Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Hidrološka situacija povoljnija nego 2014, ali potreban oprez

13.05.2019. 15:58 19:20
Piše:
Foto: Tanjug (Video)

BEOGRAD: Direktor Srbijavoda Goran Puzović izjavio je danas da obilne padavine koje se očekuju ne bi trebalo da dovedu do poplava, a da se 2014. godina svakako neće ponoviti, te da nema mesta za strah, jer je hidrološka situacija sada mnogo povoljnija, ali da je svakako potreban oprez.

Puzović je za Tanjug rekao da su podignuti svi kapacitete, napravljen tim koji prati situaciju, a ljudi, oprema i sredstva su na terenu sa zadatkom da se prate sva kritična mesta kako bi se brzo reagovalo.

On je naveo da će prema prognozi RHMZ danas i sutra pasti između 30 i 60 litara kiše po kvadratnom metru u zapadnim, jugozapadnim i centralnim delovima Srbije, lokalno i preko 80 mm padavina, da ćemo do petka imati padavine oko 120 mm.

Kaže da će, ukoliko danas počne kiša, do sutra biti podignut vodostaj u slivu Jadra, Kolubare, gornjeg dela Zapadne Morave, na Bjelici, Lužnici, Đetinji, Skrapežu, zatim u centralnoj Srbiji na Lepenici, Kubršnici, Jasenici, u slivu Mlave, Peka i Lima.

U četvrtak se očekuje porast vodostaja u slivu Južne Morave, navodi Puzović. 


Luke da obaveste ako bude problema sa padavinama

Povodom najavljenih padavina Agencija za upravljanje lukama (AUL) zatražila je danas od svih lučkih i pristanišnih operatera da odmah obaveste Agenciju o svim bitnim dešavanjima u radu, a naročito o vanrednim događajima i prekidima u procesu rada koji su nastupili kao posledica hidrometeoroloških prilika.

"Posebno podsećamo na potrebu pridržavanja svih važećih propisa, kao i postupaka i procedura koje se primenjuju u operativnom radu lučkih operatera u uslovima vanrednih hidrometeoroloških prilika" navodi se u informaciji AUL kojom je saopšteno i da se preduzimaju sve plansko - preventivne mere u cilju otklanjanja mogućih negativnih uticaja najavljenih padavina.

Iz Agencije su zatražiili da u slučaju vanrednih dešavanja lučki i pristanišni operateri kontaktiraju dežurne zaposlene u Agenciji za upravljanje lukama.


Kaže da su moguća izlivanja na neuređenim delovima malih i bujičnih vodotokova i u nebranjenim delovima.

"Ne znamo još tačan raspored padavina, koji se menja iz sata u sat. Podigli smo sve kapacitete, napravljen je tim koji prati situaciju, ljudi, oprema i sredstva su na terenu sa zadatkom da se prate sva kritična mesta kako bismo brzo reagovali", naveo je Puzović.

Kad je reč o Dunavu i Savi, očekuje se da se u petak uđe u redovnu odbranu na Savi, a postoji mogućnost da bude i vanredna odbrana, ali ni blizu onoga što se događalo 2014. godine.

Puzović kaže da građani treba da budu oprezni i slušaju upozorenja i najave, ali da se ne očekuje 2014. godina.

"Možda će biti kritičnih situacija na pojedinim mestima, ako negde padne i preko 120 litara pa da dođe do lokalnog podizanja nivoa reke i prolaska kroz neko manje naselje ili mesto, ali gde imamo branjene objekte, nasipe, brane, regulacije, tamo ne očekujemo velike probleme", istakao je Puzović.

Kritična mesta su, kaže, brdsko planinska područja, Krupanj, Osečina, Ljubovija, Valjevo, Paraćin, Svilajnac, Petrovac na Mlavi. 


Kraljevo: Nema opasnosti od poplava, reke u koritima

KRALJEVO: Reke i potoci na području Kraljeva su u svojim koritima i trenutno nema opasnosti od izlivanja ili evantualnih poplava. Nadležne službe prate situaciju na terenu i spremne su da pravovremeno reaguju ukoliko to bude potrebno. 

Kako saznajemo u Odeljenju za poslove odbrane i vanredne situacije u Kraljevu, u slučaju veće količine kiše moguća je pojava bujičnih potoka i lokalnih izlivanja. 

U ovom trenutku situacija je redovna. 


Obrenovčani, kaže, ne treba da brinu jer je danas drugačija hidrološka situacija u odnosu na 2014. godinu.

"Ovog trenutka Obrenovčani ne treba da strahuju. Drugačija je hidrološka situacija, Sava je mnogo praznija, zemljište nije zasićeno kao što je bilo 2014. godine jer smo pre majskih poplava imali dva poplavna talasa u martu i aprilu. Ovo sad ne liči na 2014. godinu", istakao je Puzović.

Ističe da je 2014. godina bila teška lekcija za ceo Balkan, ali da je od tada država Srbija uradila mnogo.

Kako kaže, formirani su opštinski i gradski štabovi, institucionalno su povezani svi organi državne i lokalne samouprave, tako da svaki činilac zna šta treba da uradi u svakom trenutku.

Navodi da je u prethodne četiri godine Srbijavode radila na 500 lokacija, te dodao da se radi i na 12 velikih investicija koje podižu stepen bezbednosti.

"Imamo završene radove iz kredita Svetske banke u Novom Pazaru, Aleksincu, Nišu, danas radimo na Savi u zoni Šapca i Bogatića, radimo u Svilajncu, Paraćinu i Valjevu, to su gradovi koji će biti mnogo bezbedniji kad sve te objekte završimo", istakao je Puzović.

