ФЕСТИВАЛ О ПРАВИМА ДЕТЕТА Више хиљада деце уживало, играло се, учило и стварало
Сусрету у Скупштини града Новог Сада присуствовали су, између осталих представника институција и невладиних организација за бригу о деци и представници града Новог Сада, покрајине Војводине, Дома здравља, Центра за социјални рад...
„Кад крене прича о праву детета, чини ми се да одраслима нешто смета. Ми, деца желимо сао да нас неко чује, уважава, воли и поштује”.
Ово је прва строфа песме, ауторке Бојане Танкосић психолошкиње из Плеј центра, једне од више од тридесет институција и организација владиног и невладиног сектора из Новог Сада, чланица Мреже за децу НСМЕДЕ, представљене на јучерашњем завршном сусрету, у оквиру протеклог Фестивала детета. Песма ће, сва је прилика постати и химна, верује се, будућих фестивала у част и у корист најмлађих Новосађана и Војвођана.
Јачање и проширивање ове интерсекторске мреже, основане 2014. године на иницијативу Центра за производњу знања и вештина, један је од најважнијих резултата активности, којима је од октобра до јуче на Међународно дан детета, у Новом Саду и Војводини обележено 30 година од Конвеције УН о правима детета Фестивалом “Права детета-добробит свих”. Под покровитељством Покрајинског заштитника грађана – омбудсмана, током Фестивала, у протеклих месец у 130 школа и предшколских установа и институција које се баве заштитом и бригом о деци, у 30 војвођанских општина, одржано је више од 50 различитих активности. Више хиљада деце уживало је, играло се, учило и стварало.
Како је протекао Фестивал представили су јуче у Скупштини Новог Сада Светлана Нешић Бајго, представница Омбудсмана, а својим видео-прилогом и деца, чланови репортерске секције Основне школе “Ђура Јакшић” из Каћа.
Свет за заштиту и права малишана
Јуче је обележен Светски дан детета, дан када се свет обавезао да ће заштити и унапредити права деце. Овај међународни догађај је 1954. године установила Генерална скупштина Уједињених нација 1954. године, како би се скренула пажња јавности на обавезе друштва према деци, као и на актуелне проблеме са којима се деца суочавају.
Упркос огромном напретку који је остварен за децу од усвајања Конвенције о правима детета 1989. године, права милиона деце широм света крше се свакога дана, а деца се суочавају са великим изазовима.
Скоро 50 милиона деце је расељено из својих домова, 250 милиона деце живи у земљама које су погођене сукобима, а милиони деце живе у екстремном сиромаштву. Поред сиромаштва, велики проблем деце су и неадекватна исхрана, онемогућен приступ образовању и социјализацији, као и вакцинацији.Деца су, такође, у многим случајевима изложена насиљу, и код куће и у друштву.
Заменик покрајинског заштитника грађана – омбудсмана за права детета Милан Дакић говорио је о обележавању значајног датума за права деце и подсетио на Конвенцију УН, којом је први пут дете виђено у правном документу. Он је наласио важност начина заштите детета у конкретним ситуацијама, као и непрекидно унапређење метода којима се деца и одрасли упознају са овом темом. Активности које су се у протеклих месец догађале у нашем одкружењу, рекао је Дакић, показале су, не само декларативно, начине и области конкрене бриге о најмлађима. Том приликом Дакић се сарадницама у великом и добро организованом пројекту Фестивала - Светлани Нешић Бајго и Марији Миладиновић – захвалио поклонивиши им цвеће. Мали, нажалост неуобичајен, а тако важан и леп гест.
Јучерашњем сусрету у Скупштини града присуствовали су, између осталих представника институција и невладиних организација за бригу о деци и представници града Новог Сада, покрајине Војводине, Дома здравља, Центра за социјални рад...
Вера Гркавац, в.д. начелница Градске управе за социјану и дечију заштиту Новог Сада говорила је, између осталог, о Конвенцији о правима детета и особама са инвалидитетом, као и о нужности улагања у рани развој детета, што је основни услов за правилан рани развој, напоменувши важан циљ, који до 2030. године предвиђа да све девојчице и дечаци имају једнака права на негу и бригу. Она је најавила и предстојећу градњу објеката у насељу Бангладеш, што ће, између осталог, омогућити и поспешити здравије и срећније детињство деце која тамо живе.
Б. Опрановић