Хидролошка ситуација повољнија него 2014, али потребан опрез
БЕОГРАД: Директор Србијавода Горан Пузовић изјавио је данас да обилне падавине које се очекују не би требало да доведу до поплава, а да се 2014. година свакако неће поновити, те да нема места за страх, јер је хидролошка ситуација сада много повољнија, али да је свакако потребан опрез.
Пузовић је за Танјуг рекао да су подигнути сви капацитете, направљен тим који прати ситуацију, а људи, опрема и средства су на терену са задатком да се прате сва критична места како би се брзо реаговало.
Он је навео да ће према прогнози РХМЗ данас и сутра пасти између 30 и 60 литара кише по квадратном метру у западним, југозападним и централним деловима Србије, локално и преко 80 mm падавина, да ћемо до петка имати падавине око 120 mm.
Каже да ће, уколико данас почне киша, до сутра бити подигнут водостај у сливу Јадра, Колубаре, горњег дела Западне Мораве, на Бјелици, Лужници, Ђетињи, Скрапежу, затим у централној Србији на Лепеници, Кубршници, Јасеници, у сливу Млаве, Пека и Лима.
У четвртак се очекује пораст водостаја у сливу Јужне Мораве, наводи Пузовић.
Поводом најављених падавина Агенција за управљање лукама (АУЛ) затражила је данас од свих лучких и пристанишних оператера да одмах обавесте Агенцију о свим битним дешавањима у раду, а нарочито о ванредним догађајима и прекидима у процесу рада који су наступили као последица хидрометеоролошких прилика.
"Посебно подсећамо на потребу придржавања свих важећих прописа, као и поступака и процедура које се примењују у оперативном раду лучких оператера у условима ванредних хидрометеоролошких прилика" наводи се у информацији АУЛ којом је саопштено и да се предузимају све планско - превентивне мере у циљу отклањања могућих негативних утицаја најављених падавина.
Из Агенције су затражиили да у случају ванредних дешавања лучки и пристанишни оператери контактирају дежурне запослене у Агенцији за управљање лукама.
Каже да су могућа изливања на неуређеним деловима малих и бујичних водотокова и у небрањеним деловима.
"Не знамо још тачан распоред падавина, који се мења из сата у сат. Подигли смо све капацитете, направљен је тим који прати ситуацију, људи, опрема и средства су на терену са задатком да се прате сва критична места како бисмо брзо реаговали", навео је Пузовић.
Кад је реч о Дунаву и Сави, очекује се да се у петак уђе у редовну одбрану на Сави, а постоји могућност да буде и ванредна одбрана, али ни близу онога што се догађало 2014. године.
Пузовић каже да грађани треба да буду опрезни и слушају упозорења и најаве, али да се не очекује 2014. година.
"Можда ће бити критичних ситуација на појединим местима, ако негде падне и преко 120 литара па да дође до локалног подизања нивоа реке и проласка кроз неко мање насеље или место, али где имамо брањене објекте, насипе, бране, регулације, тамо не очекујемо велике проблеме", истакао је Пузовић.
Критична места су, каже, брдско планинска подручја, Крупањ, Осечина, Љубовија, Ваљево, Параћин, Свилајнац, Петровац на Млави.
КРАЉЕВО: Реке и потоци на подручју Краљева су у својим коритима и тренутно нема опасности од изливања или евантуалних поплава. Надлежне службе прате ситуацију на терену и спремне су да правовремено реагују уколико то буде потребно.
Како сазнајемо у Одељењу за послове одбране и ванредне ситуације у Краљеву, у случају веће количине кише могућа је појава бујичних потока и локалних изливања.
У овом тренутку ситуација је редовна.
Обреновчани, каже, не треба да брину јер је данас другачија хидролошка ситуација у односу на 2014. годину.
"Овог тренутка Обреновчани не треба да страхују. Другачија је хидролошка ситуација, Сава је много празнија, земљиште није засићено као што је било 2014. године јер смо пре мајских поплава имали два поплавна таласа у марту и априлу. Ово сад не личи на 2014. годину", истакао је Пузовић.
Истиче да је 2014. година била тешка лекција за цео Балкан, али да је од тада држава Србија урадила много.
Како каже, формирани су општински и градски штабови, институционално су повезани сви органи државне и локалне самоуправе, тако да сваки чинилац зна шта треба да уради у сваком тренутку.
Наводи да је у prеthodnе четири године Србијаводе радила на 500 локација, те додао да се ради и на 12 великих инвестиција које подижу степен безбедности.
"Имамо завршене радове из кредита Светске банке у Новом Пазару, Алексинцу, Нишу, данас радимо на Сави у зони Шапца и Богатића, радимо у Свилајнцу, Параћину и Ваљеву, то су градови који ће бити много безбеднији кад све те објекте завршимо", истакао је Пузовић.
