Каменички и париски институт заједно против болести срца
„Питије Салпетије“ из Париза су у Институту у Сремској Каменици потписали Споразум о међусобном разумевању. Како су потписници споразума истакли, њиме ће се омогућити разноврсни облици размене знања, стручности и искуства у области кардиоваскуларне медицине и здравствене неге, клиничкој експертизи, истраживачкој делатности и образовању, и програму обуке у области кардиоваскуларне хирургије.
Циљ и жеља потписника Споразума је да остваре сарадњу од обостране користи ради пружања услуга у домену кардиоваскуларне струке и ради промовисања размене идеја о медицини која укључују стручну едукацију и обуку, медицинска истраживања и студије, размену стипендиста, „умрежавање“ у кардиоваскуларној хирургији, као и заједничке семинаре, радионице и стручне састане у области кардиоваскуларне хирургије.
- Овај споразум је изузетно важан, јер је дељење знања у медицини изузетно битно. Наша болница брине о тешким пацијентима и у томе имамо велико искуство – каже др Лепранс. – Пуно је разлика међу земљама када је медицина у питању и ми много учимо од других. Посебно нам је занимљиво како је овде посао организован, као и типологизација пацијената, која је другачија и то нам је посебно интересантно.
- Сарадња српске и француске медицине није само данашња реалност, већ је историјска чињеница, а потписивање оваквог споразума даје могућност професионалног унапређења обе стране и, што је изузетно важно, едукацију младих лекара. Лечење срчане инсуфицијенције, механичка циркулаторна потпора па и трансплантација срца је нешто за шта смо ми способни и треба да их уведемо у свакодневну праксу. Зато су нам њихова драгоцена искуства изузетно важна – каже др Реyек и објашњава. - Значајно је да ова болница ради и механичку циркулаторну потпору болесника с терминалном фазом срчане болести, а таквих болесника имамо све више и њихово инвазивно или неинвазивно лечење је изузетно важно.
Професор Паскал Лепранс је истакнути светски стручњак у домену кардиохирургије, посебно у третману проблематике лечења терминалне срчане инсуфицијенције. Водећи је експерт за трансплантацију срца у свету, али и за третман срчане инсуфицијенције асистираном механичком циркулацијом (уградња свих типова вештачких левих и десних комора, тоталног вештачког срца).
Својим радом је дао значајан допринос унапређењу лечења терминалне срчане иснуфицијенције кроз развијање трансплантационог програма и различитих модалитета механичке циркулаторне потпоре. Професор Лепранс је за докторе и студенте синоћ одржао и стручно предавање на Медицинском факултету у Новом Саду.
В. Црњански