Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kako su Srbija i Havaji uspostavili diplomatske odnose pre 135 godina 

27.08.2018. 09:23 09:29
Piše:
Foto: Nekadašnja kraljevska palata Iolani u Honolulu

U 13.000 km udaljenoj kraljevskoj palati Iolani u Honoluluu, prestonici Havaja, pored mnoštvu artefakata koji svedoče o burnoj prošlosti egzotičnih ostrva, čuvaju se i tri ordena Takovskog krsta i jedan Svetog Save, dar kralja Milana Obrenovića havajskom monarhu Davidu Kalakauau i njegovoj supruzi Kapiolani.                  

Kako su tu dospela pre 135 godina, otkrio je bivši košarkaš „Crvene zvezde“ Milomir Ognjanović, koji je nakon studija na Havajima, ostao da tu živi i radi. Naime, Američki senat je 1882. godine ratifikovao Sporazum o trgovini i plovidbi, te Konzularnu konvenciju Kneževine Srbije sa SAD. Prvi ambasador u Beogradu Juyin Skajler predao je akreditive kralju Milanu 10. novembra 1882, što je zvanični datum uspostavljanja diplomatskih odnosa Srbije i SAD.

„Pijem za zdravlje i sreću kralja Kalakaue i kraljice Kapiolani, i prosperitet Havajskog kraljevstva i nacije“, rekao je krunisani kralj Milan havajskom diplomati Kurtisu Iaukeu na prijemu u dvoru, koji je na Vidovdan 1883. priređen u njegovu čast. Na ceremoniji uspostavljanja diplomatskih odnosa Milan i Natalija Obrenović, kao i premijer Milan Piroćanac, nosili su havajsko kraljevsko ordenje, koje doneo Iaukea. Banketu su prisustvovali ministri srpske vlade, te ambasadori Nemačke, Rusije, Britanije, Italije, Grčke, Španije, Belgije i Rumunije.

Kralj Srbije poslao je havajskom kolegi četiri ordena. Iaukea, dobivši počasno mesto s desne strane kraljice Natalije, bio je impresioniran prijemom, uniformama domaćina, draguljima i biserima koji su krasili dame, i rekao da je to najugodniji društveni događaj kojem je ikada prisustvovao. U memoarima je opisao srpsku kraljicu kao vrlo prijatnu i komunikativnu ženu. Pričali su o unikatnim svećama, muzici i njenom aranžmanu programa bala te fotografiji srpskog vladarskog para koju mu je poklonila.

Tom skupu havajske novine posvetile su značajnu pažnju. „Pacifički komercijalni advertajzer“ je 18. avgusta 1883. preneo atmosferu s bala, naglasivši mnogo komplimenata havajskoj državi, naročito od kralja Milana. Iaukea je po povratku kući zapisao: „Nikad neću zaboraviti taj 28. jun zbog počasti koje su mi potpuno neočekivano ukazali srpski Kralj i Kraljica.“

Kraljevinu Havaji je tada vodila dinastija Kamehameha. Od dolaska prvih Evropljana u 19. veku, Havaji su doživeli humanitarnu katastrofu. Bolesti koje su stranci doneli sa sobom – tuberkuloza, virusi i infekcije, desetkovale su polinežansko stanovništvo: za manje od veka smanjilo se s 300.000 na samo 35.000. To je uzrokovalo i smanjen uticaja kraljevine i otvorilo potrebu za migrantima. Krajem 19. veka oni su stigli iz Japana, SAD, Kine, Portugala i drugih zemalja, tražeći posao na poljima šećerne trske u vlasništvu evropskih i američkih plantažera. Snažan uticaj poslovnog lobija SAD, želja Vašingtona da dobije luku Perl Harbur i zavisnost Havaja od američkog tržišta, primorali su kralja Davida Kalakauau da pokuša aktivnom međunarodnom politikom da učvrsti poziciju svog kraljevstva. Njegovi izaslanici, a i on sam, od 1881. obilazili su Evropu, Afriku i Aziju, tražeći formalno priznanje svoje države. Posetivši američkog predsednika Čestera Artura, postao je prvi monarh u zvaničnoj poseti SAD.

U Tajlandu je uspostavio diplomatske odnose s kraljem Ramom Petim, bio gost vrhovnog raye u Britanskoj Indiji, Tefika Viceroja Egipta i pregovarao o doseljavanju radnika iz tih zemalja. U Evropi bio je gost kraljice Viktorije, Pape Lava DŽIII i nemačkog cara Vilhelma. Srbiji je Iaukeu posvetio ceo odeljak svojih memoara: „Ukrcali smo se na brod za Beograd i uživali u pogledu na krajeve, sasvim drugačije od naše ostrvske prirode. I Dunav je jedinstven jer na Havajima nemamo plovne reke. Šteta što neću videti Đerdapsku klisuru, koja se smatra najlepšom u Evropi.“

Kraljica Natalija je specijalnom gostu ustupila svoju kraljevsku kočiju, a premijerov sekretar mu je stavljen na uslugu tokom boravka. Već prvog dana s Piroćancem odlazi na kraljev dvor, gde ga 20 gardista svečano pozdravlja uz himnu Srbije.

Kralj Milan je Iaukeu dočekao u svečanoj sali Dvora. Iaukea mu se obratio na havajskom jeziku, uz prevod na francuski. Uz tradicionalnom havajski pozdrav prijateljstva „Aloha“, zahvalio se na gostoprimstvu i nazdravio kralju i kraljici, nasledniku Aleksandru i narodu Srbije. Predao je pismo svog suverena i preneo njegovu želju da se veze između Srbije i Havaja ubrzo učvrste i uručio kralju Milanu najviša odlikovanja Havaja.


SAD otele nezavisnost

Suverenitet su Havaji održali sve do januara 1893, kad je desetina lokalnih industrijalaca, u saradnji s vojskom SAD, preuzela vlast i uspostavili republiku. Pučisti su formalno od Vašingtona zatražili aneksiju, ali ih je predsednik Grover Klivlend odbio. Njegov naslednik Vilijam Mekinli je tokom američkog uspostavljanja protektorata nad Filipinima i Guamom, i Havaje anektirao 1898, a bivša kraljevina 1959. dobija status države SAD. Na stogodišnjicu aneksije 1993. Kongres i predsednik Bil Klinton su se Rezolucijom SAD izvinili narodu Havaja zbog aneksije. To nije ublažilo gnev lokalnog stanovništva i veliki deo ih traži povratak nezavisnosti. 


Iaukea je proveo još jedan dan u Beogradu, fasciniran Kalemegdanom i 2.000 godina dugom istorijom tvrđave, gde je posetio i „Rimski bunar“, onda kraljevskom jahtom plovio Savom, gde su mu domaćini pokazali završne radove na železničkom mostu. Impresionirale su ga uniforme i držanje oficira srpske konjice. Na Topčideru je kočijama posetio kraljevu vilu i prošetao se kroz zelenu oazu, najomiljenije mesto za ekskurzije Beograđana. U prolazu je još jednom video kraljevski par, koji ga je s osmehom pozdravio. Potpuno zadovoljan, 1. jula 1883. nastavio je misiju po Evropi. Po povratku u domovinu, kralj David je napisao zahvalnicu kralju Milanu i njihova prepiska se čuva u Državnom arhivu Havaja.

Zorica Milosavljević

Piše:
Pošaljite komentar