On je naveo da se priprema i novi investicioni ciklus, te da je završena studija zaštite velikih voda u slivu reke Kolubare, koja će pokazati šta treba uraditi u narednih 10-15 godina kako bi bezbednost u tom slivu bila povećana.

"Investicije su vredne između 250-300 milona evra, biće 20 brana koje treba da se izgrade samo u slivu Kolubare, predviđena je i rekonstrucija kompletnog obrenovačkog nasipa od tridesetak kilometara", naveo je Puzović.

Počinje i pilot projekat u vezi sa ranom najavom eventualnih poplava.

"Ako kiša pada, recimo, iznad Valjeva, moći ćemo da znamo za koliko će doći do eventualnog poplavnog talasa u Obrenovcu. Te podatke će na vreme dobiti svi relevantni činioci u državi i lokalnim samoupravama", naveo je Puzović.

Nema straha od poplava kao 2014, ali potreban oprez

Narednih dana, sve do petka u Srbiji će biti umereno i potpuno oblačno vreme sa povremenom kišom i pljuskovima i takvo vreme potrajaće do petka, nakon čega sledi razvedravanje, kaže za Tanjug pomoćnik direktora RHMZS i meteorolog Goran Mihajlović.

"Tokom noći, sutra i u noći ka sredi u većini mesta u Srbiji očekuju obilnije padavine, kao i da će ukupna količina padavina biti od 20 do 40 litara, lokalno i oko 60 mm po metru kvadratnom, a takvo vreme potrajaće do petka", rekao je Mihajlović.

Na području Beograda sutra se očekuje oko 30 litara kiše po metru kvadratnom.

RHMZ je izdao hidrološko upozorenje, jer se na slivu Save u narednih sedam dana, može očekivati porast vodostaja.

Vodostaji na Mlavi, Peku, Timoku, banatskim vodotocima, Kolubari, Drini, Limu, Jadru, Jasenici, Kubršnici, Crnici, Lepenici, Lugomiru, Resavi, kao i na pritokama gornjih tokova Zapadne i Južne Morave ce od 14. do 17. maja biti u umerenom i vecem porastu sa mogucnošću dostizanja i prevazilaženja upozoravajućih nivoa. 

Vodostaji na Savi će narednih sedam dana biti u većem porastu sa dostizanjem i prevazilaženjem granice redovne odbrane od poplava kod Šapca 16. maja. 

Mihajlović kaže da nema bojazni da bi u Srbiji mogao da se ponovi scenario iz 2014. kada su Srbiju zadesile poplave velikih razmera.

"Ni meteorološka ni hidrološka sutuacija nisu uporedive jer je tada bilo više padavina, a ni hidrološka situacija nije ista", kaže Mihajlović.

Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova i načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić kaže da su sve nadležne službe za zaštitu i spasavanje stavljene u stanje pripravnosti i da se, imajući u vidu najavljene padavine u naredna tri dana, obavlja 24-oročasovni monitoring na svim vodotokovima u Srbiji. 

Čučković: Nema opasnosti da se ponovi situacija iz 2014.

OBRENOVAC: Predsednik opštine Obrenovac Miroslav Čučković je danas, povodom najavljenih padavina, izjavio da su nadležne službe na teritoriji te opštine u pripravnosti, ali da nema opasnosti da se ponovi situacija iz 2014. godine.

"Bez obzira na to što su prognoze RHMZ-a takve da je predviđeno da padne nekoliko puta manje kiše nego što je bilo 2014. godine i bez obzira na to što su kompletno sve reke u našem slivu, i Tamnava i Trstenica i Kolubara i Sava daleko ispod redovnih linija odbrane od poplava mi smo na oprezu po nalogu republičkog štaba", rekao je Čučković za Tanjug.

Naveo je da su dežurstva duž kompletnog sistema nasipa i na svim crpnim stanicama na teritoriji opštine Obrenovac dvadesetčetvoročasovna.

"Ubeđen sam da će ono što smo uradili u prethodnom periodu, a to je potpuno čišćenje korita svih 70 kilometara kanala kroz Obrenovac, zatim korita Save i Kolubare, a posebno ušća Kolubare u Savu i svih njenih pritoka, omogućiti da višak vode koji bude pao u narednih nekoliko dana prođe bez razlivanja van forlanda tih reka odnosno van nasipa koje smo rekonstruisali tokom 2014. godine", rekao je Čučković.

Kako je istakao, po ovoj prognozi i sa ovim stanjem na terenu apsoluno je nemoguće da se desi bilo šta slično situaciji iz 2014. godine.

U toku dana biće objavljen novi izveštaj o stanju na terenu, rekao je i podsetio da je prethodni izveštaj, između ostalog, pokazao da su u potpunosti suvi svi prilazi nasipu Čikovac, koji je glavni odbrambeni nasip u Obrenovcu.

"Uz pojačan nadzor mislim da ne postoji situacija u kojoj možemo imati bilo kakav problem", zaključio je Čučković.

Republički hidrometeorološki zavod je ranije danas upozorio da se tokom noći, sutra i u noći ka sredi u većini mesta u Srbiji očekuju obilnije padavine i da će ukupna kolicina padavina biti od 20 do 40 mm, lokalno i oko 60 mm po metru kvadratnom.

Piše:
Pošaljite komentar
Puzović: Korita reka prazna, situacija drugačija nego 2014.

Puzović: Korita reka prazna, situacija drugačija nego 2014.

12.05.2019. 09:49 09:52
Vode Vojvodine: Sava će rasti, ali ne kao pre pet godina

Vode Vojvodine: Sava će rasti, ali ne kao pre pet godina

13.05.2019. 12:42 13:14
RHMZ upozorenje: Obilne padavine od ponedeljka do petka

RHMZ upozorenje: Obilne padavine od ponedeljka do petka

12.05.2019. 13:25 13:30