FESTIVAL O PRAVIMA DETETA Više hiljada dece uživalo, igralo se, učilo i stvaralo
Susretu u Skupštini grada Novog Sada prisustvovali su, između ostalih predstavnika institucija i nevladinih organizacija za brigu o deci i predstavnici grada Novog Sada, pokrajine Vojvodine, Doma zdravlja, Centra za socijalni rad...
„Kad krene priča o pravu deteta, čini mi se da odraslima nešto smeta. Mi, deca želimo sao da nas neko čuje, uvažava, voli i poštuje”.
Ovo je prva strofa pesme, autorke Bojane Tankosić psihološkinje iz Plej centra, jedne od više od trideset institucija i organizacija vladinog i nevladinog sektora iz Novog Sada, članica Mreže za decu NSMEDE, predstavljene na jučerašnjem završnom susretu, u okviru proteklog Festivala deteta. Pesma će, sva je prilika postati i himna, veruje se, budućih festivala u čast i u korist najmlađih Novosađana i Vojvođana.
Jačanje i proširivanje ove intersektorske mreže, osnovane 2014. godine na inicijativu Centra za proizvodnju znanja i veština, jedan je od najvažnijih rezultata aktivnosti, kojima je od oktobra do juče na Međunarodno dan deteta, u Novom Sadu i Vojvodini obeleženo 30 godina od Konvecije UN o pravima deteta Festivalom “Prava deteta-dobrobit svih”. Pod pokroviteljstvom Pokrajinskog zaštitnika građana – ombudsmana, tokom Festivala, u proteklih mesec u 130 škola i predškolskih ustanova i institucija koje se bave zaštitom i brigom o deci, u 30 vojvođanskih opština, održano je više od 50 različitih aktivnosti. Više hiljada dece uživalo je, igralo se, učilo i stvaralo.
Kako je protekao Festival predstavili su juče u Skupštini Novog Sada Svetlana Nešić Bajgo, predstavnica Ombudsmana, a svojim video-prilogom i deca, članovi reporterske sekcije Osnovne škole “Đura Jakšić” iz Kaća.
Svet za zaštitu i prava mališana
Juče je obeležen Svetski dan deteta, dan kada se svet obavezao da će zaštiti i unaprediti prava dece. Ovaj međunarodni događaj je 1954. godine ustanovila Generalna skupština Ujedinjenih nacija 1954. godine, kako bi se skrenula pažnja javnosti na obaveze društva prema deci, kao i na aktuelne probleme sa kojima se deca suočavaju.
Uprkos ogromnom napretku koji je ostvaren za decu od usvajanja Konvencije o pravima deteta 1989. godine, prava miliona dece širom sveta krše se svakoga dana, a deca se suočavaju sa velikim izazovima.
Skoro 50 miliona dece je raseljeno iz svojih domova, 250 miliona dece živi u zemljama koje su pogođene sukobima, a milioni dece žive u ekstremnom siromaštvu. Pored siromaštva, veliki problem dece su i neadekvatna ishrana, onemogućen pristup obrazovanju i socijalizaciji, kao i vakcinaciji.Deca su, takođe, u mnogim slučajevima izložena nasilju, i kod kuće i u društvu.
Zamenik pokrajinskog zaštitnika građana – ombudsmana za prava deteta Milan Dakić govorio je o obeležavanju značajnog datuma za prava dece i podsetio na Konvenciju UN, kojom je prvi put dete viđeno u pravnom dokumentu. On je nalasio važnost načina zaštite deteta u konkretnim situacijama, kao i neprekidno unapređenje metoda kojima se deca i odrasli upoznaju sa ovom temom. Aktivnosti koje su se u proteklih mesec događale u našem odkruženju, rekao je Dakić, pokazale su, ne samo deklarativno, načine i oblasti konkrene brige o najmlađima. Tom prilikom Dakić se saradnicama u velikom i dobro organizovanom projektu Festivala - Svetlani Nešić Bajgo i Mariji Miladinović – zahvalio pokloniviši im cveće. Mali, nažalost neuobičajen, a tako važan i lep gest.
Jučerašnjem susretu u Skupštini grada prisustvovali su, između ostalih predstavnika institucija i nevladinih organizacija za brigu o deci i predstavnici grada Novog Sada, pokrajine Vojvodine, Doma zdravlja, Centra za socijalni rad...
Vera Grkavac, v.d. načelnica Gradske uprave za socijanu i dečiju zaštitu Novog Sada govorila je, između ostalog, o Konvenciji o pravima deteta i osobama sa invaliditetom, kao i o nužnosti ulaganja u rani razvoj deteta, što je osnovni uslov za pravilan rani razvoj, napomenuvši važan cilj, koji do 2030. godine predviđa da sve devojčice i dečaci imaju jednaka prava na negu i brigu. Ona je najavila i predstojeću gradnju objekata u naselju Bangladeš, što će, između ostalog, omogućiti i pospešiti zdravije i srećnije detinjstvo dece koja tamo žive.
B. Opranović