/ prilagođavanje. Najpre moramo da se adaptiramo, a da li ćemo rizike ublažiti ili ne, zavisiće od slučaja.

Rukovodilaca Sektora kanalizacije u JKP „Vodovod i kanalizacija“ Jovan Šućov, takođe ističe koristi koje bi svi građani trebalo da imaju od ovakvog projekta.

U ovom projektu, Sektor kanalizacije učestvuje s određenim podacima i na kraju će biti korisnik. Koristiće se kišomeri koji će u mnogo većem broju nego što je to trenutno, pokrivati područje Novog Sada. Reč je o projektu za urbana područja, a podaci o padavinama biće mnogo precizniji i bolje iskorišćeni.

V. Crnjanski

Piše:
Pošaljite komentar
Završen ekološki IPA projekat: Eko-škola za vršnjake iz dve zemlje

Završen ekološki IPA projekat: Eko-škola za vršnjake iz dve zemlje

23.04.2019. 11:45 11:47
Partnerstvo u IPA projektima

Partnerstvo u IPA projektima

20.10.2018. 14:56 14:58