POKRAJINSKI OMBUDSMAN Prava treba da štiti celo društvo
Oblasti društvenog života koji se najviše tiču dece i u kojima bi ona trebalo da budu najzaštićenija, prava deteta se nedovoljno poštuju, kaže za „Dnevnik” zamenik Pokrajinskog zaštitnika građana - ombudsmana za prava deteta Milan Dakić.
Kako dodaje, mada su uzroci povreda raznoliki i brojni, stiče se utisak da je njihov zajednički imenitelj nedovoljno poznavanje i razumevanje samog koncepta prava deteta, kao i relevantnih propisa koji uređuju instrumente i mehanizme za njihovo ostvarivanje i zaštitu.
Stoga ta institucija na godišnjem nivou formira oko stotinu predmeta na osnovu predstavki građana, ali i onih koje pokreće po sopstvenoj inicijativi ukoliko dođe do saznanja o eventualnoj povredi prava deteta, najčešće iz medija.- Pored postupanja u pojedinačnim slučajevima, naročito učinkoviti pokazali su se posebni izveštaji koje ombudsman sačinjava na osnovu sprovedenih
istraživanja koja otkrivaju određene sistemske povrede prava deteta - objašnjava Dakić. - Tako je, krajem prošle godine, ombudsman utvrdio da nekoliko opštih bolnica sa teritorije AP Vojvodine ne dozvoljava očevima da budu uz svoju decu koja se nalaze na stacionarnom lečenju, a da majkama pratnju čak i naplaćuju u iznosu do hiljadu dinara dnevno, iako se ova zdravstvena usluga, u skladu sa zakonom, izričito obezbeđuje na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Krše se u celom svetu
Povreda prava deteta je opšta pojava, jer se dešava na celoj planeti i nije nužno determinisan razvijenošću ili bogatstvom neke države ili regije. Na primer, i najrazvijenije zemlje zapada imaju problem sa radnom eksploatacijom dece, dok je problem dečje pornografije i seksualne zloupotrebe dece preko interneta već dugo karakterističan za zemlje poput Nemačke ili Japana.
- Sličan je slučaj i kada govorimo o ovakvim razlikama u urbanim i ruralnim sredinama - dodaje zamenik ombudsmana za prava deteta Milan Dakić. - S jedne strane, iako ove druge karakteriše slabija informisanost o pravima deteta koju sam već naveo kao jedan od osnovnih uzroka povreda, te relativna zatvorenost njihovih zajednica, s druge strane upravo veća povezanost društva u manjim sredinama i njihova prirodna upućenost jednih na druge, predstavlja prijemčiviju sredinu za razvoj poštovanja prava deteta.
Kako bi se prava deteta zaštitila, Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima deteta, koja je doneta pre 30 godina, treba da uključi sve sektore društva i, naravno, samu decu. Nedostatak sveobuhvatne statistike kod nas jedna je od osnovnih prepreka celishodnog rada na pravima deteta, a kao primer naš sagovornik navodi nepostojanje buyeta za decu, kako na lokalnom, tako i na pokrajinskom i republičkom nivou, po ugledu na rodno budžetiranje.
- Istovremeno, ovakvo stanje u suprotnosti je i sa idejom holističkog pristupa detetu,
intersektorskog rada i multidisciplinarnog metoda, kao dokazano najefikasnijim modelom ostvarivanja, zaštite i unapređenja prava deteta - dodaje zamenik ombudsmana za prava deteta. - Nažalost, lakše bi mi bilo da vam odgovorim ko ne krši prava deteta danas, a i tu bih morao dva puta da razmislim.
Naučno-stručni skup u Rektoratu UNS-a
Od 20. oktobra, povodom navršavanja 30 godina od usvajanja Konvencije o pravima deteta, Pokrajinski zaštitnik građana organizuje Festival prava deteta, koji će trajati 30 dana. Sutra i u sredu održaće se i međunarodni naučno-stručni skup o pravima deteta, u okviru kog će se, u zgradi Rektorata u Novom Sadu, održati i dva okrugla stola na kojima će biti reči o ulozi nezavisnih institucija i ustanova socijalne zaštite, kao i o ulozi pravosudnih organa u zaštiti prava deteta.
- Univerzalnost, nedeljivost i međusobna zavisnost ljudskih prava uopšte, a tako i prava deteta, koncept je koji nas je opredelio da nijedan od mnogih događaja koji će se odigrati tokom Festivala ne istaknemo kao ključan ili važniji od drugog - ističe Dakić. - Naš cilj je da kroz ove aktivnosti prikažemo na koji način se prava deteta ostvaruju i štite u konkretnim životnim situacijama i raznim segmentima društvenog života, ukažemo da je njihovo dalje unapređenje od krunskog značaja za dete, porodicu i društvo u celini, te podstaknemo povezivanje i osnaživanje mreže svih aktera uključenih u rad sa decom.
Često ovakva kršenja nastaju iz neznanja koje sam već pomenuo, ali i kada oni koji su najodgovorniji za dobrobit deteta, uglavnom imajući najbolju nameru, preduzimaju radnje koje za posledicu imaju povredu prava koju je posle veoma teško ispraviti.
Objava na fejsbuku, fotografija, tvit, prilog u emisiji tabloidnog tipa koji otkriva i najveće intime deteta, nikada se neće moći izbrisati, ističe Dakić. S druge strane, neodgovorni mediji takve „priče“
oberučke prihvataju ne razmišljajući o posledicama po dete, ali i postupajući u suprotnosti sa postojećim kodeksima i drugim pozitivnim propisima, čime je njihova odgovornost i veća, jer su kao značajan faktor u formiranju javnog mnjenja dužni da postupaju sa posebnom pažnjom kada su u pitanju teme koje mogu biti osetljive za decu.
- Veoma važan segment jeste i participacija same dece, koja može biti ostvarena preko učeničkih parlamenata. Nužno je da deo ovakve „mreže“ čine predstavnici svih ključnih institucija kroz koje funkcioniše život u lokalnoj samoupravi: škole, doma zdravlja, centra za socijalni rad, policije, organa pravosuđa i drugih - kaže naš sagovornik, dodajući da i dete učeći da ima prava, istovremeno uči da ta prava imaju svoja ograničenja kao i da ista prava pripadaju i drugima. - Na ovaj način deca razvijaju osećaj odgovornosti i poštovanja prava drugih pojedinaca i grupa.
L. Radlovački