Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

„Dnevnik” saznaje: Završena rekonstrukcija u Klinici za rehabilitaciju KCV

19.08.2019. 23:35 23:45
Piše:
Izvor: Dnevnik (LJ. Petrović)

Rekonstrukcija bazena u Klinici za rehabilitaciju je završena i nakon više godina, pacijenti će moći ponovo da ga koriste u terapijske svrhe.

Novac za obnovu bazena, 11.735.000 dinara, dao je Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo. Osim bazena, uređen je i deo gde su tuševi, kao i kabine za presvlačenje, a hidro-bloku ima i jednu novinu, u njemu je napravljen još jedan bazen, za podvodnu trakciju, odnosno istezanje, kod pacijenata koji imaju degenerativna oboljenja kičmenog stuba. Direktorka Kliničkog centra Vojvodine profesorka dr Edita Stokić kaže da je bazen renoviran prvi put od izgradnje Klinike pre 60 godina.

- Višedecenijska eksploatacija dovela je do brojnih oštećenja, a zbog povećanja broja pacijenata postao je neodgovarajući i sam prostor u kojem je bazen. Do sada je jedini rađeno krečenje prostora i to pre 15 godina. Sada su ispravljeni svi nedostaci, a pacijentima je omogućen boravak u savremeno opremljenom prostoru - kaže za “Dnevnik” profesorka Stokić.

Prema njenim rečima, izmešten je predprostor za garderobu sa kabinama za presvlačenje, te je povećana i korisna povvršina bazena i pratećeg prostora, a zamenjene su sve podne i zidne obloge.


Prednost vežbanja u vodi

- Prednost vežbanja u vodi je što je manja opterećenost zglobova, povećava se aerobni kapacitet uz sporije pokrte bez naglih promena smera, što smanjuje rizik od povreda, a postiže se željena frekvncija srca uz prividno manji napor - navodi dr Tomašević-Todorović i dodaje kako bi 20 i 30 odsto njihovih pacijenata trebalo da koriste bazen u akutnoj fazi bolesti.


- Na samom bazenu sanirana su oštećenja i bazen je obložen pločicama, u skladu sa standardima za olimpijske bazene. Izgrađen je i nov bazen za ekstenziju. Zamenjene su sve instalacije, kao i cevni razvod grejanja. Na podovima je postavljena nova granitna keramika, ugrađen je novi elastični, vodootporni plafon, a postavljena je i nova zidna rasveta - navela je direktorka Kliničkog centra Vojvodine i dodala kako će ovaj bazen doprineti u lečenju pacijenata.

Oba bazena su napunjena vodom, ali još uvek nije počeo tretman pacijenata. Pošto se cevi dugo nisu koristile, moraju da se isperu, a rade se i analize ispravnosti vode. Upravnica Klinike profesorka dr Snežana Tomašević Todorović kaže da će prvi pacijenti koristiti bazene od 1. septembra, a možda i ranije, ako analize vode budu dobre.

- Veliki bazen je dug 11, a širok pet metara i ima četiri nivoa dubine, a na najdubljem mestu to je 1,80 metara. Mali bazen je dubok 2,4 metra, dug je 2,80 i širok 1,80 metara. Svakoga dana  se u hidroterapijske procedure uključuje od 60 do 80 pacijenata, a dužina tretmana je od 20 do 45 minuta, uz nadzor i eventualno prilagođavanje kineziterapije - navodi dr Tomašević Todorović i dodaje da je napravljen i adekvatan pristup za polupokretne pacijente i one bolesnike koji koriste pomagala.


Sačuvan mural

Dva zida bazenskog prostora krasi veliki mural, koji je sačuvan i tokom obnove. Dr Tomašević -Todorović kaže kako je planirano da se on obnovi, uz pomoć stručnjaka Zavoda za zaštitu spomenika.


Kako objašnjava, hidroterapija je primena vode u lečenju različitih bolesti i poremećaja u vidu lokalne procedure, odnosno uranjanja dela tela, ili pak opšte procedure, odnosno uranjanja celog tela u vodu, praktično do vrata. Lokalne terapijske procedure izvode se u kadicama, a opšte terapijske procedure obavljaju se u bazenu ili kadama.

Različiti su pozitivni efekti hidroterapije, a najznačajniji su termički, jer voda ima 25 puta veću toplotnu provodljivost nego vazduh, zatim mehanički i kombinovani. Gustina vode je oko 800 puta veća od gustine vazduha, pa uronjenost u vodu daje odličan osećaj bestežinskog stanja.

- Kineziterapija podrazumeva terapiju u vodi uz rekvizite, uključujući plivanje, plivanje u mestu uz elastične trake, hodanje i trčanje u dubokoj vodi, trčanje u mestu sa i bez pojaseva i druge vežbe. Hidrokinezi terapija doprinosi jačanju mišića i stabilizaciji nestabilnih mišića zglobova, povećanju obima pokreta u zglobovima. Vežbe u vodi omogućavaju i bržu motornu edukaciju u biomehaničkim okolnostima, koje odgovaraju prirodnim aktivnostima, kao što je hod. Sila potiskivanja pomaže i u pražnjenju kapilarnog i venskog sistema, kao i u smanjivanju otoka - objašnjava dr Tomašević Todorović.

Indikacije za kineziterapiju su stanja nakon preloma ekstremiteta i operacija degenerativnih oboljenja zglobova, hronične zapaljenske, degenerativne reumatske bolesti perifernih zglobova i kičmenog stuba, kontrakture zglobova, anksioznost, problemi sa ravnotežom i sva druga stanja koja utiču na funkcionalnost.

- Posebno je važno da se adekvatno odrede vrste vežbi, njihov intenzitet i trajanje, te se zato terapija obavlja individualno, u zavisnosti od vrste oboljenja, stepena telesnog oštećenja i onesposobljenosti, životne dobi i opšteg zdravstvenog stanja, planiranih i očekivanih efekata terapije, kao i drugih faktora - napomenula je dr Tomašević Todorović.

LJ. Petrović

Autor:
Pošaljite komentar
Objavljena javna nabavka za Klinički centar Vojvodine

Objavljena javna nabavka za Klinički centar Vojvodine

11.07.2019. 09:06 09:11
Klinički centar Vojvodine dobio novi magnet i CT

Klinički centar Vojvodine dobio novi magnet i CT

03.07.2019. 12:37 16:20