КАМЕНИЧКА ОНКОЛОГИЈА У БОРБИ ПРОТИВ ВЕЛИКЕ СМРТНОСТИ ЖЕНА 3Д брахитерапија омогућава да се зрачење допрема у цео тумор и лечи РАК ГРЛИЋА МАТЕРИЦЕ
Институт за онкологију Војводине је руководилац пројекта „BrahyTerra“, који је започео овог месеца и траје до 1. децембра, а под покровитељством водећих светских стручњака из области брахитерапије грлића материце.
Председница пројекта је доценткиња др Оливера Иванов, која је и начелница Одељења радијационе онкологије на Институту.
- У питању је онлајн курс у који је укључено свих пет брахитерапијских центара у нашој земљи, а пошто је у питању међународни пројекат ту су и колеге из Црне Горе, Северне Македоније и Републике Српске. Циљ пројекта је едукација лекара који се баве брахитерапијом у увођењу најсавременијих техника брахитерапије грлића материце, са циљем квалитетнијег лечења. Колико је то битно говори чињеница да је по учесталости јављања карцинома грлића материце Црна Гора на првом месту, а Србија на петом. По смртности Црна гора је исто на првом месту, а наша земља на другом – испричала је доценткиња Иванов која је и регионални тренер за имплементацију 3Д брахитерапије.
Увођењем квалитетније терапије може директно да се утиче на дуже преживљавање пацијенткиња оболелих од овог карцинома, што је и један од циљева пројекта.
- Карцином грлића материце се најчешће открива у узнапредовалом стадијуму и одмах се примењује радиотерапија, јер даје бољу успешност лечења у поређењу са хирургијом. Зато је битно да радиотерапија буде квалитетна, јер то је дефинитивно лечење пацијенткиње. Полазници курса се обучавају за пласирање апликатора и игала у туморску масу а зрачна терапија се планира на основу ЦТ и МР снимака, чиме се обухвати цела туморска маса – објаснила је др Иванов.
Како је навела, пројекат подразумева 3Д интерстицијалну брахитерапију, што значи да се пласирају игле. То је важно, јер омогућава да се зрачење допрема у цео тумор.
- Жена буде излечена, јер се третира цела туморска маса. У Институту за онкологију Војводине се та метода изводи рутински, те је зато наш Институт тренинг центар Међународне агенције за атомску енергију ИАЕА у који на едукацију долазе лекари, физичари и техничари из других земаља – казала је др Иванов.
Према њеним речима, у нашој земљи ова метода се ради још само у Београду, али не и у другим центрима у Нишу, Кладову и Крагујевцу, као ни у суседним земљама које су се прикључиле у пројекат.
- Циљ је да сви они науче ову методу, те да свуда буде исти квалитет лечења оболелих. Радијациони центри у нашој земљи су добили опрему која им је потребна, али им је потребна едукација. Имамо велики број пацијената и велико искуство, наставна смо база Медицинског факултета у Новом Саду на коме предајем, па смо зато и препознати као центар у коме може да се научи ова техника. Недељно имамо око 15 до 20 апликација брахитерапије, с тим што се код сваке жене ради више апликација – напоменула је др Иванов и додала да је „BrahyTеrra“ невладина организација, те да је све бесплатно за учеснике.
Пројекат подразумева онлајн предавања и презентације, али др Иванов каже како ће покушати да део пројекта уради и „уживо“ на Институту и како планира посету другим центрима који учествују у пројекту како би им на лицу места помогла у имплементацији ове технике.
Љ. Петровић