Он је навео да се припрема и нови инвестициони циклус, те да је завршена студија заштите великих вода у сливу реке Колубаре, која ће показати шта треба урадити у наредних 10-15 година како би безбедност у том сливу била повећана.
"Инвестиције су вредне између 250-300 милона евра, биће 20 брана које треба да се изграде само у сливу Колубаре, предвиђена је и реконструција комплетног обреновачког насипа од тридесетак километара", навео је Пузовић.
Почиње и пилот пројекат у вези са раном најавом евентуалних поплава.
"Ако киша пада, рецимо, изнад Ваљева, моћи ћемо да знамо за колико ће доћи до евентуалног поплавног таласа у Обреновцу. Те податке ће на време добити сви релевантни чиниоци у држави и локалним самоуправама", навео је Пузовић.
Наредних дана, све до петка у Србији ће бити умерено и потпуно облачно време са повременом кишом и пљусковима и такво време потрајаће до петка, након чега следи разведравање, каже за Танјуг помоћник директора РХМЗС и метеоролог Горан Михајловић.
"Током ноћи, сутра и у ноћи ка среди у већини места у Србији очекују обилније падавине, као и да ће укупна количина падавина бити од 20 до 40 литара, локално и око 60 mm по метру квадратном, а такво време потрајаће до петка", рекао је Михајловић.
На подручју Београда сутра се очекује око 30 литара кише по метру квадратном.
РХМЗ је издао хидролошко упозорење, јер се на сливу Саве у наредних седам дана, може очекивати пораст водостаја.
Водостаји на Млави, Пеку, Тимоку, банатским водотоцима, Колубари, Дрини, Лиму, Јадру, Јасеници, Кубршници, Црници, Лепеници, Лугомиру, Ресави, као и на притокама горњих токова Западне и Јужне Мораве це од 14. до 17. маја бити у умереном и вецем порасту са могуцношћу достизања и превазилажења упозоравајућих нивоа.
Водостаји на Сави ће наредних седам дана бити у већем порасту са достизањем и превазилажењем границе редовне одбране од поплава код Шапца 16. маја.
Михајловић каже да нема бојазни да би у Србији могао да се понови сценарио из 2014. када су Србију задесиле поплаве великих размера.
"Ни метеоролошка ни хидролошка сутуација нису упоредиве јер је тада било више падавина, а ни хидролошка ситуација није иста", каже Михајловић.
Помоћник министра унутрашњих послова и начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић каже да су све надлежне службе за заштиту и спасавање стављене у стање приправности и да се, имајући у виду најављене падавине у наредна три дана, обавља 24-орочасовни мониторинг на свим водотоковима у Србији.
ОБРЕНОВАЦ: Председник општине Обреновац Мирослав Чучковић је данас, поводом најављених падавина, изјавио да су надлежне службе на територији те општине у приправности, али да нема опасности да се понови ситуација из 2014. године.
"Без обзира на то што су прогнозе РХМЗ-а такве да је предвиђено да падне неколико пута мање кише него што је било 2014. године и без обзира на то што су комплетно све реке у нашем сливу, и Тамнава и Трстеница и Колубара и Сава далеко испод редовних линија одбране од поплава ми смо на опрезу по налогу републичког штаба", рекао је Чучковић за Танјуг.
Навео је да су дежурства дуж комплетног система насипа и на свим црпним станицама на територији општине Обреновац двадесетчетворочасовна.
"Убеђен сам да ће оно што смо урадили у prеthodnom периоду, а то је потпуно чишћење корита свих 70 километара канала кроз Обреновац, затим корита Саве и Колубаре, а посебно ушћа Колубаре у Саву и свих њених притока, омогућити да вишак воде који буде пао у наредних неколико дана прође без разливања ван форланда тих река односно ван насипа које смо реконструисали током 2014. године", рекао је Чучковић.
Како је истакао, по овој прогнози и са овим стањем на терену апсолуно је немогуће да се деси било шта слично ситуацији из 2014. године.
У току дана биће објављен нови извештај о стању на терену, рекао је и подсетио да је prеthodni извештај, између осталог, показао да су у потпуности суви сви прилази насипу Чиковац, који је главни одбрамбени насип у Обреновцу.
"Уз појачан надзор мислим да не постоји ситуација у којој можемо имати било какав проблем", закључио је Чучковић.
Републички хидрометеоролошки завод је раније данас упозорио да се током ноћи, сутра и у ноћи ка среди у већини места у Србији очекују обилније падавине и да ће укупна колицина падавина бити од 20 до 40 mm, локално и око 60 mm по метру квадратном.