Kamenički i pariski institut zajedno protiv bolesti srca
„Pitije Salpetije“ iz Pariza su u Institutu u Sremskoj Kamenici potpisali Sporazum o međusobnom razumevanju. Kako su potpisnici sporazuma istakli, njime će se omogućiti raznovrsni oblici razmene znanja, stručnosti i iskustva u oblasti kardiovaskularne medicine i zdravstvene nege, kliničkoj ekspertizi, istraživačkoj delatnosti i obrazovanju, i programu obuke u oblasti kardiovaskularne hirurgije.
Cilj i želja potpisnika Sporazuma je da ostvare saradnju od obostrane koristi radi pružanja usluga u domenu kardiovaskularne struke i radi promovisanja razmene ideja o medicini koja uključuju stručnu edukaciju i obuku, medicinska istraživanja i studije, razmenu stipendista, „umrežavanje“ u kardiovaskularnoj hirurgiji, kao i zajedničke seminare, radionice i stručne sastane u oblasti kardiovaskularne hirurgije.
- Ovaj sporazum je izuzetno važan, jer je deljenje znanja u medicini izuzetno bitno. Naša bolnica brine o teškim pacijentima i u tome imamo veliko iskustvo – kaže dr Leprans. – Puno je razlika među zemljama kada je medicina u pitanju i mi mnogo učimo od drugih. Posebno nam je zanimljivo kako je ovde posao organizovan, kao i tipologizacija pacijenata, koja je drugačija i to nam je posebno interesantno.
- Saradnja srpske i francuske medicine nije samo današnja realnost, već je istorijska činjenica, a potpisivanje ovakvog sporazuma daje mogućnost profesionalnog unapređenja obe strane i, što je izuzetno važno, edukaciju mladih lekara. Lečenje srčane insuficijencije, mehanička cirkulatorna potpora pa i transplantacija srca je nešto za šta smo mi sposobni i treba da ih uvedemo u svakodnevnu praksu. Zato su nam njihova dragocena iskustva izuzetno važna – kaže dr Reyek i objašnjava. - Značajno je da ova bolnica radi i mehaničku cirkulatornu potporu bolesnika s terminalnom fazom srčane bolesti, a takvih bolesnika imamo sve više i njihovo invazivno ili neinvazivno lečenje je izuzetno važno.
Profesor Paskal Leprans je istaknuti svetski stručnjak u domenu kardiohirurgije, posebno u tretmanu problematike lečenja terminalne srčane insuficijencije. Vodeći je ekspert za transplantaciju srca u svetu, ali i za tretman srčane insuficijencije asistiranom mehaničkom cirkulacijom (ugradnja svih tipova veštačkih levih i desnih komora, totalnog veštačkog srca).
Svojim radom je dao značajan doprinos unapređenju lečenja terminalne srčane isnuficijencije kroz razvijanje transplantacionog programa i različitih modaliteta mehaničke cirkulatorne potpore. Profesor Leprans je za doktore i studente sinoć održao i stručno predavanje na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu.
V. Crnjanski