I nekadašnji podrum urgentne hirurgije dobio novo lice
NOVI SAD: U Klinici za abdominalnu i tranplantacionu hirurgiju Kliničkog centra Vojvodine završena je građevinska rekonstrukcija odeljenja, a pri kraju su i radovi na obnovi suterena, nekadašnje Urgentne hirurgije.
Direkorka KCV profesorka dr Edita Stokić kaže kako je urađena temeljna rekonstrukcija svih sanitarnih čvorova, obnovljene dotrajale instalacije, sređeni podovi i zamenjena stolarija u unutrašnjosti zgrade, urađena centralna klimatizacija, medicinski gasovi dovedeni u sve sobe, uz adaptaciju bolesničkih soba, koje sada odgovaraju savremenim standardima.
Radovi će omogućiti znatno bolje uslove lečenja hirurških bolesnika iz cele Vojvodine i regiona, a ujedno su obezbeđeni i bolji uslovi za zaposlene, da svoj posao obavljaju u mnogo prijatnijim uslovima, kazala je dr Stokić i dodala kako je na spratu obnovljeno 280 kvadratnih metara, u prizemlju 20 kvadrata, a u suterenu 350 kvadratnih metara.
Građevinski radovi koštali su 32 miliona dinara, a nabavljena je nova oprema i to instrumenti za proktologiju vredni 3,7 miliona, kolonoskop i holedohoskop 13 miliona i u toku je postupak nabavke kreveta, koji koštaju skoro 20 miliona dinara. Novac za nabavku opreme i rekonstrukciju zgrade izdvojila je Pokrajinska vlada početkom ove godine, kada je Kliničkom centru pripala bezmalo jedna milijarda, za nabavku opreme i radove u više klinika.
Zgrada abdominalne hirurgije je i najstarija bolnica u gradu i osnovana je pre 110 godina. Ono po čemu je poznata je mozaik na fasadi sa ulične strane, a dr Ivanov kaže kako je prepoznato da je to jedan od zaštitnih znakova Novog Sada.
Stoga je u planu i rekonstrukcija fasade, koja će se raditi u saradnji sa Zavodom za zaštitu spomenika kulture Novog Sada.
Nabavljeni su najsavremeniji laparoskopski stub sa kolonoskopom i holdohoskopom, čime su stvoreni uslovi za nastavak razvoja minimalno invazivne hirurgije. Laparoskopska hirurgija je svetski standard i nabavkom ove opreme naši hirurzi imaju priliku da ove standarde u lečenju pruže i građanima Vojvodine. Lečenje oboljenja debelog creva, tumora i upalnih bolesti u Klinici se obavlja minimalno invazivnim, laparoskopskim pristupom i upotrebom novog kolonoskopa podiže se kvalitet hirurškog rada u operacionoj sali, kazao je upravnik Klinike profesor dr Dejan Ivanov.
Kako objašnjava, nabavkom holedohoskopa, značajno su poboljšani tehnički uslovi za operacije žučnih puteva i gušterače, za koje je Klinika značajan regionalni centar za lečenje oboljenja iz ove oblasti, a značajno će se pojednostaviti dijagnostika oboljenja jetre i žučnih puteva.
U nekadašnjem odeljenju urgentne hirurgije ubuduće će biti prijemno odeljenje Klinike, ali i Dnevna bolnica, kao i deo dijagnostike.
Formiranje Dnevne bolnice podrazumeva, između ostalog, i jednodnevnu hirurgiju, odnosno da će pacijenti posle operaciju moći da idu kući istog dana.
Nabavljena je i oprema za izvođenje TEM procedura, transanalna endoskopska mikrohirurgija, koja kombinuje metode laparoskopije i endoskopije i služi za uklanjanje promena u završnom delu debelog creva. U toku je i nabavka najkvalitetnijih bolesničkih kreveta, čime će se takođe omogućiti bolje i kvalitetnije lečenje obolelih, istakao je dr Ivanov i dodao kako hirurzi ove Klinike u proseku godišnje operišu 3.000 pacijenata.
Osim sprata, na kojem su bolesničke sobe, građevinski radovi obuhvatili su i suteren, nekadašnje urgentno odeljenje, odnosno “podrum”, kako su ga Novosađani zvali.
Prostorije nekadašnjeg Odeljenja urgentne hirurgije višestruko su odradile svoj posao u spasavanju života brojnih bolesnika, kao i u stasavanju stručnih kadrova Kliničkog centra. Plan rekonstrukcije obuhvatio je i ovo odeljenje i tu se radi sanacija vodovodnih, kanalizacionih i električnih instalacija, privođenje prostorija novim namenama, popravka podova, montiranje novog rendgenskog aparata, a u cilju formiranja prijemnog odeljenja hirurških bolesnika, razvoja jednodnevne hirurgije i pružanja što kvalitenije i brže zdravstvene usluge, napomenula je dr Stokić.
LJ. Petrović