KAMENIČKA ONKOLOGIJA U BORBI PROTIV VELIKE SMRTNOSTI ŽENA 3D brahiterapija omogućava da se zračenje doprema u ceo tumor i leči RAK GRLIĆA MATERICE
Institut za onkologiju Vojvodine je rukovodilac projekta „BrahyTerra“, koji je započeo ovog meseca i traje do 1. decembra, a pod pokroviteljstvom vodećih svetskih stručnjaka iz oblasti brahiterapije grlića materice.
Predsednica projekta je docentkinja dr Olivera Ivanov, koja je i načelnica Odeljenja radijacione onkologije na Institutu.
- U pitanju je onlajn kurs u koji je uključeno svih pet brahiterapijskih centara u našoj zemlji, a pošto je u pitanju međunarodni projekat tu su i kolege iz Crne Gore, Severne Makedonije i Republike Srpske. Cilj projekta je edukacija lekara koji se bave brahiterapijom u uvođenju najsavremenijih tehnika brahiterapije grlića materice, sa ciljem kvalitetnijeg lečenja. Koliko je to bitno govori činjenica da je po učestalosti javljanja karcinoma grlića materice Crna Gora na prvom mestu, a Srbija na petom. Po smrtnosti Crna gora je isto na prvom mestu, a naša zemlja na drugom – ispričala je docentkinja Ivanov koja je i regionalni trener za implementaciju 3D brahiterapije.
Uvođenjem kvalitetnije terapije može direktno da se utiče na duže preživljavanje pacijentkinja obolelih od ovog karcinoma, što je i jedan od ciljeva projekta.
- Karcinom grlića materice se najčešće otkriva u uznapredovalom stadijumu i odmah se primenjuje radioterapija, jer daje bolju uspešnost lečenja u poređenju sa hirurgijom. Zato je bitno da radioterapija bude kvalitetna, jer to je definitivno lečenje pacijentkinje. Polaznici kursa se obučavaju za plasiranje aplikatora i igala u tumorsku masu a zračna terapija se planira na osnovu CT i MR snimaka, čime se obuhvati cela tumorska masa – objasnila je dr Ivanov.
Kako je navela, projekat podrazumeva 3D intersticijalnu brahiterapiju, što znači da se plasiraju igle. To je važno, jer omogućava da se zračenje doprema u ceo tumor.
- Žena bude izlečena, jer se tretira cela tumorska masa. U Institutu za onkologiju Vojvodine se ta metoda izvodi rutinski, te je zato naš Institut trening centar Međunarodne agencije za atomsku energiju IAEA u koji na edukaciju dolaze lekari, fizičari i tehničari iz drugih zemalja – kazala je dr Ivanov.
Prema njenim rečima, u našoj zemlji ova metoda se radi još samo u Beogradu, ali ne i u drugim centrima u Nišu, Kladovu i Kragujevcu, kao ni u susednim zemljama koje su se priključile u projekat.
- Cilj je da svi oni nauče ovu metodu, te da svuda bude isti kvalitet lečenja obolelih. Radijacioni centri u našoj zemlji su dobili opremu koja im je potrebna, ali im je potrebna edukacija. Imamo veliki broj pacijenata i veliko iskustvo, nastavna smo baza Medicinskog fakulteta u Novom Sadu na kome predajem, pa smo zato i prepoznati kao centar u kome može da se nauči ova tehnika. Nedeljno imamo oko 15 do 20 aplikacija brahiterapije, s tim što se kod svake žene radi više aplikacija – napomenula je dr Ivanov i dodala da je „BrahyTerra“ nevladina organizacija, te da je sve besplatno za učesnike.
Projekat podrazumeva onlajn predavanja i prezentacije, ali dr Ivanov kaže kako će pokušati da deo projekta uradi i „uživo“ na Institutu i kako planira posetu drugim centrima koji učestvuju u projektu kako bi im na licu mesta pomogla u implementaciji ove tehnike.
LJ. Petrović