Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

e-RECEPTI Jedna poseta lekaru obezbeđuje pola godine terapije

19.04.2018. 10:04 10:07
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Od ovog meseca e-Recepti zaživeli su u celoj Vojvodini, što će značajno olakšati posao lekarima, ali i hroničnim pacijentima koji sada neće morati svakog meseca da idu kod lekara ne bi li dobili terapiju.

Elektronski recepti za hronične bolesnike važe do šest meseci: pacijent samo prvi put nosi papirni recept u apoteku, a tokom preostalih pet mseci lekove podiže samo odlaskom u apoteku, uz zdravstvenu knjižicu. E-Recepti počeli su da se uvodi u oktobru, kada su dobili pojedini domovi zdravlja u Beogradu, a smatra se da će se na ovaj način broj poseta izbranom lekaru smanjiti z oko 50 osto.

Pomoćnica direktora Doma zdravlja “Novi Sad” zadužena za zdravstvo dr Ljerka Popov kaže da oni elektronske recepte primenjuju od 31. marta.

- E-recept mnogo olakšava rad lekara, budući da se propisuju na dva, tri, četiri, pet i najduže na šest meseci, u zavisnosti od medicinske indikacije. Ovo ostavlja vremena lekarima da se više posvete pacijentima i razgovoru s njima. Najviše benefita imaju hronični bolesnici, i to oni s povišenim krvnim pritiskom i dijabetičari, zbog kompleksne terapije koju uzimaju - kazala je dr Popov.

Prema njenim rečima, na početku implementacije e-recepta povremeno se pojavljuju tehnički problemi, ali su oni očekivani i reševaju se u hodu.

Predsednica Udruženja farmaceuta Vojvodine Ivana Štrbac kaže da su elektronski recepti od nedavno zaživeli na teritoriji Vojvodine, ali napominje da nisu svi pacijenti o tome detaljno obavešteni, te im nije sasvim jasno kakva je to zapravo prednost za njih.

- Naime, pacijent prvo treba da ode kod svog izabranog lekara da mu prepiše terapiju i elektronski je zavede u kompjuter. Taj elektronski recept prosleđuje se na portal Ministarstva zdravlja, odakle ga apoteke, privatne i državne, zapravo sve koje su potpisale ugovor sa RFZO, preuzimaju prilikom izdavanja recepata - objašnjava poceduru Štrbac.

To znači da prvi put pacijent dolazi u apoteku s papirnim receptom koji može da bude obnovljiv u periodu od jednog do šest meseci. Sledećeg meseca dolazi u apoteku samo sa zdravstvenom knjižicom.

- Time se značajno olakšava hroničnim pacijentima da podignu svoju mesečnu terapiju, izbegava se zakazivanje i čekanje kod izabranog lekara. Naravno,to ne znači da, ako se pacijentu pogorša stanje ili mu je potreban pregled kod izabranog lekara zbog akutnih problema, on ne može da ode kod svog izabranog lekara - kaže Štrbac.

Napominje i da su sada, dok se uhodavaju i lekari i farmaceuti i pacijenti, u opticaju i elektronski i papirni recepti, s tendencijom da se pređe samo na elektronske recepte.

- Postupak u apotekama je relativno jasan i jednostavan, tako da ćemo svi imati korist od takvog načina propisivanja terapije, a naročito naši pacijenti - naglašava Štrbac.


Godišnje 65 miliona recepata

- Godišnje se izda 65 miliona papirnih recepata. Ovo je ozbiljan benefit i za pacijente koji neće morati da plaćaju participaciju i stalno zakazuju dolazak kod svog lekara - kazao je ranije ministar zdravlja dr Zlatibor Lončar.

Osim boljeg kvaliteta lečenja, procenjuje se da elektronski recepti mogu da donesu uštedu na štampanju recepata od dva miliona evra godišnje, a pored toga bila bi manja potrošnja papira i tonera u ambulantama domova zdravlja, što je i do deset miliona evra uštede na godišnjem nivou.


Implementacija elektronskih recepata (e-recepti) u okviru Integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS) otpočela je u oktobru u Domovima zdravlja u beogradskim opštinama Savski venac, Stari grad, Palilula, Vračar, Zvezdara, Voždovac, Zemun, Novi Beograd, Čukarica i Rakovica. Ministar zdravlja dr Zlatibor Lončar istakao je tada da se elektronski recepti postepeno uvode, jer je potrebno da se obuče svi koji učestvuju u ovom procesu, kao i da se provere svi segmenti i funkcionalnost e-recepta, da bi sistem mogao da se kasnije primeni na teritoriji cele države u punom kapacitetu.

- Uvođenje e-recepta je velika i dobra vest za naš zdravstveni sistem, za lekare i sve pacijente, pre svega za hronične bolesnike, koji više neće morati da odlaze svakog meseca, ili češće, po novi papirni recept. Pacijenti će sada, na osnovu procene svog lekara, samo jednom ili dvaput godišnje ići kod lekara, osim ako nema nekih promena, a za sve ostalo idu direktno u apoteku po lek koji su do tada koristili - rekao je tada dr Lončar.

Procenjuje se da će se uvođenjem e-recepta broj poseta kod izabranog lekara smanjiti za 60 odsto. Sada će i lekari opšte prakse u značajnoj meri biti rasterećeniji i moći će da se više bave preventivom, a ne papirologijom i birokratijom.

LJ. Petrović

Piše:
Pošaljite komentar